Vilniuje ir Kaune per pietus užsienio šalių studentai kvies pasivaišinti sumuštiniais

Vartotojai darosi vis labiau išrankūs – įprastus sumuštinius keičia gurmaniški

(1)

Manoma, kad pirmasis sumuštinis buvo sukurtas 1762 metais Anglijoje, kai Sendvičo (angl. Sandwich – liet. sumuštinis) miestelio grafas Johnas Montagu paprašė įdėti keptos mėsos tarp dviejų duonos riekių – tam, kad neatsitraukdamas nuo kortų žaidimo galėtų užkąsti, nesitepdamas pirštų.

Šiuo metu sumuštinių įvairovė patenkintų net išrankiausio valgytojo skonį. Štai internete galima rasti daugiau kaip 200 skirtingų sumuštinių receptų, tarp kurių – nemažai ir nacionalinės virtuvės patiekalais tapusių sumuštinių, kaip lenkiškas „zapiekanka“ ar itališkas „panini“.

Sumuštiniai populiarūs ir Lietuvoje, tikina gamintojai, kasmet pagaminantys vis daugiau šių užkandžių. „Daug maistingų ingredientų sujungiantys sumuštiniai puikiai tinka numalšinti alkį ir darbo pertraukėlės metu, ir keliaujant mašina ar tiesiog neturint laiko pasigaminti karštų pusryčių ar net vakarienės.

Gyvenimo ritmas yra greitas, todėl sumuštiniai yra itin mėgstami dėl savo patogumo“, – komentuoja didžiausios duonos, užkandžių ir šaldytos produkcijos gamintojos Baltijos šalyse „Mantinga“ naujų gaminių vystymo vadovė Ramunė Puzinienė.

Jos teigimu, sumuštinių populiarumą Lietuvoje išduoda ir augantys jų gamybos kiekiai – šių metų gegužę „Mantinga“ pagamino rekordiškai daug, beveik 2,3 mln. vienetų, sumuštinių.

„Praėjusių metų liepą pirmą kartą pasiekėme 2 mln. sumuštinių rekordą. Šiemet, panašu, jį sumušime dar kartą – stebint vartotojų poreikius ir tendencijas rinkoje, jau šią vasarą sumuštinių gamyba gali pasiekti ir 2,5 mln. vienetų“, – sako R. Puzinienė.

Vartotojai teikia pirmenybę sveikesniems užkandžiams

Pasak pašnekovės, Lietuvoje itin mėgstami sotūs sumuštiniai su mėsa – kepta vištiena, kumpiu. Vartotojai taip pat mielai renkasi itin didelius, sudedamosiomis dalimis gausius sumuštinius.

„Pirmieji greitai užšaldyti sumuštiniai, kuriuos pradėjome gaminti 2009 metais, buvo 4 rūšių – su rūkyta vištiena, jautienos kumpiu, keptomis daržovėmis ir kiaulienos kumpiu su sūriu. Šiuo metu „Food on Foot“ sumuštinių asortimentą sudaro 35 atvėsinti ir 15 greitai užšaldyti sumuštiniai.

Jie skiriasi forma, duonele, dydžiu bei ingredientais, taip pat kategorijomis – yra klasikiniai trikampiai ir įvairių formų duonelių sumuštiniai, submarinai, tortilijos“, – vardija „Mantingos“ naujų gaminių vadovė.

Pasak jos, atvėsinti sumuštiniai, kurie šiuo metu sudaro didžiąją dalį sumuštinių asortimento, pradėti gaminti tik 2012 metais.

Atsižvelgiant į vartotojų lūkesčius šiuo metu kuriami nauji sumuštinių receptai, kurių pagrindui vis dažniau naudojama duona su sėklomis ar daržovėmis, pasitelkiami netikėti ingredientai: avinžirniai, ryžiai, morkos, saulėgrąžų sėklos, edamame pupelės ir kt. „Iš kokybiškų ir visaverčių maisto produktų gaminami sumuštiniai gali būti ne tik gardūs, bet ir maistingi, gausūs daržovių ir sėklų.

Vis daugiau vartotojų yra pasiryžę mokėti daugiau už geresnę kokybę ir papildomą vertę, kad sumuštiniai turėtų daugiau baltymų ir skaidulų, mažiau riebalų, druskos ar kitų priedų.

Net tie vartotojai, kurie teikia pirmenybę tradiciniams sumuštiniams su majonezu, dairosi sveikesnės jo alternatyvos – liesesnio, be papildomų priedų ir panašiai“, – sako R. Puzinienė.

Tarp neseniai gamintojos pristatytų naujienų – gurmaniški „Master“ linijos sumuštiniai, turintys daug baltymų ir skaidulų, mažai cukraus bei sočiųjų riebalų. Tarp jų ir tortilijų suktinukai „Wrap Bowl“, savo sudėtimi prilygstantys salotoms.

„Dalis žmonių atsisako sumuštinių, nes neranda jų poreikius atitinkančių. Nusprendėme jiems pasiūlyti tokius sumuštinius, kurie ne tik apverstų požiūrį, kad sumuštinis tėra duona su dešra, bet ir būtų verti restorano lygio patiekalo“, – sako pašnekovė.

Jos teigimu, pirmieji pirkėjai teigiamai įvertino naujovę, tad planuojama gurmaniškų sumuštinių asortimentą didinti. Šiuo metu apie 70 proc. „Mantingos“ sumuštinių produkcijos yra realizuojama Lietuvoje, likusi dalis eksportuojama į kitas šalis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder