Kasmetinis IKEA tyrimas „Gyvenimas namuose“, kuriame šiais metais dalyvavo daugiau nei tūkstantis Lietuvos gyventojų, atskleidė, kas svarbu kokybiškam miegui: 34 proc. apklaustųjų tai yra tinkama temperatūra, 31 proc. – mėgstama pagalvė, 27 proc. – visiška tamsa.
Pasak interjero dizainerės, skyrus šiek tiek daugiau dėmesio aplinkai miegamajame, galima pasiekti puikių rezultatų.
Tinkama temperatūra visus metus
„Paprasčiausias būdas kontroliuoti temperatūrą miego metu – tinkamai parinkta antklodė. Ji turėtų būti iš orui pralaidaus audinio ir padėti palaikyti normalią kūno temperatūrą. Svarbu atkreipti dėmesį ir į antklodės svorį ir matmenis.
Antklodės šiltumą lemia ne tik užpildo sudėtis, bet ir jo kiekis. Kuo daugiau gramų užpildo yra antklodėje, tuo ji šiltesnė“, – sako IKEA Interjero dizaino skyriaus vadovė Morta Bučinskienė.
Keičiantis sezonams, antklodę rekomenduojama atitinkamai keisti. „Tai tas pats, kas rinktis drabužius: juk nedėvime šiltų drabužių vasarą ir nesiauname basučių žiemą. Praktiškas pasirinkimas nenorintiems keisti antklodės kas sezoną – universalios antklodės, užtikrinančios tinkamą temperatūrą visais metų laikais“, – pataria interjero dizainerė.
Padėti reguliuoti kūno temperatūrą gali ir patalynės užvalkalai. Pasak interjero dizainerės, lino, medvilnės ir lajocelio audiniai puikiai praleidžia orą, sugeria drėgmę ir palaiko vienodą kūno temperatūrą, nepriklausomai nuo metų laiko.
Jei ieškote vėsesnių, šilko tekstūrą primenančių patalynės užvalkalų – rinkitės medvilnės ir viskozės mišinį, o tiems, kurie miegodami linkę sukaisti, idealiai tiks užvalkalai iš lino, kuris yra itin laidus orui.
Daugiau dėmesio apšvietimui
„Visiškai užtemdyti miegamąjį padės paprasta gudrybė – storo audinio temdančiosios ar šviesos nepraleidžiančios užuolaidos. Užtraukus jas, brangių miego valandų netrikdys nei mėnulio šviesa, nei gatvių žibintai, nei rytiniai saulės spinduliai, bus daugiau privatumo.
Be to, tokios užuolaidos padės sutaupyti šildymo sezonu, nes neleis į vidų patekti skersvėjams, ir palaikys maloniai vėsią temperatūrą vasarą“, – sako interjero dizainerė.
Dar vienas lengvai įgyvendinamas sprendimas, galintis sukurti jaukią prietemą miegamajame – tai šviesios nepraleidžiančios ritininės užuolaidos ir žaliuzės. Jei gyvenate nuomojamame būste ir nenorite gręžti skylių sienose, galite rinktis žaliuzes, prie lango rėmo tvirtinamas lipukais.
O kad kambaryje būtų jaukiau, kartu pakabinkite ir dienines užuolaidas, suteikiančias jaukumo ir elegancijos.
Dažnai keliaujantiems ir miegantiems svetur interjero dizainerė pataria turėti miego akinius, kurie veiksmingai apsaugo nuo saulės šviesos ir leidžia ramiai ilsėtis.
Kaip atrasti idealią pagalvę?
Tyrimo „Gyvenimas namuose“ duomenimis, mėgstama pagalvė yra neatsiejamas gero miego aspektas kas trečiam Lietuvos gyventojui. Deja, išsirinkti idealią iš daugybės siūlomų gali būti tikras iššūkis. Bus lengviau, jei pagalvosite, kokia poza dažniausiai miegate.
Pavyzdžiui, tiems, kurie mėgsta miegoti ant šono ar nugaros, labiau tiks kietos ir aukštesnės pagalvės, o miegantiems ant pilvo – žemesnės, nes gulint galva, stuburas ir kaklas sudarys tiesią liniją“, – pataria interjero dizainerė.
M. Bučinskienė taip pat priduria, kad papildomo komforto gali suteikti ergonominė pagalvė su viskoelastinio putų poliuretano užpildu, kuris, veikiamas kūno skleidžiamos šilumos, prisitaiko prie galvos ir kaklo formos.
Ergonominių pagalvių esama įvairių formų, tad jas taip pat galima rinktis pagal miego pozą. Puikus pasirinkimas tiems, kurie miegodami dažnai sukaista, – ergonominė pagalvė, kurios viena pusė yra su putų poliuretano, o kita – su vėsiu geliniu užpildu.
„Galiausiai svarbu prisiminti, kad miego kokybę gali pagerinti ir nieko nekainuojantys dalykai: beveik penktadalis tyrimo dalyvių tvirtina, kad jiems išsimiegoti padeda labos nakties palinkėjimas mylimam žmogui“, – sako interjero dizainerė.
* Apie tyrimą
Kiekybinį tyrimą IKEA užsakymu atliko tarptautinė tyrimų ir duomenų analizės bendrovė „YouGov“. Internetinė apklausa buvo vykdoma 2023 m. gegužės–birželio mėnesiais. Apklausoje dalyvavo 1005 Lietuvos gyventojai.
Rašyti komentarą