Mitingai prieš valdžią: dėl idėjos ar dėl valdžios?

Valdantieji bando sudaryti vaizdą, kad aktyvūs pastarųjų mitingų dalyviai protestuoja ne iš idėjos, o tik tiesia sau kelią į politiką. Kaip yra jūsų atveju? - tokį klausimą uždavėme visiems pašnekovams.

O kai kurių paklausėme, ar yra tiesos sklandančioje teorijoje, kad naujasis judėjimas yra konservatorių projektas - esą būtent todėl „Lietuvos šeimų sąjūdis" gauna leidimus mitingams, kai daugumai kitų, išskyrus LGBT, tai yra sudėtingesnė misija.

Viktoras JAŠINSKAS „Lietuvos šeimų sąjūdžio" komunikacijos vadovas

Organizatorių nuotr.

Esu ne kartą pasakęs, kad nesiruošiame kurti jokios partijos. Mes - kaip valdžios kontrolės institutas.

Aišku, ieškome žmonių, kurie galėtų eiti į politiką ateityje.

Tokie, kaip asmenys, susibūrę į Sveikatos teisės institutą, kaip kiti akademinės bendruomenės atstovai, bet patys tikrai nesiruošiame.

Palaikome vertybinius žmones, atitinkančius mūsų deklaracijas.

Nida VASILIAUSKAITĖ filosofė, kalbėjusi rugsėjo 10-osios mitinge

Organizatorių nuotr.

Toks vaizdas - tai žmonių, nesuvokiančių ir neįsivaizduojančių nei veikimo iš idėjos, nei ėjimo dėl jos, o ne dėl asmeninės naudos (pajamų ar karjeros) į politiką, psichologinė projekcija.

Jei man terūpėtų tapti Seimo nare - seniai ja būčiau ramiai buvusi kur kas laimingesniais laikais, be mitingų, be protestų ir armijos priešų.

Raimondas GRINEVIČIUS asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis" vadovas

Archyvų nuotr.

Šnekėkime remdamiesi oficialiais dokumentais.

Mūsų asociacijos tarybos sprendime yra pažymėta, kad politika užbraukta raudona linija.

Galiu oficialiai pakomentuoti, kas yra šiandien, šią minutę. Kas bus po savaitės ar po metų, aš negaliu pasakyti.

Juk ir su ta pačia žmona, atrodo, gyvensi 30 metų, o gyveni tik savaitę.

Šią minutę mūsų, kaip organizacijos, tikslas yra priversti valdžią dirbti.

Ir nesvarbu, kas valdančiojoje daugumoje bus - ar Laisvės partija, ar „valstiečiai", ar lenkai.

Jie turi dirbti taip, kaip priklauso, o ne daryti bukus sprendimus. Ir paskui, pasitelkę jiems palankius politologus ir žiniasklaidą, formuoti nuomonę, kad dirbama labai gerai.

Kalbant apie sąmokslo teoriją, kad esame „konservatorių projektas" (kai kas sako, kad net „gražulininkų"), tai yra tam tikrų asmenų kliedesiai.

Nėra net menkiausios sąsajos nė su viena partija. Nė vieno euro ir nė vieno cento iš jokių partijų mūsų organizacija nėra gavusi.

Sako, kad mes gauname leidimus mitingams. Tai kad negavome, iškovojome per teismus.

O gegužės 15-osios mitingui Vingio parke gavome leidimą lengvatiniu būdu, nes tikėtasi, kad atvažiuos 200 žmonių ir būsime pajuokos objektas.

O kai pamatė, kad susirinko tūkstančiai žmonių, jau ėmė galvoti, ar leidimus verta duoti.

Nes su kiekvienu mitingu palaikymas didėja.

Adelina SABALIAUSKAITĖ „Lietuvos šeimų sąjūdžio" Vakarų Lietuvos koordinatorė

Organizatorių nuotr.

Valdantieji nori destrukcijos, kad žmonės nepatikėtų, jog einame į mitingus dėl savo, savo vaikų, anūkų, Lietuvos gerovės.

Todėl bando paniekinti protestuotojus, įteigti, kad organizatoriai taip elgiasi, nes patys siekia valdžios.

Visa tai daroma, kad žmonės neitų į mitingus, kad galvotų, jog neverta mitinguoti vien tam, kad organizatoriai patektų į valdžią.

Žmonės nenori dar vienos politinės jėgos.

Nebepasitiki politikais, ypač dabartiniais valdančiaisiais. Matome žmonių nuotaikas, stebime socialinius tinklus, bendraujame su gyventojais.

Ne dėl to aukojame savo laiką ir resursus, kad nuviltume žmones. Tačiau valdančiųjų taktikos tikslas - mus supriešinti, pažeminti.

Dėl rugsėjo 10 d. mitingo darė viską, kad susirinktų kuo mažiau žmonių, porą savaičių skleidė dezinformaciją, kad nebus leidimų, baus protestuotojus. Jie bando suskaldyti besivienijančią visuomenės dalį.

Už save galiu pasakyti: į didžiąją politiką tikrai neisiu. Net minčių tokių neturiu.

Beveik viskas, kas dabar vyksta Lietuvoje ir ką daro laikinai Lietuvos teritoriją administruojantys žmonės (dabartiniai valdantieji), yra blogai.

Net sunku išskirti, kas yra blogiausia.

Viskas blogai - pradedant brukama genderizmo ideologija, baigiant ekonomikos griovimu. Ir tas griovimas įgauna labai didelį pagreitį.

Algirdas PALECKIS šnipinėjimo byloje teisiamas eksparlamentaras, kalbėjęs rugpjūčio 10-osios mitinge

Organizatorių nuotr.

Politikams, kalbantiems, kad aktyvūs mitingo dalyviai tokiu būdu siekia patys patekti į valdžią, reikia pritaikyti posakį, jog jie apie kitus sprendžia pagal save.

Matyt, patys viską daro tik dėl politinės karjeros, todėl galvoja, kad ir kiti taip pat elgiasi.

Jiems sunku suprasti, kad yra žmonių, kurie tiki tuo, ką daro.

Ar aš planuoju grįžti į politiką? Niekada iš jos ir nebuvau išėjęs.

Politika yra tokia sritis: jei ji patinka, tu joje gyveni ir niekada negali išeiti.

Ji - mano gyvenimo būdas.

Kitaip tariant, dalyvavimą mitinge suderinau ir su siekimu išlikti politikoje, ir su kova už idėjas.

Artūras ORLAUSKAS „Lietuvos šeimų sąjūdžio" protesto akcijos vedėjas ir scenaristas

Organizatorių nuotr.

„Aš po susitikimo su Viktorija Čmilyte-Nielsen, per kurį kalbėjome apie rugsėjo 10-osios mitingą, žurnalistų paklaustas pasakiau, kad neisiu į valdžią.

Aišku, konservatoriai bijo konkurentų, supranta, kad jų dienos suskaičiuotos, galvoja, kad kažkas nori ateiti ir atimti iš jų valdžią.

Bet nereikia iš jų atimti valdžios, reikia tiesiog vyti iš ten, nes valdžioje negali būti tokie apsimelavę, apsivogę politikai.

Čia jau net ne piliečių, o prokuratūros rūpestis turėtų būti. Jei nameliai migrantams nuomojami 7 kartus brangiau nei rinkoje, visi suprantame, kad tai - vagystė.

Aš turiu kitų užsiėmimų, tad neketinu eiti į politiką artimiausiu metu", - sakė A.Orlauskas.

Perklaustas, ar neketina tik artimiausiu metu, pašnekovas atkirto, kad ir žurnalistas negali žinoti, ar po 5 metų jis vis dar bus žurnalistas.

„Manote, kad vis dar būsite? Tai žinokite, kad būna, jog ir po metų žurnalistas jau nebebūna žurnalistu.

Dėl įvairių priežasčių. Jei jūs žinote, kad vis dar būsite žurnalistas, tai esate ekstrasensas. Aš nesu", - mįslingai kalbėjo A.Orlauskas.

Jis kategoriškai paneigė, kad „Lietuvos šeimų sąjūdis" yra kokios nors politinės jėgos, kuri vėliau išpopuliarėjusius protestuotojus stums į Seimą, „projektas".

„Yra gandų, kad rytoj Vilniuje apsireikš Marija...

Gandų nekomentuoju, nes jie yra pigūs, konservatoriški viešųjų ryšių triukai: rusai puola, Kremliaus projektas, Karbauskio projektas, Uspaskicho. Galų gale - konservatorių", - teigė A.Orlauskas.

Prof. Rasa ČEPAITIENĖ kultūros istorikė, pasisakiusi rugsėjo 10-osios mitinge

Organizatorių nuotr.

Kad aš nesiruošiu į Seimą, geriausias įrodymas yra tas, jog jau turėjau tokią galimybę, bet ja nepasinaudojau: buvau „Nacionalinio susivienijimo" partijos narė, buvau kviečiama užimti aukštas pozicijas.

Tačiau naujai kilusio judėjimo, kuris pakilo iš apačios, negalima matuoti tradicinėmis kategorijomis: kad kažkas prie lovio veržiasi, kad bandoma perskirstyti valdžią ir resursus.

Manau ir tikiuosi, kad čia yra kažkas kita.

Sukilo paprasti žmonės - šeimos, vaikai, mamos, tėčiai, turintys savo darbus, kaip ir aš, profesines ambicijas. Ir tikrai nesiveržia į didžiąją politiką.

Tačiau jų netenkina dabartinė padėtis, nes didžioji politika nebeatstovauja žmonėms. Tai darosi daugiau nei akivaizdu.

Ir, kaip kalbėjau per paskutinį mitingą, nebeliko kito kelio, tik eiti į protestus, nes turime silpną prezidentą, silpną Seimo opoziciją.

Kitaip tariant, neturime to, kas demokratinėse valstybėse balansuoja politines galias.

Šioje vietoje turime vakuumą, o valdžioje atsidūrė koalicija, grupuotė, kuri labai radikaliai bando kėsintis į tradicinę, įprastą, normalią gyvenimo sanklodą. Ir peržengė savo įgaliojimų ribas kišdamasi į žmonių privatų gyvenimą, į jų lovas, vertybes, galvas, nurodinėdama, kuo jie turi tikėti.

Todėl piliečiai priversti patys ginti save.

Tai - savigynos veiksmas, o ne bandymas perskirstyti galias.

Politikai, kurie sako, kad mitinguotojai siekia valdžios, tepa kitus tuo, kuo patys kvepia.

Ar dalyvaučiau mitinguose, jei matyčiau, kad jų organizatoriai tikrai siekia valdžios? Kol kas to nematau.

Prasidėjusį procesą palyginčiau su tešla, užmaišyta pyragui.

Mielės brinksta, o kas iš to išeis - iškils tešla ar neiškils, pavyks iškepti pyragą ir koks jis bus - per anksti svarstyti.

Aš nesu šio judėjimo atstovė, niekada nesisiūlau kalbėti per mitingus, mane kviečia. Ir sakau, kad man tai didelė garbė, nors ant jo pilamas purvas.

Jau per pirmąjį mitingą Vingio parke matėme, kad suvažiavo gražūs žmonės, tėvai su vaikais.

Tačiau purvas pilamas, nes valdantieji jaučia jiems kylančią grėsmę, nes gali iškilti ir jų legitimumo problema, nes partijas, sudariusias koaliciją, palaikė labai maža dalis rinkėjų.

O ir dabar priimami sprendimai tiesiog šokiruoja visuomenę - kaip ir ką tik atšauktas sprendimas galimybių pasų neturinčių lauko kavinių lankytojų neleisti į kavinių tualetus.

Ir polemika šokiruoja. Po LGBT parado Kaune Raskevičius pareiškė: „Padarėme Kauną." Taip kalba Seimo narys!

Ir sisteminė žiniasklaida pila purvą ant naujojo judėjimo.

Nes per ilgą laiką susikūrė konglomeratas iš politinio, finansinio, žiniasklaidos elito, kuris įkūrė tiesos monopoliją. am priklausanti žiniasklaida gina dabartinius valdančiuosius, nes, jiems netekus valdžios, bijo netekti prieigos prie valstybės pinigų.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder