Antropologė daktarė Helen Fisher specialiai kanalui WIRED atsakė į įdomius interneto klausimus, susijusius su meile ir jausmais.
Ar egzistuoja meilė iš pirmo žvilgsnio?
Yra. Meilė yra smegenų reakcija (kaip ir baimė ar pyktis), kuri bet kada gali įsijungti į veiklą. Reikia būti jai pasiruošus. Visi turime tam tikrų meilės savybių, sąmoningą ir pasąmoningą sąrašą to, ką norime matyti ir ko ieškome partneryje.
Ir jei pamatysite žmogų ir iš karto jame pastebėsite (nesąmoningai) punktus iš savo „meilės“ sąrašo, gali kilti meilės blyksnis. Simpatija auga lėtai, tačiau meilę iš pirmo žvilgsnio galima išprovokuoti akimirksniu.
Iš kur kyla meilė
Mokslininkai mano, kad meilė yra tam tikros rūšies priklausomybė. Kai esi beprotiškai įsimylėjęs ir tave meta, tai siaubinga patirtis, bet „laikas gydo žaizdas“. Taip yra dėl per milijonus metų išsivysčiusios ir prisitaikiusios smegenų sistemos.
Tiesą sakant, per visą šį laiką žmonės evoliucionavo ir ganėsi, supratę, kad taip egzistuoti lengviau. 97 % žinduolių nesiporuoja, evoliucijos dėka žmonės pradėjo tai daryti ir įsimylėti, ir tai yra specifinė tam tikros mūsų smegenų dalies, vadinamos gretutiniu branduoliu, veikla. Taigi romantiška meilė yra adaptyvi ir amžina.
Ar yra meilė pažinčių svetainėse
Tokios svetainės ir programėlės iš tiesų veikia ir padeda įsimylėti. Įdomu tai, kad apie 40 % vienišių prisipažįsta, kad su asmeniu, su kuriuo paskutinį kartą ėjo į pasimatymą, susipažino internetu. Tačiau pernelyg nesižavėkite tokiomis programėlėmis.
Galite nueiti į pasimatymą su 5-9 žmonėmis, o tada sustoti ir pabandyti geriau pažinti vieną iš jų. Atkreipkite dėmesį į malonius dalykus, kad kito susitikimo metu galėtumėte pasakyti „taip“, o ne „ne“, ir išlikite susitelkę į tai, ką darote, įdėmiai pažindami asmenį.
Ar įmanoma vienu metu iš tiesų mylėti ir apgaudinėti
Taip, nes už seksą ir meilę atsakingos skirtingos smegenų dalys. Galima mylėti žmogų ir tuo pat metu jį apgaudinėti, taip yra sutvertos mūsų smegenys. Tai galima pavadinti žmogaus dvigubos reprodukcijos strategija.
Tai potraukis įsimylėti ir mylėti, tuo pat metu turint polinkį apgaudinėti. Tačiau didžioji dauguma įsimylėjusių žmonių neišduoda.
Kaip veikia trauka
Yra daugybė kultūrinių priežasčių, kodėl įsimylime. Yra keturios smegenų sistemos ir skirtingi asmenybės bruožai, skatinantys traukos pasireiškimą. Mus traukia žmonės, kurių bruožai panašūs į mūsų. Patrauklumas yra smegenų funkcijos, kultūros, auklėjimo ir cheminių aspektų simbiozė.
Kaip atskirti romantišką ir platonišką trauką
Egzistuoja konkretus sąrašas bruožų, susijusių su romantine trauka, kurie neturi nieko bendra su platoniška trauka. Kai kalbame apie romantiką, viskas aplink mus įgauna kitokią, ryškesnę prasmę, beveik viskas primena arba yra susiję su asmeniu, kuris mus traukia. Romantinė trauka yra apsėdimas, o platoniškoji trauka yra ne tokia ryški ir intensyvi.
Internete - pažintys / pasimatymai yra romantikos mirtis
Ne, internetinės pažintys negali nužudyti romantikos, juk tai smegenų veikla, kaip ir baimės, pykčio, alkio ar troškulio jausmas, kuri vystėsi milijonus metų. Pažvelgus į žmonijos istoriją taps aišku, kad meilės jausmas niekur nedingsta, neatrofuojasi ir galima teigti, kad jis liks su mumis tol, kol būsime gyvi ir kol egzistuos žmonija.
Ar egzistuoja sielos draugai?
Taip, yra. Galite turėti daug sielos draugų, bet ne tuo pačiu metu. Tai reiškia, kad jei tuo metu esate su savo sielos draugu, kiti jums nėra įdomūs ar svarbūs. Kai surandate savo sielos draugą, kitų jums nebereikia, tačiau tai nereiškia, kad tik su šiuo žmogumi jums bus patogu ir gera.
Kodėl meilė siejama su širdimi
Tikrai niekas nežino atsakymo į šį klausimą. Viskas prasidėjo tolimaisiais 1300 m. nuo Džoto di Bondonės (Giotto di Bondone) paveikslų, nors dar anksčiau jau buvo tokia forma. Galbūt priežastis yra psichologinė, nes kai esame įsimylėję, mūsų širdis plaka greičiau.
Ar tai būtų meilė, jei viskas greitai sudegtų?
Ne, tikriausiai tai nebuvo meilė, nes poravimuisi ir dauginimuisi reikalingos trys skirtingos smegenų sistemos - lytinis potraukis susijęs su testosteronu.
Romantiškumas susijęs su dopamino sistema, prisirišimas - su saugia ilgalaike partneryste. Visiems trims aspektams reikia pasiruošti.
Ar normalu būti pavydžiam, kai esi įsimylėjęs?
Taip, nes taip apsaugote save ir savo partnerį. Šis jausmas gali būti nukreiptas ne tik į jį, bet ir į vaikus, savo daiktus ir laisvę. Pavydas yra evoliucijos rezultatas, gynybinė reakcija, kurią mūsų smegenys naudoja norėdamos išlaikyti partnerį.
Taigi meilė yra tai, ko beveik negalime kontroliuoti, ir ji kyla ne širdyje, kaip esame linkę manyti, o galvoje. Širdis tik „purkštauja“ ir pasakoja, kad galvoje karaliauja endorfinai.
Šaltinis: tsn.ua
Rašyti komentarą