Skautės patarimai stovyklaujantiems su palapinėmis: štai, ką svarbu žinoti išsiruošus į gamtą

Stovyklavimas – viena populiariausių vasaros sezono veiklų, suteikianti galimybę pajusti ryšį su gamta, atsipalaiduoti ir sukurti neišdildomus įspūdžius su artimaisiais.

Tačiau tam, kad stovyklavimas praeitų sklandžiai, svarbu jam tinkamai pasiruošti.

Lietuvos skautijos tarybos narė Urtė Petrulytė prieš išvykstant į gamtą ragina pasirūpinti apsauga nuo vabzdžių ir saulės kaitros, atsargiai elgtis su aštriais įrankiais bei įsitikinti, kad kuprinėje yra pirmosios pagalbos vaistinėlė.

O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad iškylai reikalingą palapinę ir miegmaišius parduotuvėse dabar galima įsigyti net su 40 proc. nuolaida.

Stovyklaujantiems reikia išlikti atsargiems

Lietuvos skautijos tarybos narė Urtė Petrulytė teigia, kad Lietuvos gamta nepasižymi rizikos veiksnių gausa, susijusia su galimu pavojumi, iškylančiu stovyklautojų gerovei:

„Žinoma, Lietuvos gamtoje auga nuodingi grybai, uogos, taip pat yra pavojingų gyvūnų, bet jų daug mažiau nei kitose šalyse.

Pavyzdžiui, Kanadoje skautai, prieš eidami miegoti, turi užsikelti maistą į medžius, kad apsisaugotų nuo grizlių, o mes galime miegoti ramiai, nebijodami pavojingų gyvūnų.“

Vis dėlto, net ir mažas pavojus sveikatai gali pavirsti didele problema. Anot specialistės, būtina apsisaugoti nuo visų įmanomų rizikos veiksnių: vasaros metu aktyvių erkių, uodų, vapsvų ir kitų vabzdžių.

„Prieš leidžiant laiką gamtoje, būtina pasiskiepyti nuo erkinio encefalito ir kas vakarą pasitikrinti, ar nėra kur įsisiurbusi erkė. Jei erkę randate ir ištraukiate, stebėkite kurį laiką tą vietą, ar neatsiranda odos pakitimų.

Jei pajaučiate erkių sukeliamų ligų simptomus – nutraukite išvyką ir kreipkitės į gydytoją“, – perspėja U. Petrulytė. Be to, svarbu su savimi turėti purškiamų repelentų nuo vabzdžių, o jei esate alergiški įkandimams – ir vaistų: „Jei nakvojate, įsitikinkite, ar žinote, kur yra artimiausia ligoninė.“ 

Be to, specialistė ragina neapsiriboti vien apsauga nuo vabzdžių ir atkreipti dėmesį į sveikatos rizikas, susijusias su įvairiomis oro sąlygomis, maudynėmis vandens telkiniuose bei stovyklavietės įkūrimu.

„Karštomis vasaros dienomis būtinai turėkite tinkamą kiekį geriamo vandens ir kepurę nuo saulės. Taip sumažinsite dehidratacijos ir saulės smūgio rizikas.

Užsinorėję išsimaudyti, tai darykite atsargiai, taip pat prižiūrėkite vaikus. Nešokinėkite į vandenį, jei prieš tai nesate patikrinę dugno gylio, o į lipkite tik įsitikinę, kad dugne nėra stiklo šukių.

Taip pat, prieš stovyklaudami, internete pasitikrinkite vandens telkinio, prie kurio būsite, vandens kokybę ir ar jame iš viso leidžiama maudytis“, – pataria Lietuvos skautijos tarybos narė.

Įsikūrus stovyklavietėje U. Petrulytė skatina laikytis nelaimingų atsitikimų prevencijos: „Atsargiai elkitės su turimais įrankiais: peiliais, kirviais, kastuvais.

Visą laiką turėkite pirmos pagalbos priemones ir prieš vasarą atsinaujinkite pirmosios pagalbos žinias, jei netyčia reikėtų sutvarstyti žaizdą ar imobilizuoti lūžį.

Taip pat atsargiai elkitės su ugnimi: laužus kurkite tik ten, kur leistina. Nepalikite laužavietės be priežiūros ir prižiūrėkite, kad vaikai nežaistų su karštais akmenimis ar ant laužo gaminamu maistu.“

Specialistė priduria, kad būtina pasirūpinti ir tinkama apranga: gamtoje visuomet turėti patogius batus ir keletą aprangos variantų, kurie tiktų tiek dienos karščiui, tiek vėsiems vasaros vakarams:

„Priklausomai nuo vietos, kurioje stovyklaujate, reikėtų turėti neperšlampamus batus ir drabužių pasikeitimui. Taip pat dėl galimai šaltos nakties verta su savimi turėti megztinį ir vilnones kojines.“

Kaip susikurti saugią aplinką stovyklaujant su palapinėmis?

Anot U. Petrulytės, stovyklaujant su palapinėmis, sumažinamos rizikos: „Palapinėse daug mažiau buities prietaisų ar elektronikos, tad mažesnė ir tikimybė įvykti kokiai nors buitinei nelaimei.

Taip pat, miegant palapinėje, daug geriau girdisi, kas vyksta aplinkui: ar vaikšto žmonės, gyvūnai, ateina audra ar lyja. Dėl to, miegodamas palapinėje, stovyklautojas būna labiau informuotas apie supančią aplinką ir gali tinkamai pasiruošti, kaip reaguoti.“

Skautė pabrėžia, kad stovyklaujant su palapinėmis būtina turėti pirmosios pagalbos krepšį, įrankius, reikalingus įsikūrimui (peilį, kirvį, kastuvą ir t. t.), žibintuvėlį, maisto gaminimo talpą.

„Dar galima turėti garsinių priemonių, jei netyčia reikėtų atbaidyti kokius gyvūnus, bet tai Lietuvoje yra labiau išimtis nei taisyklė. Taip pat svarbu žinoti vietos gamtininkų telefono numerį, jei ištiktų nelaimė“, – priduria U. Petrulytė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad palapinę reikėtų statyti toliau nuo vandens ir laužavietės, kur lygu ir sausa, vengti statytis prie senų medžių, įdubose:

„Rekomenduojama stovyklauti tam skirtose, specialiai pažymėtose, vietose. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į gamtininkų atsiliepimus: sausros metu stovyklauti nepatariama, o kartais netgi ir draudžiama.“ 

Tam, kad įkūrus stovyklavietę nepasiklystumėte, U. Petrulytė pataria prieš ją paliekant tašką pasižymėti „Google maps“ ar kitoje žemėlapių programėlėje, kuri veikia ir be interneto ryšio:

„Prieš išeidami pasitikrinkite artimiausius kelius, įsidėmėkite išskirtinius lokacijos bruožus. Taip pat stenkitės grįžti į stovyklavietę kol dar šviesu.

Pasiklydus miške, naudokitės programėle, o jeigu el. įrenginiai išsikrovė, eikite viena kryptimi, kol prieisite bet kokį kelią, o vėliau juo eikite iki artimiausio išėjimo iš miško.“

Pasirūpinkite tinkamu stovyklavimo inventoriumi 

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos teigimu, gerai praleisti laiką gamtoje padės kruopštus išankstinis pasiruošimas:

„Tuomet, atvykus į stovyklavietę, galėsite nesukti galvos dėl trūkstamų daiktų, suteikiančių komfortą iškylos metu.

Pirkėjų patogumui, kad jiems nereikėtų važiuoti į vaistinę, siūlome įvairių losjonų nuo saulės suaugusiems ir vaikams, kremų ir pienelių po deginimosi, taip pat repelentų nuo uodų ir erkių, raminančių odą gelių po įkandimų.

Tokiu būdu stovyklavimo patirtis išliks malonesnė ir būsite užtikrinti dėl tinkamos odos bei imuniteto apsaugos.“

Specialistė primena, kad „Rimi“ šiuo metu taikoma 40 proc. nuolaida palapinėms ir miegmaišiams: „Verta pasinaudoti stovyklavimo priemonėms taikomomis akcijomis ir pigiau įsigyti ne vienerius metus tarnaujančių daiktų.

Prieš iškylaujant, reikėtų pasirūpinti miegmaišiais, stovyklavimo kilimėliais, pripučiamu čiužiniu, indais ir įrankiais – viską galite įsigyti mūsų parduotuvėse.“

Norintiems sutaupyti specialistė primena, kad prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse visoje Lietuvoje galima rasti daugiau kaip 600 prekių, kurių įprastos kainos yra bene žemiausios rinkoje:

„Taip atliepiame į žmonių norą sutaupyti ir greitai apsipirkti vienoje vietoje, nelyginant kainų įvairiuose prekybos centruose: dabar visas mėgstamas prekes galima įsigyti už patrauklią kainą.“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder