Nors sodo nameliai, lyginant su įprasto tipo namais, pasižymi daugybe privalumų, vis dar dažnai medinuko nuolatiniam gyvenimui nusprendžiama nesirinkti dėl plačiai sklaidančių mitų apie jų patvarumą ir ilgaamžiškumą.
1. Sodo nameliai pasižymi didesne gaisro tikimybe – mitas
Vis dar ne maža dalis namelio nuolatiniam gyvenimui ieškančių klientų mano, jog
iš medžio pagamintas sodo namas bus linkęs užsidegti greičiau, o, gaisro atveju, ugnis juo plis lengviau nei kitų tipų namų atveju. Tačiau taip galvoti – klaidinga. Specialistų teigimu, mediniai sodo nameliai yra netgi daug saugesni nei daugelis standartinių, karkasinių namų.
Visų pirma, taip yra todėl, jog iš medžio pagaminti dideli rąstai, naudojami namų statybai, užsidega ne iš karto. Atsižvelgiant į tai, jog jų paviršiaus ploto ir tūrio santykis yra labai mažas, bet kokio karščio ar liepsnos veikiamas plotas taip pat yra daug mažesnis nei visas rąsto tūris. Mediena, kuri yra linkusi užsidegti greičiau, pasižymi didesniu paviršiaus ploto ir tūrio santykiu dėl plonesnių medienos lentų.
Antra priežastis, dėl kurios rąstiniai sodo nameliai yra gana atsparūs gaisrui – rąstų suanglėjimo sukuriama izoliacija. Apdegus viršutiniam rąsto sluoksniui, jo vidus akimirksniu izoliuojamas nuo didesnio karščio. Svarbu paminėti, jog net ir apanglėję, stori rąstai išlaiko didžiąją dalį savo jėgos, todėl jų patvarumas nėra greitai pažeidžiamas.
Trečia, rąstinių namelių sienos dėl savo tvirtumo pasižymi kur kas mažesniu deguonies lygiu – rąstai sukonstruoti taip, kad sodo namas bei jo konstrukcija būtų gerai izoliuota – pasižymėtų mažu skaičiumi angų, kuriomis galėtų judėti tiek šiltas, tiek šaltas oras. Tuo atveju, kai oras negali patekti į vidų ar išeiti, liepsnai taip pat sunku plisti per sienas, o tai lemia ir kur kas mažesnį degumą. Atsižvelgiant į tai, jog salono sienos yra labai tvirtos, deguonis iš vidaus nepasiekia ir nekuria liepsnos išorėje bei atvirkščiai.
Galiausiai, sodo nameliai dideliu atsparumu ugnies plitimui pasižymi ir dėl stiprios struktūros, kuri neleidžia rąstų taip paprastai pažeisti ugniai. Dėl šios priežasties, net jei keli rąstai bus smarkiai pažeisti liepsnos, egzistuoja labai maža tikimybė, kad pastatas sugrius.
Tam, kad užtikrintumėte maksimalų medinio namelio atsparumą gaisrui, galite imtis ir papildomų apsaugos priemonių. Pavyzdžiui, užtikrinkite, kad rąstinio namelio kaminas yra švarus nuolat, nes užsikimšę kaminai – viena dažniausiai pasitaikančių gaisro priežasčių. Pasirūpinkite ir žemai kabančiomis, netoli namo esančiomis šakomis, kurios dažniausiai stipriai prisideda prie gaisro plitimo, kaip ir ant stogo besikaupiantys, sudžiūvę medžių lapai.
2. Sodo nameliai mažiau atsparūs aplinkos veiksniams – mitas
Nors klientų tarpe vis dar dažnai suabejojama rąstinio namo ilgalaikiškumu ir atsparumu aplinkos veiksniams, svarbu žinoti, jog iš kokybiškos medienos pastatyti mediniai sodo nameliai šiomis savybėmis lenkia daugelį kitų tipų namų. Siekiant užtikrinti namelių patvarumą ir ilgaamžiškumą, jų statybose svarbu naudoti tik geriausią medieną. Iš kokybiškų rąstų pastatytas namas yra atsparus lietums, sniegui, saulei, o egzotiškesnių šalių atveju – ir žemės drebėjimams.
Visų pirma, rąstinio namo ilgaamžiškumas priklauso ir nuo pačių rąstų parinkimo. Jūsų medinio namelio gamintojas turėtų užtikrinti, kad kiekvienas rąstas yra tikrinamas ir rūšiuojamas atskirai, tokiu būdu užtikrinant, jog jūsų namų statybai bus naudojamos tik geriausios medžiagos. Svarbu atsižvelgti į rąstų rūšis. Pavyzdžiui, pušies rąstai pasižymi puikiu stiprumo ir ilgaamžiškumo savybių deriniu. Ypač pietinė geltonoji pušis, kuri išsiskiria didžiausiu savituoju sunkiu iš įprastų konstrukcinių medienos rūšių, užtikrina geresnę laikomąją galią.
Antra, daug įtakos rąstų kokybei, o kartu ir pačių sodo namelių tvirtumui bei ilgaamžiškumui turi rąstų džiovinimo procesas. Džiovinimas atliekamas krosnyje, tokiu būdu pašalinant drėgmę bei padidinant paties rąsto stabilumą, kas tik dar labiau prisideda prie jūsų rąstinio namo patvarumo. Krosnyje nedžiovinti rąstai linkę labiau susitraukti, nusėsti bei deformuotis, o vis tai – gali turėti didelės įtakos patvarumui. Rąstų džiovinimas krosnyje taip pat išnaikina visus medienoje esančius kenkėjus, bakterijas bei grybelius.
Trečias dalykas, būtinas norint užtikrinti puikią namo būklę ir ilgaamžiškumą – tikslus rąstų frezavimas bei kokybiškas apdirbimas. Tai ypač svarbus rąstinio namo patvarumo veiksnys, užtikrinantis statybose naudojamų rąstų pritaikymą bei atitikimą. Tikslus frezavimas taip pat sutaupo daug statybos laiko ir sumažina klaidų, kurios gali atsirasti darbo vietoje. Siekiant užtikrinti, kad medinis namas turės didelį atsparumą aplinkos veiksniams, rekomenduojama juos apdoroti borato tirpalu. Boratas yra natūrali, aplinkai saugi mineralinė druska, kuri padidina jūsų rąstų gebėjimą atsispirti termitų, skruzdėlių, medieną gręžiančių vabalų, sausojo puvinio ir grybelių tikimybę.
Svarbu paminėti, jog puikios rąstinių namų konstrukcinės savybės taip pat padeda užtikrinti geresnę apsaugą žemės drebėjimo ar uragano atveju. Dėl savo lankstumo iš rąstų pagaminti sodo nameliai šiuo klausimu netgi lenkia kitų tipų namus, ypač blokinius ir mūrinius.
3. Sodo nameliai geros būklės išlieka trumpiau – mitas
Vis dar nemažai klientų medinius namelius nuolatiniam gyvenimui rinktis atsisako dėl įsitikinimo, kad šie geros būklės išliks kur kas trumpiau nei iš kitų medžiagų pagaminti gyvenamieji namai. Vis dėlto, tai – mitas. Kokybiškai prižiūrimi medinukai puikios būklės išlikti gali dešimtis metų. Kaip tokią jų būklę garantuoti?
Visų pirma, sodo namas turėtų būti nuolat tikrinamas. Tikrinimo metu ieškokite pažeistų ar laisvų čerpių, deformuotų, nesandarių ar pilnų latakų bei atvirų gegnių. Skirkite dėmesio ir kaminui, ieškokite pažeidimų ant dūmtraukio vamzdžių, galimų įtrūkimų tarp dūmtraukio vamzdžio ir kamino ar kamino ir stogo. Tikrindami sienas pabandykite surasti bei įvertinti visus medienos įtrūkimus, išblukusias dėmes, galimus miltligės ar pelėsio požymius.
Antra, atlikite kasmetinę namelio priežiūrą jį reguliariai plaudami iš išorės. Tokiu būdu pašalinsite bet kokius medinio namo sienų paviršiaus nešvarumus, tokius kaip dulkės, miltligė, žiedadulkės, paukščių išmatos ar vabzdžių išmatos.
Trečia, atsižvelgiant į tai, jog medienos irimo procesai dažniausiai siejami su šiluma, drėgme ir oru. Tik užtikrinę namelio medienos apsaugą specialiomis priemonėmis nuo pat jo pastatymo pradžios, apsaugosite medinį namą nuo būsimų problemų.
Ketvirta, tik naudojant ilgalaikę apsaugą nuo UV spindulių, vandens bei galingus fungicidus ir kokybiškus dažus užtikrinsite, kad medinis namas gerai atrodys ilgą laiką. Iš pradžių namelio medieną specialiomis priemonėmis dažniausiai reikia apdoroti kasmet, vėliau apsaugą užtenka atnaujinti kas kelerius metus, priklausomai nuo to, kiek sluoksnių ją padengėte bei kokias priemones naudojote.
Galiausiai – nuolat prižiūrėkite savo medinuką. Valykite latakus, kontroliuokite ir stebėkite vandens srautą bei galimus nuotėkius, taisykite kiekvieną menkiausią pažeidimą,tokiu būdu apsaugodami namelį nuo didesnių problemų. Medinio namo rąstai gali patamsėti dėl vandens purslų, kurie taip pat gali sukelti irimą, užkrėtimą ir daug kitų, nemažai kainuojančių problemų, todėl reguliariai naudokite specialią namelio apsaugą.
Rašyti komentarą