Sodo darbai

Sodo darbai kovo mėnesį: laikas užsiimti neatidėliotinais reikalais, kurių yra daugybė

(2)

Sodas jau reikalauja priežiūros, kurios metu reikia patikrinti augalų būklę, atlikti genėjimą, pasidaryti sniego atsargą, atlikti pirmąsias apsaugos priemones, kad būtų atsikratyta kenkėjų.

Kovas yra geriausias mėnuo paruošti sodą pavasario atėjimui.

Sodininkai gali ne tik tingiai laukti "pilno, verdančio, pavasarinio sodo gyvenimo", bet ir užsiimti neatidėliotinais reikalais, kurių yra daugybė.

Sodininkai ir gėlių augintojai užsiima sodinukais - sėja, pikuoja, maitina.

14 svarbiausių dalykų, kuriuos reikia atlikti sode kovo mėn.

1. Saugokite lysves nuo sniego.

Ši žiema europinėje šalies dalyje nepasižymėjo sniego gausa, todėl reikėtų jo kuo daugiau išsaugoti ir panaudoti sodo labui.

Nuvalykite sniegą iš tarpueilių ir paskleiskite jį ant lysvių.

Dirvožemis tarp lysvių greičiau atšils ir sugers drėgmę, neleisdamas jai išbėgti.

2.- Nukreipkite tirpstantį vandenį.

Jei sklypas yra šlaite, padarykite skersinius griovius, sniego ritinius, kad tirpstančio vandens srautas nenutekėtų žemyn ir nenuplautų derlingo dirvos sluoksnio, nesusidarytų išgraužų.

Apatinėje sklypo dalyje, kur vanduo gali užsistovėti, būtinai išvalykite griovius jam nutekėti. Nepamirškite, kad ilgai užsistovėjęs vanduo yra pražūtingas daugeliui augalų.

Ekrano nuotr.

3. Reguliuokite sniego kiekį po medžiais.

Nemėtykite sniego ant obelų ar kriaušių kamienų. Neatidėliokite sniego tirpimo po medžiais specialiais būdais (pvz., užklojant pjuvenomis), nes tai gali turėti nemalonių pasekmių augalams.

Atšilus orams, medžio vainikas atsibus, jam reikės vandens ir maisto medžiagų, tačiau įšalusioje žemėje likusios šaknys negalės funkcionuoti.

Dėl to medis gali nudžiūti dėl drėgmės ir maistinių medžiagų trūkumo.

Palikite sniegą natūralioje būklėje, o jei jūsų vietovėje daug sniego, iki mėnesio pabaigos vertėtų jį nukasti nuo medžio, kad sušiltų įšalusi žemė.

4, Apžiūrėkite vaismedžius.

Patikrinkite, ar graužikai nepažeidė kamienų. Jaunus medelius sniego lygyje dažnai apgraužia kiškiai, o užkastus sodinukus gali pažeisti pelės ir kiti smulkūs graužikai, kurie išgraužia žievę iki pat medienos.

Atsižvelgdami į pažeidimo mastą, nuspręskite dėl gydymo plano. Plonas šakas, kurias apgraužė kiškiai, genėjimo žirklėmis nukirpkite iki pirmojo sveiko pumpuro, nukreipto į išorę.

5. Užgydykite nedidelius žievės pažeidimus.

Nedideli, paviršiniai graužikų padaryti sužalojimai paprastai užgyja savaime, jei medžio žievė yra sveika.

Tokių žaizdų nereikia specialiai gydyti. Jei pažeidimai yra didesni ir žievė nugraužta iki pat medienos, atviras žaizdas reikia apsaugoti nuo išdžiūvimo.

Būtinai užtepkite žaizdą pasta, dabar yra produktų, kurie apsaugo nuo infekcijos ir padeda atkurti žievę.

Vėliau, sulčių judėjimo laikotarpiu, galėsite nustatyti, ar žievė atauga.

Ekrano nuotr.

6. Paruoškite medžiagą būsimam skiepijimui.

Stiprūs žiediniai žievės pažeidimai gali lemti medžio žūtį, nes sutrinka vandens ir maistinių medžiagų apykaita tarp šaknų ir vainiko.

Medį galima išgelbėti tiltiniu skiepijimu, tačiau ši operacija atliekama vėliau.

Dabar paruoškite tokiam skiepijimui tinkamus auginius, jie turėtų būti ilgesni už pažeistą vietą.

Paimkite juos nuo sveikų vienmečių ūglių, suvyniokite į drėgną audeklą ir maistinę plėvelę ir padėkite į šaltą vietą.

7. Nuplaukite medžių kamienus.

Saulėtomis dienomis gresia nudegimai, nuo jų kenčia vaismedžių žievė. Medžiaga nuo saulės apsaugos nuo ryškaus dienos ir nakties temperatūrų skirtumo ir padės išvengti nudegimų.

Atšilimo dienomis balinkite kamieną ir skeletinių šakų šakutes. Naudokite specialų baliklį arba vandens pagrindo dažus.

Ekrano nuotr.

8. Paruoškite įrankius.

Kovas - genėjimo metas, tačiau prieš pradėdami tikrinkite, ar visi įrankiai yra ir paruošti. Turite turėti specialų sodo pjūklą (negalima naudoti paprasto staliaus pjūklo), sodo peilį, sekatorius.

Apsirūpinkite sodo laku arba naudokite dažus ant natūralaus alyvuogių aliejaus. Šakas vainiko viršūnėje genėkite stovėdami ant tvirtų kopėčių su plačiomis, patogiomis pakopomis.

9. Vaismedžių genėjimas.

Prieš genėdami apžiūrėkite medį, pažymėkite šakas, kurias reikia pašalinti. Būtinai nupjaukite sausas, pažeistas, nulūžusias šakas.

Genėdami stenkitės sukurti harmoningą, gražų vainiką, kurį gerai apšviestų saulė, pašalinkite visus gretimus, vainiko viduje augančius, storėjančius ūglius.

Jei genite pirmą kartą, būtinai susipažinkite su pjūvių atlikimo technika, kad neliktų kelmų ir nepadarykite per gilių žaizdų, jos ilgai negyja, gali susidaryti įdubimų ir užsikrėsti ligomis.

Ekrano nuotr.

10. Uogakrūmių genėjimas.

Esant nedideliam sniego kiekiui antroje mėnesio pusėje galite genėti uogakrūmius - serbentus, agrastus, sausmedžius, aronijas.

Pašalinkite senas, ligotas, krūmą storinančias, ant žemės gulinčias šakas. Palikite stipriausius ūglius, augančius tolygiai ratu. Krūmai turėtų apimti įvairaus amžiaus ūglius, nuo vienmečių iki 4-5 metų amžiaus.

11. Pjaukite dauginimui skirtus auginius.

Skiepijimas gali būti naudojamas labai pažeistiems medeliams atkurti ir sodui papildyti įvairiomis veislėmis.

Nusipjaukite auginius nuo sveikų vienmečių ūglių, suvyniokite juos į drėgną audeklą ir plėvelę, laikykite šaldytuve arba sniego kauburėlyje vietoje, kur ilgai nekrenta sniegas (šiaurinėje pastatų pusėje).

Genėdami juoduosius serbentus, vertingiausioms veislėms dauginti galite daryti pavienius medžių auginius. Vienmečius ūglius pjaukite 6-8 mm storio, kiekviename auginyje turi būti 5-7 pumpurai.

Prieš sodinimą laikykite juos šaltoje vietoje, kad neišdžiūtų ir nepradėtų pelyti. Visi auginiai turi būti paženklinti etiketėmis, nurodant veislę.

12 Atsikratykite žiemojančių kenkėjų.

Apžiūrėdami ir genėdami medžius atkreipkite dėmesį į žiemojančius kenkėjus. Iškirpkite ūglius su žieduotųjų šilkaverpių užuomazgomis - maždaug 1 cm pločio švino spalvos žiedais, tvirtai prisitvirtinusiais prie žievės.

Uoginiuose augaluose pašalinkite ūglius su serbentinio šilkaverpio pažeidimo pėdsakais prie pagrindo; tokie ūgliai akivaizdžiai turi suardytą šerdį.

Išpjaukite išbrinkusius juodųjų serbentų pumpurus, užkrėstus pumpurine erkute.

Pašalinkite rudenį likusius mumifikuotus vaisius, išdžiūvusius serbentų ūglius su miltligės požymiais; visi šie augalai yra infekcijos šaltinis.

Visus aptiktus kenksmingus radinius sudeginkite.

Tuo pačiu metu nuo šakų pašalinkite visas likusias etiketes, kol jos dar aiškiai matomos. Augančioms šakoms storėjant, viela ar virvelė įsirėš į žievę, o vėliau - į medieną.

Jei etiketę būtina palikti, pakabinkite ją ant ilgos virvelės su dideliu tarpu, kad ūglis galėtų storėti.

13. Purkškite medžius nuo kenkėjų.

Daugelis kenkėjų žiemoja žievės plyšiuose, todėl juos sunku išnaikinti. Naudokite specialius preparatus nuo jų. 

Juos galima naudoti esant ne žemesnei kaip 4 °C oro temperatūrai. Augalai purškiami anksti pavasarį, prieš atsiveriant pumpurams.

Preparatas gali būti naudojamas obelims, kriaušėms, svarainiams, slyvoms, vyšnioms, trešnėms, slyvoms, alyvoms, vynuogėms, serbentams, agrastams, dekoratyviniams krūmams.

Veikia prieš žiemojančias kenkėjų stadijas - erkes, amarus, medunešius, kandis, lapgraužius.

14. Pritraukite paukščius į savo sodą.

Ekrano nuotr.

Jūsų sode gyvenantys paukščiai bus puikūs pagalbininkai kovojant su vabzdžiais kenkėjais.

Pasirūpinkite jiems skirtais nameliais, remontuokite ir valykite paukščių namelius, pageidautina juos dezinfekuoti stipriu kalio permanganato tirpalu arba tiesiog apipurkšti verdančiu vandeniu.

Kad būtų lengviau prižiūrėti, paukščių namelis turėtų turėti nuimamą stogą.

Galite pasigaminti nedidelius namelius, skirtus specialiai smulkiems paukščiams, pavyzdžiui, plėšriosioms pelėdoms, sykams, vapsvaėdoms.

Ekrano nuotr.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder