Protingi vaikai mėgsta pamokas, o gabūs – ne

Šio straipsnio pradžioje reikėtų paminėti vieną svarbų dalyką: kaip žinia, intelektą išmatuoti yra labai sunku. Vaikystėje Tomas Edisonas parnešė motinai mokytojos raštelį, kuriame buvo parašyta, kad jos sūnus yra ne itin apdovanotas protu.

Edisonas buvo bet kas, bet tikrai ne kvailys. Netgi daugiau, jis buvo tikrai gabus vaikas.Šio straipsnio pradžioje reikėtų paminėti vieną svarbų dalyką: kaip žinia, intelektą išmatuoti yra labai sunku.

Vienas iš Alberto Einšteino mokytojų kartą pareiškė, kad Albertas Einšteinas buvo „uždaras lėtapėdis, nuolat pasinėręs į savo kvailas svajones“. Greičiausiai Einšteinas tuo metu galvojo apie fiziką. Galbūt būtent tada ir išsivystė jo protiniai gebėjimai, dėl kurių jis tapo bene žinomiausiu fiziku

istorijoje. Jūs jau tikrai pagavote esmę. (Kas, po velnių, negerai su tų laikų mokytojais?)

Nacionalinė gabių vaikų asociacija gabumus apibrėžia kaip “gebėjimus, gerokai viršijančius vidutinę tam tikro amžiaus (vaiko) normą.

Vaikas gali būti gabus vienoje ar keliose iš šių sričių:

Meninė veikla

Kūrybinė veikla

Intelektinė veikla (IQ)

Lyderystė

Akademinė veikla: kalbos, matematika arba gamtos mokslai.

„Gabūs vaikai jau pirmąją užsiėmimų dieną žino apie 60 % darželio programos,“ – Nacionalinė gabių vaikų asociacija.

8 intelekto tipai

Intelekto tipų tikriausiai yra kur kas daugiau, nei pateikta toliau. Harvardo universiteto profesorius Hovardas Gardneris pateikė daugialypio intelekto teoriją, kuri apima 8 aspektus:

1. Kūniškasis: fiziniai gebėjimai; judrumas; judesių koordinacija.

2. Vidinis: vidiniai gebėjimai; savęs suvokimas arba savo įsitikinimų, emocijų, tikslų ir motyvacijos analizė.

3. Tarpasmeninis: sąveika su aplinkiniais ir jų supratimas – verbalinis ir neverbalinis bendravimas; jautrumas kitų nuotaikoms ir temperamentui.

4. Loginis (matematinis): abstrakčių ir sudėtingų idėjų supratimas; dedukcinis mąstymas; dėsningumų nustatymas; darbas su skaičiais.

5. Muzikinis: gebėjimas atskirti garsus, ritmą ir tonaciją, judėjimas muzikos ritmu; muzikos kūrimas, atpažinimas, atvaizdavimas ir atkūrimas.

6. Gamtinis: ryšys su aplinka; natūralių produktų (vaisių ir daržovių) auginimas; natūralūs išgyvenimo įgūdžiai; žinios apie gyvūnus, augalus ir kt.

7. Kalbinis: kalbos supratimas ir vartojimas; žodiniai ir rašytiniai įgūdžiai; ritmo, garsumo ir tono keitimas; veidų ir smulkių detalių įsiminimas.

8. Vaizdinis (erdvinis): paveiksliukų ir vaizdų suvokimas; orientacija erdvėje; objektų vizualizavimas.

Skirtumas tarp „gabiųjų“ ir „protingųjų“

Turite suprasti, kad gabūs vaikai nėra tiesiog protingi. Tai bus pirmas žingsnis siekiant tiksliai suvokti, kokios pagalbos reikia jūsų vaikui, kad jis taptų sėkmingas. Kristoferis Taibis, gabių vaikų ugdymo specialistas, pasakoja apie keturis esminius gabių ir protingų vaikų skirtumus:

Protingi vaikai sunkiai dirba, tačiau gabiems vaikams greitai tampa nuobodu.

Protingi vaikai yra bet kurio mokytojo svajonė. Jie niekada nevėluoja, gerai elgiasi ir sunkiai dirba. Rezultate jie gauna gerus pažymius.

Be to, protingas, bet gabumais neapdovanotas vaikas turi didesnę tikimybę sėkmingai mokytis tradicinėje mokykloje, nes juos labiausiai motyvuoja geri pažymiai ir pripažinimas. Tai ir yra didžiausia gabių vaikų problema: nei pažymiai, nei mokytojo pripažinimas paprastai jų nemotyvuoja.

Gabūs vaikai teisingus atsakymus dažnai žino iš anksto ir be didelių pastangų. Tradicinėje klasės aplinkoje tai gali sukelti problemų. Neturėdami vidinės ir išorinės stimuliacijos, gabūs vaikai dažniau pasineria į savo turtingą vidinį pasaulį.

Protingi vaikai žino atsakymus į klausimus, o gabūs vaikai užduoda klausimus.

Protingi vaikai gerai apdoroja ir saugo informaciją. Šis gebėjimas, derinamas su sunkiu darbu, lemia išskirtinę sėkmę moksluose. Gabiems vaikams medžiagai įsiminti reikia daug mažiau laiko. Dėl to jiems darosi nuobodu sėdėti klasėje, kai gali lengvai „išlaikyti testą“ ir judėti toliau.

Kadangi gabių vaikų smalsumas niekada neblėsta, jie gilinsis ir norės išmokti absoliučiai viską, ką tik gali. Jie užduos klausimus sau, o ieškodami atsakymo naudosis „Google“ arba knygomis.

Jie be didelių pastangų įsimena gautas žinias, todėl jau pamokos pradžioje jie žinos daug daugiau, nei mokytojas gali jiems papasakoti.

Kaip buvo minima anksčiau, klasė – tobula vieta protingo vaiko sėkmei. Su gabiais vaikais viskas yra kitaip: jų nesuderinamumas su tradicine klasės aplinka lemia stimuliacijos trūkumą.

Dėl dviejų kraštutinumų – perdėto smalsumo ir didelio nuobodulio – gabūs vaikai dažnai tampa savamoksliais ir prisiima atsakomybę už savo išsilavinimą. Priešingai nei formalus mokyklinis ugdymas, savišvieta leidžia patenkinti vaiko veiksmingo mokymosi poreikį.

Protingi vaikai pasižymi savo protu, o gabūs vaikai – savo originalumu.

Prisiminkite didžiausius novatorius istorijoje – da Vinčis, Tesla, Grehamas, Belas, Edisonas, Geitsas, Jobsas. Šie žmonės (turbūt) buvo tie, kuriuos dabar vadiname “gabiais”. Verta pažymėti, kad ne visi jie galėjo pasigirti gerais pažymiais mokykloje.

Daugelis gabių vaikų gyvena tam, kad įgyvendintų savo idėjas. Kai kas nors (pavyzdžiui, mokyklos dalykas) patraukia jų dėmesį, gabūs vaikai nori ne tik mokytis, bet ir pritaikyti įgytas žinias praktikoje.

Nestandartinis mąstymas ir naujovių troškulys yra priežastys, dėl kurios alternatyvi ugdymo aplinka gabiems vaikams dažnai yra optimali.

15 gabaus vaiko požymių

Jums gali kilti klausimas, kaip atpažinti gabų vaiką. Jei taip, štai 15 išskirtinių požymių, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį:

1. Jie kalba kaip profesoriai:

Gabūs vaikai mokosi daug greičiau nei statistiniai vaikai. Jiems taip pat lengviau įvaldyti kalbos įgūdžius. Gabūs vaikai turi platų žodyną ir savo kalboje gali vartoti sudėtingus sakinius.

2. Jie atpažįsta dėsningumus:

Įgūdis atpažinti dėsningumus (pavyzdžiui, dėliones ar laiką, kai mama grįžta namo) mažiems vaikams nėra labai būdingas. Nebent jūsų vaikas yra gabus.

3. Jie daug skaito:

Kaip minėta anksčiau, gabūs vaikai yra neįtikėtinai smalsūs. Norėdami patenkinti savo smalsumą, jie turi perskaityti kiekvieną į rankas pakliuvusią knygą. Ši savybė labiausiai išryškėja, kai vaikui kas nors labai įdomu.

4. Jie yra neįtikėtinai gabūs kokiam nors dalykui:

„Apdovanoti“ – dar vienas žodis išskirtiniam talentui. Kai kurie vaikai iš prigimties yra gabūs sportui, mokslui ar menams. Išskirtinis talentas yra aiškus vaiko gabumo požymis.

5. Jiems patinka suaugusiųjų ir vyresnių vaikų kompanija:

Dėl labai išvystytų intelektinių gebėjimų gabiems vaikams neįdomu bendrauti su bendraamžiais. Jie jų nesupranta arba gabiems vaikams su jais tiesiog nuobodu. Todėl jie stengsis bendrauti su vyresniais vaikais, mokytojais ir suaugusiaisiais, kad gautų stimulą.

6. Jie neįtikėtinai susikaupę:

Čia reikia kai ką pridurti: dauguma gabių vaikų pasižymi išskirtiniu gebėjimu sutelkti dėmesį į tai, kas juos domina. Nuobodžioje pamokoje gabus vaikas šį gebėjimą praras. Dėl to gali būti klaidingai manoma, kad vaikas nemoka susikaupti.

7. Jie yra subrendę:

Gabus vaikas taip pat gali turėti labai išvystytą emocinį intelektą. Jei jūsų vaikas yra gabus, galite pastebėti, kad jis nepritaria savo bendraamžių išdaigoms. Gabūs vaikai paprastai nėra linkę į išdaigas ir išdykavimus.

8. Jie yra originalūs:

Gabūs vaikai taip pat turi problemų sprendimo įgūdžių. Tokie vaikai ne tik kitaip mato kasdienes problemas, bet ir gali sugalvoti būdą, kaip ką nors patobulinti.

9. Jie yra lyderiai:

Dėl savo brandos bei gebėjimo spręsti problemas ir nestandartiškai mąstyti, gabūs vaikai yra geri lyderiai. Žinoma, šios lyderio savybės geriausiai pasireikš, kai vaikas bus tinkamoje aplinkoje.

10. Jų nereikia nukreipti teisinga kryptimi:

Tuo metu, kai kitiems vaikams reikia, kad tėvai ar mokytojai jiems sakytų, kaip ką nors padaryti teisingai, gabūs vaikai iš karto imasi veiklos ir tik po to užduoda klausimus. Arba visai jų neužduoda, jeigu sugeba viską išsiaiškinti savarankiškai.

11. Jie kupini energijos:

Gabūs vaikai visada juda, greičiausiai taip yra todėl, kad jų smegenys be perstojo veikia. Atkreipkite dėmesį, kad protingi ir gabūs vaikai dažnai itin greitai kalba. Taip yra todėl, kad jie (nesėkmingai!) bando priversti savo žodžius neatsilikti nuo minčių.

12. Jiems reikia leisti laiką su savimi:

Kaip ir dauguma vaikų, gabūs vaikai mėgsta leisti laiką su kitais žmonėmis. Tačiau vienatvė leidžia jiems pabūti su savo mintimis ir vystyti savo kūrybiškumą. Būdami vieni, gabūs vaikai mėgsta skaityti, rašyti ir piešti.

13. Jiems patinka gamta:

Kai kurie gabūs vaikai, ypač pasižymintys labai išvystytais kūrybiniais gebėjimais, mėgsta gražius gamtos vaizdus ir garsus. Jų smalsumas labiausiai atsiskleidžia gamtoje.

14. Kartais jiems nepavyksta realizuoti savo potencialo:

Taip, perskaitėte teisingai. Protingi ir gabūs vaikai beveik visą savo psichinę energiją išeikvoja juos dominantiems dalykams. Dažnai nutinka taip, kad jiems pasiseka vienoje srityje ir nepasiseka kitoje. Gabūs vaikai kartais negali realizuoti visų savo galimybių dėl prastos dėmesio koncentracijos, aplaidumo ir, dažniausiai, paprasčiausio nuobodulio.

15. Jie mano, kad mokytis smagu:

Gabiems vaikams taip patinka mokytis, kad tai tampa jų hobiu. Dėl savo protinių sugebėjimų ir naujų žinių troškimo, vaikas netgi gali perimti kelis pomėgius iš savo bendraamžių.

Išvada: kodėl svarbu nustatyti vaiko gabumą

„Tinkamas apibrėžimas, tikslus paaiškinimas ir nuolatinis palaikymas padės gabiam vaikui prisitaikyti“, – Geilas Postas, mokslų daktaras.

Nepaisant visų protinių gebėjimų nustatymo sunkumo, visgi tai būtina atlikti, siekiant užtikrinti tinkamą vaiko vystymąsi. Pavyzdžiui, nustačius, kad vaikas yra protiškai atsilikęs, galima suprasti, ar jam pasiseks, ar ne. Tas pats taikoma ir gabiems vaikams.

Gabūs vaikai, kurių gebėjimų nepavyko atskleisti, dažnai tampa pajuokos ir patyčių objektais. Neleiskite, kad taip nutiktų. Be to, gabus vaikas turi potencialo tapti lyderiu šioje sudėtingoje pasaulio visuomenėje. Gabus vaikas geriausiai save realizuos jam tinkamoje aplinkoje ir jam turi būti leista siekti sėkmės jo paties sąlygomis.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder