Žmonijos svajonė apgyvendinti Marsą tampa vis realesnė dėl milžiniškos kosmoso tyrimų pažangos. „SpaceX“ vadovas Elonas Muskas mano, kad tvari žmonių bazė Marse yra pasiekiama. Interviu jis paaiškino, kaip raketa Starship padės įveikti pagrindinius iššūkius – daugkartinį naudojimą ir infrastruktūros sukūrimą planetoje.
Kelias į Marsą – „Starship“ kaip sėkmės raktas
Visi Musko planai kolonizuoti Marsą remiasi Starship galimybėmis – tai didžiausia ir galingiausia kada nors sukurta raketų sistema. „SpaceX“ siekia, kad ji būtų visiškai daugkartinio naudojimo – tik taip įmanoma sumažinti milžiniškas tarpplanetinių skrydžių sąnaudas.
Muskas įsitikinęs, kad savarankiška kolonija Marse gali atsirasti per 30 metų.
„Manau, kad tai įmanoma per 30 metų, jei kiekviename naujame starto lange, kuris atsidaro kas dvejus metus, eksponentiškai didinsime į Marsą gabenamų krovinių kiekį“, – pabrėžė jis.
Šie „langai“ atsiranda kas 26 mėnesius, kai Žemė ir Marsas išsirikiuoja optimaliam, pigiausiam skrydžiui.
Daugkartinio naudojimo iššūkiai
Pagrindinė kliūtis – visiškai daugkartinio naudojimo pasiekimas. Ypač sudėtinga užduotis – sukurti patikimą šiluminę apsaugą, kuri turės atlaikyti ekstremalias temperatūras grįžtant į Žemės atmosferą.
Muskas priminė, kad „Space Shuttle“ šiluminė apsauga reikalaudavo 9 mėnesių remonto po kiekvieno skrydžio. „SpaceX“ inžinieriai dabar kuria lengvesnes, patvaresnes sistemas, galinčias atlaikyti daugkartinius skrydžius be didesnės žalos.
Jis mano, kad jei nekils rimtų nesėkmių, jau kitais metais „Starship“ pasieks visišką daugkartinį naudojimą – tai būtų milžiniškas žingsnis į priekį.
Vizija: savarankiška kolonija
Muskas pabrėžia, kad tikslas – ne tik nuvežti žmones į Marsą, o sukurti klestinčią ir savarankišką koloniją, kuri galėtų gyventi be nuolatinių tiekimų iš Žemės.
„Svarbiausia – kad Marsas taptų savarankiškas, o mes – tikrai tarpplanetine rūšimi“, – teigia jis.
Tam reikės technologijų, leidžiančių gaminti maistą, energiją ir net pramonės produktus pačiame Marse. Bus būtina panaudoti planetos atmosferą degalams, sukurti gamybos sistemas, o ilgalaikėje perspektyvoje – net gaminti mikroschemas, kompiuterius ir raketas vietoje.
Muskas įsitikinęs: tik tapus daugplanetine civilizacija žmonija išgyvens, nepaisant grėsmių Žemėje – nuo gamtinių katastrofų iki savęs sunaikinimo.

Rašyti komentarą