Lietuviškas pajūris pasitinka su akivaizdžiai pakitusiomis kainomis: norintiems sutaupyti net 20 proc. siūlo vieną gudrybę

Atostogauti Lietuvos pajūryje ar kelti sparnus į užsienį? O gal šią vasarą atostogų neplanuoti ir atsidėti pinigus santaupoms? Tokie ir panašūs klausimai kyla tiems, kurie dar nesuplanavo, kur šią vasarą ilsėsis. Kainas stebintys ar keliones organizuojantys specialistai sako: pasiūlymų apstu, tačiau reikėtų paskaičiuoti, kur atostogauti apsimoka labiau.

Lietuvos pajūris brangsta

Keliones užsienyje ir Lietuvoje organizuojantis Rimvydas Širvinskas-Makalius pastebi: kainos kyla kasmet ir turbūt nebuvo sezono, kuomet jos būtų išlikusios tokios pat ar mažesnės už praėjusį sezoną.

Lietuvoje kainų kilimui įtakos turėjo padidėjusios elektros, šildymo kainos. Dėl išaugusių sąnaudų pabrango ir patiekalai maitinimo įstaigose bei pramogos.

„Mano asmeninė rekomendacija norintiems sutaupyti – keliauti ilsėtis birželio mėnesį arba darbo dienomis. Apgyvendinimo įstaigos visoje Lietuvoje šiuo metu laukia birželio pabaigos, kad peržiūrėtų kainodarą.

Pavyzdžiui, Druskininkų kurortas laukia svečių iš Izraelio, tačiau dar nėra užtikrinti, kad jie atvyks. Galbūt jų vietas užpildys Lietuvos keliautojai palankesnėmis arba tokiomis pat, nepadidėjusiomis kainomis“, – sako jis.

Archyvų nuotr.

Rimvydas Širvinskas-Makalius

Neringos meras antrina R. Širvinskui ir ragina vietas rezervuoti jau dabar. Paskubėjus pavyks sutaupyti ne vieną dešimtį eurų.

„Dabar reikėtų užsisakinėti, rezervuoti atostogas ir tikrai nelaukti, kol išlįs saulutė ir mieste bus neįmanoma būti, nes bus per karšta. Visi norės važiuoti prie jūros, o tada kainos tikrai stipriai kils“, – perspėjo meras Darius Jasaitis.

Visi kalbinti pašnekovai vieningai pabrėžė – kol kas vietų dar tikrai yra.

O pasak R. Širvinsko, tikėtina, kad taip ilgai laukti užsienio turistai neatvyks į Kuršių Neriją ar pajūrio kurortus, todėl Lietuvos keliautojai galės užpildyti šias vietas.

Eilę metų mažėjo Rusijos turistų, kurių greičiausiai šiemet apskritai neliks.

„Per pandemiją lietuviai atrado savo šalį, todėl net atsiradus galimybėms keliauti į užsienį, priprato ilsėtis Lietuvoje ir viename iš kurortų praleidžia bent jau ilgąjį savaitgalį“, – pasakoja jis.

Archyvų nuotr.

Darius Jasaitis

Kokios kainos Lietuvos pajūryje?

Apgyvendinimo paslaugų pajūryje portalo „PrieJūros.lt“ vadovas Laurynas Šertvyčius aiškina, kad kainos skiriasi priklausomai nuo kurorto.

„Itin populiarioje vietoje poilsiui – Kunigiškiuose – pastaraisiais metais kainos kilo apie 20 procentų, Palangoje ir Nidoje – apie 15 proc. Šventojoje kainų pokytis nežymus – iki 5-7 procentų“, – teigia L. Šertvyčius.

Nors labiausiai brango Kunigiškiai, brangiausia išlieka Kuršių Nerija. Pirmą vietą daugiausiai kainuojančių pajūrio kurortų sąraše jau eilę metų užima Nida. O štai pigiausia atostogauti – Šventojoje. Tačiau Neringos meras sako, kad pasiūlymų yra įvairiausių, o vietiniai verslininkai kainų tikrai stipriai nekėlė.

„Kalbėjau su Preilos gyventojais, kurie nuomoja tikrai gerus apartamentus, tai dvivietis kambarys parai kainuoja 50 eurų. Pusryčius ir pietus žmogui tikrai galima rasti nuo 20 eurų“, – pasakoja jis.

D. Jasaitis turi ir itin naudingą patarimą, norintiems atostogauti pigiau ir sutaupyti lėšas, skirtas nakvynei.

„Atradus „Booking“ platformoje jums tinkamą vietą, reikėtų bandyti užsisakyti ją tiesiogiai pas šeimininkus, galima ir pasiderėti. Ši platforma, tik todėl, kad padeda susirasti ar rezervuoti būstą, iš nuomotojų atseikėja 18 proc. nuo visų gautų pajamų. Tai įsivaizduokit, dar prisideda mokesčiai, tad praktiškai 30 proc. gautų pajamų jiems reikia atiduoti“, – teigia jis.

Tačiau reali atostogų kaina Neringoje gali būti didesnė. Vykstant į šią savivaldybę, reikės sumokėti ne tik už būstą, bet ir atidėti vien įvažiavimui į ją. Vykstant lengvuoju automobiliu, teks susimokėti ekologinį 30-ies eurų mokestį.

Prisidės ir 18 eurų už keltą. Po 1,30 euro kainuos ir kiekvienas papildomas suaugusysis keleivis. Vadinasi, atvykimas automobiliu į į šį Lietuvos pajūrio kurortą keturiems asmenims kainuotų apie 50 eurų.

Be abejonės, dar reikėtų pridėti ir išlaidas degalams, priklausomai nuo to, iš kurio šalies regiono vykstama.

Archyvų nuotr.

Laurynas Šertvyčius

Vis dėlto, nusprendusiems važiuoti į Lietuvos pajūrį, L. Šertvyčius aiškina, kad iki Joninių kainos čia išliks žemesnės. Vėliau gali kilti.

„Pavyzdžiui, Palangoje, naujos statybos name, galima rasti dviejų kambarių butą, tvarkingus apartamentus, už 40-50 eurų parai, keturių asmenų šeimai ar kompanijai. Vėliau vasarą panašus variantas galėtų kainuoti nuo 60-70 iki 90 eurų“, – skaičiuoja jis.

Nakvynę, pasak jo, galima rasti ir už mažesnę kainą, tačiau tuomet reikalavimai būstui turėtų būti labai žemi.

Vilioja užsienio kurortai

R. Širvinsko teigimu, jaučiamas itin didelis susidomėjimas kelionėmis, o per pirmuosius 2022-ųjų mėnesius keliautojų, vykusių su kelionių organizatoriais buvo net daugiau, nei priešpandeminiais 2019-aisiais. Jis pasakoja, kad sparčiausiai pildosi vietos lėktuvuose moksleivių atostogų metu – nuo birželio pabaigos iki rugsėjo bei paskutinę spalio mėnesio savaitę.

„Šventines dienas apimančios savaitės taip pat populiarios, kai kuriomis kryptimis per Jonines ar liepos 6-ąją jau nebėra vietų. Gaila, kad lietuviai apie ilguosius savaitgalius prisimena likus itin mažai laiko, kuomet praktiškai viskas jau būna išgraibstyta“, – teigia jis.

Tačiau kelionių ekspertas pastebi, kad gerų pasiūlymų, o ypač paskutinės minutės, lietuviai dar tikrai gali rasti. Taip pat jis atkreipia dėmesį, kad, pavyzdžiui, į Turkiją nuvykti spės net ir tie, kuriems pritrūks laiko atostogas suplanuoti artimiausiu metu. Mat čia pasiūlymų nestigs.

„Tikėtina, kad liepą ar rugpjūtį paskutinės minutės variantų bus mažiau. Daugiausia laisvų vietų, ypač nestandartinei trukmei – 4-6 nakvynėms ir panašiai – bus į Turkiją: čia konkurencija tarp kelionių organizatorių yra didžiausia“, – tikina jis.

R. Širvinskas pasakoja, kad turbūt visas užsienio kryptis Pietų Europoje sieja vienas pranašumas – tai garantuotai geri orai iki pat rugsėjo pabaigos, o Turkijoje ar Kretoje – ir spalį. Jo teigimu, keliautojai vietoj gerai pažįstamos Baltijos jūros renkasi naujas, dar nelankytas kryptis, tad tai ne tik galimybė džiaugtis geru oru, bet ir pažinti naujus kraštus.

„Artimiausia klimatu ir atstumu šių metų naujiena – galimybė ilsėtis prie Baltijos jūros Lenkijoje. Pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ pradėjo tiesioginius skrydžius į Gdanską.

Susidomėjimas Bulgarija nėra didelis, tačiau netolimas skrydis, gražūs smėlio paplūdimiai, šiltesnis klimatas ir ilgiau besitęsiantis sezonas, geras kainos ir kokybės santykis bei galimybė ilsėtis su „viskas įskaičiuota“ traukia keliautojus prie Juodosios jūros.

Taip pat – Turkija, kuri itin tinkama šeimoms su vaikais, turinti dideles viešbučių teritorijas, įspūdingas lankytinas vietas bei platų pasirinkimą kelionei įsigyti. Net 4 kelionių organizatoriai vykdo skrydžius Turkijos kryptimi“, – apie Lietuvos pajūrius nurungiančius kurortus pasakoja kelionių organizatorius.

Tačiau jis pastebi, kad nepaisant to, jog lietuviai labai pamėgę Turkiją, jo įmonėje populiarumo viršūnėje šiemet karaliauja Graikijos salos: tiek su pigių skrydžių bendrovėmis, tiek su kelionių organizatoriais iš Lietuvos tiesiogiai galima nukeliauti net į 7 salas bei sostinę Atėnus.

„Mūsų krypčių ir skrydžių pasiūlos iš Lietuvos pavydi net kaimynai. Anksčiau į Lietuvą vien dėl skrydžio galimybių pas mus keliaudavo baltarusiai, o dabar – latviai.

Be jau minėtų krypčių, šį sezoną, kuris tęsiasi iki spalio, iš Lietuvos galite nukeliauti į Albaniją, žemyninę Portugaliją (Algarvę) ir jos salą Madeirą, žemyninę Ispaniją (Kosta Brava, Malaga, Alikantė) ir Maljorkos salą, žemyninę Italiją (Kalabrijos regionas) ir Sicilijos salą, Egiptą, tiesa, vasarą šia kryptimi skrydžiai nebus vykdomi, Juodkalniją, Tunisą, Kroatiją (Dubrovnikas, Splitas), Gruziją (Batumis), Kiprą, Maltą, Izraelį“, – pasakoja jis.

Pigiau užsienyje ar Lietuvoje?

Kainos kilo ne tik Lietuvoje. Makaliaus teigimu, brango ir kelionės į užsienį. To priežastys: brangęs aviacinis kuras, pasibaigusi pandemija. Būtent pastarosios reikalavimams atlaisvėjus, į Europos pietų kurortus vyksta daugybės valstybių piliečiai. O viešbučiai, patyrę didžiulius nuostolius, aukštesnėmis kainomis bando atsigriebti.

„Norintys sutaupyti bei turintys galimybę atostogų grafiką koreguoti, galėtų laukti paskutinės minutės pasiūlymų, taip pat pasidairyti ne tik į kelionių organizatorių, tačiau ir pigių skrydžių bendrovių pasiūlymus į Kiprą, Maltą, Rodą, Santoriną, Zakintą ar Korfu Graikijoje, Maljorką, Riminį Italijoje, Gdanską Lenkijoje“, – teigia Makalius.

Norint palyginti, kur atostogauti pigiau ir apsimoka labiau – užsienyje ar Lietuvoje, reikėtų aptarti ne vieną faktorių.

Pavyzdžiui, kaip teigia R. Širvinskas, atostogaujant pajūryje lietuviai mėgsta nuomotis būstą privačiame sektoriuje.

„Tokiu atveju, jei maistą gamintumėmės patys ir gyventumėte nuomojamame kambaryje, liepą ar rugpjūtį atostogos būtų tikrai pigesnės Lietuvoje. Mano rekomendacija – atkreipti dėmesį ne tik į pajūrio kurortus, bet ir į kitus.

Atostogos sveikatinimosi kurorte, kurioje nors sanatorijoje su pilnu maitinimu ir procedūromis, gali atsieiti tiek, kiek atostogos užsienyje, tačiau ten procedūrų negausite

Taip pat labai vertinu Lietuvos apgyvendinimo įstaigų kokybę – sunkoka palyginti tiek pat žvaigždučių turintį viešbutį Lietuvoje su Turkijos, Egipto ar kitu viešbučiu – Lietuvoje kokybė gerokai didesnė.

Tačiau Lietuvoje nėra viešbučių su „viskas įskaičiuota“, jie čia turbūt ir nepasiteisintų dėl itin trumpos mūsų lietuviškos vasaros“, – aiškina jis.

Vis dėlto, jei lygintume atostogų Turkijoje 4* viešbutyje kainą su savaitės trukmės poilsiu Lietuvos pajūryje, Palangoje, tokio pat lygio viešbutyje kaina beveik nesiskirs.

Tačiau į Turkijos paketo kainą bus įskaičiuotas ir skrydis, ir pervežimas.

„Turkijoje, 7 naktų atostogos liepos 1-8 dienomis su „viskas įskaičiuota“ paketu kainuotų 635 eurus asmeniui. Palangoje 7 naktų atostogos liepos 1-8 dienomis 4* viešbučio lygį atitinkančioje apgyvendinimo įstaigoje su pilnu maitinimu, be gėrimų, atsieitų 600-650 eurų asmeniui.

Tačiau prisidėtų papildomos išlaidos pervežimui iki Palangos ir atgal“, – skaičiuoja Makalius.



 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder