Dovanos iš Madeiros

Ruošiatės keliauti į Madeirą? 6 unikalūs suvenyrai, kuriuos norėsis vežti ne tik artimiesiems, bet ir sau

Tikriausiai ne kartą esate susidūrę su situacija, kai nuostabių atostogų pabaigoje blaškotės po vietines parduotuvėles su mintimi „ką gi čia parvežus artimiesiems?“.

Tinkamai išsirinkus lauktuves, suvenyrai dar ilgai primins apie aplankytą šalį ir turės ne tik dekoratyvinę, bet ir praktinę reikšmę.

Jei pavargote nuo šaldytuvo magnetukų ar kavos puodelių, kelionių organizatoriaus „Itaka“ pranešime žiniasklaidai pristatomos šešios ypatingų lauktuvių idėjos.

Madeiros gastronomijos delikatesas – medaus pyragas

Egzistuoja daugybė medaus pyrago receptų, tačiau bene garsiausias yra Madeiros medaus pyrago receptas. Lietuviškąjį „meduolį“ primenantis desertas buvo sukurtas Madeiros saloje gyvenusių vienuolių dar cukranendrių auginimo aukso amžiuje.

Dabar šis pyragas žinomas ir už salos ribų, o per Kalėdas jis puikuojasi ant daugelio šeimų stalų.

Pyrago privalumai slepiasi ne tik išskirtiniame skonyje, bet ir ilgame galiojime – mat pagamintas iš cukranendrių, jis gali negesti ištisus metus, todėl yra puiki lauktuvių dovana.

Vynas, (už)gimęs jūroje

Madeiros gyventojai neslepia pasididžiavimo dieviškuoju nektaru, šimtmečiais auginamo derlingose salos žemėse.

Visame pasaulyje garsus ir daugybę apdovanojimų pelnęs Madeiros vynas – tarsi skysto pavidalo salos istorijos atspindys, nepasikeitęs nuo tada, kai išpopuliarėjo prieš 300 metų.

Tarp XVI ir XVII amžių, ilgų kelionių per jūrų metu, vynas dažnai gesdavo, todėl buvo nuspręsta jį sustiprinti įpilant šiek tiek brendžio, kas suteikė vynui ypatingą skonį.

1811 m. Blandy's šeima buvo viena iš Madeiros vyno prekybos pradininkių šeimų. Jie iki šiol turi savo originalią vyno įmonę ir jai vadovauja, o šeimos nariai tebegyvena Madeiroje bei puoselėja vyndarystės tradicijas.

Tropinių vaisių sala

Madeiros sala garsėja žaliais kraštovaizdžiais ir įvairiems tropiniams vaisiams palankiu augti klimatu. Lankydamiesi saloje užsukite į vietines turgavietes, kuriose galėsite įsigyti šviežių ir sunokusių vaisių.

Spalvos, aromatai, žmonės ir skoniai vieną turgų padaro ypatingą – tai Funšalio ūkininkų turgus (Mercado dos Lavradores) – gyvas muziejus, kuriame svarbiausia salyno skonių šviežumas, gyvybingumas ir egzotiškumas

. Jame taip pat rasite begales atogrąžų vaisių, augančių saloje: gvajavas, papajas, pasiflorus, bananasus.

„Geriausia diena lankyti turgų yra penktadienis, o ypatingai – penktadienio rytas. Šią dieną iš kaimų atvyksta dauguma ūkininkų, todėl net 90 % produktų yra vietinės kilmės“, – patirtimi dalijasi Miglė Rakauskaitė, „Itaka“ kelionių entuziastė.

Caralhinho – pončos maišymo lazdelė

Ponča yra tradicinis alkoholinis gėrimas, gaminamas maišant medų, citrinų sultis ir aguardente – vietinį romą, gaminamą iš cukranendrių.

Šį gėrimą sugalvojo ūkininkai ir jūreiviai, norėdami apsisaugoti nuo peršalimo ir šaltų Atlanto naktų.

Svarbiausias pončos gamybos procesas – gėrimo maišymas mediniu pagaliuku (caralhinho), kol šis įgauna vientisą tekstūrą. Įsigiję šią maišyklę galėsite ne tik artimuosius pradžiuginti madeirietišku gėrimu, bet ir pademonstruoti įsimintiną jo gamybos procesą.

Gėlių festivalis Jūsų namuose

Madeira dar vadinama gėlių sala – ir ne šiaip sau Madeiros simbolis yra gėlė strelicija, dar vadinama rojaus paukščiu.

Salos gamta užburia ne tik čia augančių atogrąžų augalų sodais, bet ir įspūdingu kiekiu įvairiaspalvių gėlių – joms dedikuotas visas kasmetinis Madeiros gėlių festivalis. Smagus suvenyras, kurį galima parsivežti, yra gėlių sodinukai: tai gali būti orchidėjos, strelicijos, žydintieji artišokai ir daugelis kitų rūšių.

„Šių gėlių galite įsigyti Funšalio vietiniame turguje, miesto centre esančiuose gėlių stenduose arba gėlių parduotuvėse.

Visose šiose pardavimo vietose gėles supakuos į specialias dėžes, kad jas būtų galima saugiai gabenti. Taip Madeiros gėlės Jus džiugins namuose“, – akcentuoja M. Rakauskaitė.

Azulechas – portugališkos architektūros dalis

Keliaudami po Madeirą, prie daugelio namų, geležinkelio stočių, įvairiausios paskirties pastatų pastebėsite glazūruotas keramikines plyteles, išmargintas baltai mėlynais ornamentais.

Jos – ypatingo portugališko kolonijinio architektūros stiliaus bruožas, ir tikra šalies pažiba. Tai neatsiejama Portugalijos kultūros dalis, perimta iš islamo kultūros po to, kai maurai išvyko iš Portugalijos žemių.

Madeiroje šios įstabios plytelės puošia pastatus ir dekoruoja sienas, o azulechietiški keramikiniai dirbiniai gali būti puikus Jūsų ar artimųjų namų akcentas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder