Lankyti baseiną – neverta? Ekspertas atsakė, kuo jame įgyti plaukimo įgūdžiai naudingi atviruose vandenyse

(2)

Įsibėgėjus vasarai vis daugiau nerimo kelia skendimų statistika – skaičiuojama, jog vien per šių metų birželį Lietuvoje nuskendo dvi dešimtys žmonių. Viešojoje erdvėje pasirodė diskusijų, kad mokėjimas plaukti baseine dar nereiškia, jog gebėsime tai saugiai daryti atviruose vandenyse.

Vis dėlto plaukimo ekspertai su šia nuomone nesutinka ir pabrėžia, jog baseine ne tik įgyjama daug vertingų įgūdžių, kurie praverčia ir atviruose vandens telkiniuose, bet ir išmokstama pasirengti nenumatytoms situacijoms, tykančioms ežeruose, upėse ir jūrose.

„Vandens pojūtis, ištvermė, paprasčiausias plūduriavimas vandens paviršiuje – tai tik keli itin svarbūs įgūdžiai, kurių mokoma baseine.

Šie dalykai ne tik padeda užtikrinti saugias maudynes atviruose vandenyse, plaukti ilgiau eikvojant mažiau jėgų, bet ir tinkamai reaguoti susidūrus su pavojais“, – sako Lietuvos rekordininkas 1500 m laisvu stiliumi rungtyje baseine ir Lietuvos atviro vandens čempionas Džiugas Miškinis.

Jo teigimu, be taisyklingo plaukimo ir skirtingų technikų įvaldymo profesionalių pamokų metu žmonės susipažįsta su pagrindinėmis taisyklėmis, kurių privaloma laikytis vandenyje.

Viena svarbiausių – gebėjimas adekvačiai įvertinti savo jėgas, mat jas pervertinus pavojus nuskęsti kyla net ir geriausiems plaukikams:

„Kaip ir bet kurioje kitoje srityje, patirtis ir gebėjimas aštriu protu įvertini situaciją įgyjamas su praktika. Šis principas galioja ir plaukiant.

Tinkamai apskaičiuoti savo jėgas plaukti atviruose vandenyse galima tik pakankamai ilgai treniruojantis baseine. Tad nuoseklus profesionalių plaukimo pamokų lankymas prisideda prie mūsų visų saugumo vasaros metu.“

D. Miškinis taip pat pastebi, jog maudantis ežeruose, upėse ir jūrose svarbu mokėti atsipalaiduoti ir išsilaikyti vandens paviršiuje.

Šiems įgūdžiams tobulinti treniruočių baseine metu taip pat skiriama daug dėmesio.

„Norint sėkmingai plūduriuoti vandenyje būtina mokėti taisyklingai kvėpuoti išnaudojant visą plaučių tūrį. Gilus kvėpavimas padeda žmogui tapti plūdresniu bei lengviau išsilaikyti vandens paviršiuje.

Šią techniką savarankiškai išmokti sudėtinga, be to, daugelis apie kvėpavimo svarbą maudynių metu net nepagalvoja. O profesionalūs plaukimo treneriai būtent šio įgūdžio moko į baseiną atėjusius žmones“, – teigia jis.

Būtina atkreipti dėmesį į vandens skirtumus

Dauguma plaukimo pamokas baseine lankiusių žmonių turi visus reikiamus įgūdžius saugiai maudytis atviruose telkiniuose.

Vis dėlto, anot D. Miškinio, prieš šokant į vandenį karštą vasaros dieną svarbu prisiminti uždaro ir atviro tipo vandens telkinių skirtumus bei ežeruose, upėse ir jūrose tykančius pavojus.

„Atviruose vandenyse, priešingai nei baseinuose, dažniausiai nėra takelio virvių, už kurių galima įsikibti ir pailsėti, jei jaučiame, kad ima trūkti jėgų.

Tad tokiu atveju ypač pasitarnauja plaukimo treniruotėse įgytas gebėjimas plūduriuoti. Kelias minutes išsilaikius vandens paviršiuje atgaunamos jėgos ir galima saugiai sugrįžti į krantą“, – sako ekspertas.

Baseine išmoktos saugaus elgesio vandenyje pamokos taip pat svarbios ir pradėjus skęsti, įtraukus srovei ir kilus kitiems pavojams:

„Atviruose telkiniuose vyrauja srovės, kyla bangos, dažnai būna gilu. Maudydamiesi tokiuose vandenyse prasčiau matome dugną ir jame esančias šiukšles bei augaliją, o kartais jo galime ir visai nematyti. Staiga pakitus sąlygoms, plūduriuoti baseine išmokęs asmuo nesunkiai gali išsilaikyti atviro vandens paviršiuje kol atvyksta pagalba.“

D. Miškinis taip pat primena, jog prieš lipant į vandenį labai svarbu apžiūrėti vietovę, įvertinti vandens sąlygas ir klausytis gelbėtojų rekomendacijų. Be to, jokiu būdu nelipti į vandenį, jei jaučiatės prastai arba vartojote alkoholio.

Plaukimo pamokos – nuo mažų dienų

Statistika rodo, jog tik labai nedaug – mažiau nei dešimtadalis – Lietuvos gyventojų yra lankę profesionalias plaukimo pamokas. Siekiant mažinti skendimų statistiką šalyje ypač svarbus ankstyvas vaikų mokymas plaukti bei nuolatinis žinių gilinimas, mat neišmokius jų plaukti, jie nebus saugūs vandenyje visą gyvenimą.

Todėl nuo 2009 m. asociacija „LTU Aquatics“ vykdo nacionalinės reikšmės programą „Mokėk plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“, kurios metu nemokamose plaukimo pamokose dalyvauja per 13 tūkst. Lietuvos antrokų.

Šiemet programos didžiuoju partneriui tapus skolinimosi internetu bendrovei „Vivus Finance“ siekiama, kad dar daugiau dėmesio būtų skiriama ne tik moksleivių, bet ir suaugusiųjų žinioms apie saugų elgesį vandenyje gilinimui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder