PROBLEMA. Nuo rugsėjo 1-osios atnaujinamas 1, 3, 5, 7, 9, 11 klasių mokymo programų turinys, o naujų vadovėlių dar nėra. Asociatyvi Sauliaus VENCKAUS nuotr.

Nei popierinių, nei skaitmeninių naujų vadovėlių tėvai pirkti neprivalo

Ne vienerius metus rengiamas mokymo programų turinio atnaujinimas mokyklose startuoja jau nuo rugsėjo 1-osios, tačiau atnaujinti visus vadovėlius nespėta. Leidyklos žada, kad nauji vadovėliai pasieks mokyklas per antrą metų pusmetį. Greta to greičiau ruošiamos skaitmeninės vadovėlių versijos. Kai kurios Klaipėdos mokyklos jau dabar išsiuntė laiškus mokinių tėvams su raginimu įsigyti skaitmeninius vadovėlius.

Klaipėdietė Vaida „Vakarų ekspreso“ redakcijai persiuntė šį pranešimą, gautą į dienyną iš matematikos mokytojos.

„Kitais mokslo metais kardinaliai keičiasi matematikos bendrosios programos, temos atkeliamos iš 8, 9 ir 10 klasės į 7 klasę ir panašiai. Vadovėlių dar nespėjo išleisti, todėl prašysime, kas visi 7 klasės mokiniai nuo rugsėjo įsigytų “Edukos klasės„ skaitmeninių vadovėlių licencijas. Jų kaina metams yra 19 eurų, jei Jums kyla finansinių sunkumų įsigyjant šias licencijas, kreipkitės į administraciją. Turėdami šias licencijas, galėsite naudotis ne tik matematikos vadovėliais, bet ir kitų mokomųjų dalykų vadovėliais.“

Išlaidos mokyklai - kasmet vis didesnės

Tris vaikus auginančią šeimą šis pranešimas supykdė. "Negana to, kad perkame pratybas, tai dabar dar ir vadovėlius pirksime.

Kodėl visos švietimo pertvarkos galiausiai apmokamos iš tėvų kišenės?

Ir dar drįsta sakyti, kad Lietuvoje mokslas - nemokamas. Na, taip, 19 eurų nėra labai didelė suma vienam vaikui, bet kai vaikai trys - ne taip ir mažai. O dar reikia pirktis kai kuriems dalykams popierines, kai kuriems - skaitmenines pratybas.

Kiekvienais metais išleidžiame nemažas sumas mokymosi priemonėms, uniformoms ir tų išlaidų vis daugėja. Anksčiau buvo tik uniformos švarkas, dabar švarkas yra būtinas, bet tik šventėms, o kasdienai dar tenka pirkti uniforminius džemperius.

Švedijoje, kur tikrai mokslas nemokamas, mokiniai gauna ne tik vadovėlius, bet ir visą mokinio krepšelį. Mes gi jau dabar planuojame, kad prieš rugsėjo 1-ąją savo mokiniams išleisime apie 500 Eur, nors šiemet gal nereikės pirkti naujų uniformų", - skaičiavo pašnekovė.

Sunkumai mokytojams

Kelių Klaipėdos miesto mokyklų vadovai gi aiškino, jog atnaujinamas mokymo programų turinys tėvams papildomai nekainuos, tik sukels nemažai keblumų mokytojams.

"Nacionalinė švietimo agentūra skyrė lėšų naujiems vadovėliams įsigyti, tačiau leidyklos nespėja jų išleisti iki naujų mokslo metų pradžios.

Mokytojai išeina atostogų su nerimu ir nežinia, kaip teks organizuoti mokymosi procesą nuo rugsėjo 1-osios.

Geresnė yra pradinių klasių mokytojų situacija. Jie jau yra supažindinti su atnaujintu mokymo programų turiniu ir apsisprendę, kokius vadovolius pirks, išskyrus kai kuriuos dalykus, pavyzdžiui, pasaulio pažinimą, dėl kurio dar nėra aišku.

Tačiau vyresnių klasių mokytojams tikrai sudėtinga. 5-7 klasių mokytojai dar nematė vadovėlių, su kuriais jie dirbs", - pasakojo Klaipėdos Vitės progimnazijos direktorė Renata Venckienė.

Pašnekovė patikino, kad moksleivių tėvai, kaip ir anksčiau, pirks tik skaitmeninių pratybų licencijas, tačiau vadovėlių pirkti nereikės.

Perka mokykla

Klaipėdos „Gabijos“ progimnazijos direktorė Inga Kurlavičienė taip pat tvirtino, kad mokinio tėvams nei popierinių, nei skaitmeninių vadovėlių pirkti nereikės, nes mokykla pati juos perka.

„Pažymėtina, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skyrė papildomų lėšų vadovėliams įsigyti, tačiau dalykų yra daug ir visiems nepakaks. Mūsų ugdymo įstaiga pirko lietuvių kalbos, geografijos naujųjų skaitmeninių vadovėlių licencijas. Tam skyrėme apie 2 tūkst. Eur. Mokyklai susidaro nemaža suma, nors kiekvienam mokiniui nėra tai dideli pinigai. Jeigu būtų leidžiama, būtų lengviau, jeigu pirktų tėvai“, - mano I. Kurlavičienė.

Progimnazijos vadovės nuomone, "vadovėliai nėra panacėja, nes mokytojai dirba ne pagal vadovėlius, o pagal programą. Yra mokytojų, kurie iš viso be vadovėlių dirba pagal savo metodiką. Nuo ateinančių mokslo metų atnaujinamas 1, 3, 5, 7, 9, 11 klasių mokymo programų turinys.

Tad šių klasių mokinius mokantiems mokytojams bus daugiau darbo pasiruošti pamokoms. Jiems teks daugiau pavartyti puslapių ir daugiau popierinių ir skaitmeninių knygų pavartyti, kad surinktų ir paruoštų medžiagą pamokai. Bus daugiau painiavos, nes temos išmaišytos", - sakė pašnekovė.

POKYTIS. Popierines mokymosi priemones išstumia skaitmeninės pratybos ir vadovėliai. Asociatyvi Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

POKYTIS. Popierines mokymosi priemones išstumia skaitmeninės pratybos ir vadovėliai. Asociatyvi Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Ilgas procesas

Nacionalinės švietimo agentūros Komunikacijos skyriaus vedėja Jurgita Kažukauskaitė-Sarnickienė „Vakarų ekspresą“ informavo, kad šiuo metu yra 11 Lietuvoje išleistų atnaujintas bendrąsias programas atitinkančių vadovėlių.

"Remiantis Nacionalinės švietimo agentūros atlikta leidyklų apklausa, jos numato rengti 52 naujus vadovėlius 1-11 klasėms: lietuvių kalbos ir literatūros, istorijos, matematikos, geografijos, biologijos, gamtos mokslų, visuomeninio ugdymo, astronomijos, fizikos, ekonomikos ir verslumo.

Taip pat leidyklos ketina atnaujinti 94 vadovėlius 1-12 klasėms: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, gamtos mokslų, geografijos, istorijos, biologijos, fizikos, ekonomikos ir verslumo, informatikos, užsienio kalbos (rusų).

Kitoms užsienio kalboms mokyti pagal atnaujintas programas vadovėlių yra pakankamai. Pagal leidyklų pateiktą informaciją, planuojama, kad nauji vadovėliai turėtų būti išleisti šių metų antrąjį pusmetį. Leidėjai numatę, kad vadovėlių atnaujinimas vyks palaipsniui", - sakė J. Kažukauskaitė-Sarnickienė.

Anot pašnekovės, sprendimus dėl vadovėlių įsigijimo priima mokyklos. "Jos vadovėlius perka už mokymo lėšas, skirtas vadovėliams ir mokymo priemonėms, taip pat ir už papildomai gaunamas steigėjų ar valstybės lėšas.

Bendrai vadovėliams ir mokymosi priemonėms valstybė kasmet skiria apie 10 mln. eurų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šiais metais papildomai prie mokinio krepšelio lėšų skiria apie 8,5 mln. eurų iš Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos Sanglaudos fondo ir valstybės biudžeto lėšų Lietuvoje išleistiems vadovėliams įsigyti.

Steigėjai, savivaldybės taip pat skiria papildomų lėšų mokykloms", - sakė Nacionalinės švietimos agentūros atstovė ir pridūrė, kad mokyklos gali naudoti ir jau turimus vadovėlius, kol bus išleisti nauji ar atnaujinti vadovėliai.

"Mokytojai, turėdami patirties ir kompetencijų, geriausiai išmanydami mokymo praktikas ir mokinių poreikius, remdamiesi bendrųjų programų įgyvendinimo rekomendacijomis, gali siūlyti mokiniams tinkamą medžiagą, esančią anksčiau mokyklų įsigytuose vadovėliuose.

Šiuo metu Švietimo portale mokytojai gali rasti per 200 įvairių skaitmeninių mokymo priemonių, kurių nemaža dalis yra prieinamos nemokamai.

Šiuo metu rengiamos Lietuvos geografijos, Lietuvos istorijos skaitmeninės mokymo priemonės, interaktyvūs modeliai mokytis chemijos ir fizikos bei matematikos vaizdo pamokos. Bus kuriamos pilietiškumo pagrindų, etninės kultūros mokymo priemonės, matematikos ir biologijos interaktyvūs modeliai, matematikos, informatikos, gamtos mokslų, lietuvių kalbos (pagal kalbos mokėjimo lygius), lenkų tautinės mažumos gimtosios kalbos ir literatūros ugdymo žaidimai. Be to, formuojamas skaitmeninių užduočių bankas, kuriuo naudodamiesi mokytojai galės susikurti užduočių rinkinius, atliepiančius klasės, pamokos ar temos poreikius. Dalis šių priemonių mokyklas pasieks dar šiemet", - siūlė alternatyvą J. Kažukauskaitė-Sarnickienė.

Tėvai pirkti neprivalo

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos „Vakarų ekspresui“ pateiktame atsakyme dar sykį primenama, kad pagal Lietuvos Respublikos švietimo įstatymą, mokiniai vadovėliais naudojasi nemokamai.

"Kiek ir kokių vadovėlių ir mokymo priemonių įsigyti, sprendžia mokyklos vadovas, suderinęs su mokyklos taryba, kuriai priklauso ir tėvų atstovai, ir mokytojai.

Teisės akto, kuriuo remdamiesi mokytojai ar mokykla galėtų reikalauti iš tėvų nupirkti skaitmenines mokymosi priemones, nėra.

Priimant sprendimus dėl įvairių mokymo priemonių įsigijimo ir naudojimo, svarbu tartis su mokinių tėvais. Daugumos mokyklų bendruomenės atsakingai sprendžia, kokių ir kiek mokymo priemonių reikia, tariasi su mokinių tėvais, ypač tais atvejais, kai jos perkamos už tėvų lėšas.

Švietimo įstatyme taip pat nustatyta, kad individualiomis mokymosi priemonėmis (pratybų sąsiuviniais, rašymo priemonėmis, skaičiuotuvais ir kitomis) mokinį aprūpina tėvai, nes individualias mokymo priemones, pvz., pratybų sąsiuvinius, naudoja vienas mokinys paprastai trumpą laiką. Todėl valstybės lėšos skiriamos tik vadovėliams ir kitoms daugkartinio naudojimo mokymo priemonėms", - informuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Įstatymas apeinamas

Vis dėlto panagrinėjus vienos iš skaitmeninio ugdymo turinio platformų teikiamų paslaugų taisykles, akivaizdu, kad įstatymas apeinamas.

Pateikiamos skaitmeninės mokymosi aplinkos licencijos išskirtos mokytojams ir mokiniams. Mokytojams licencijos kainuoja 15 Eur, tačiau parduodamos tik tokiu atveju, jeigu įsigyjamos licencijos ir mokiniams.

Įsigiję licenciją, mokytojai gali naudotis jau parengta metodine medžiaga ir ilgalaikiais planais, greitai įvertinti mokinių progresą, naudodami jau parengtas įvairių tipų užduotis, diagnostinius ir bandomuosius testus.

Licencija mokiniui kainuoja 19 Eur ir suteikia galimybę naudotis daugiau nei 500 skaitmeninių vadovėlių ir spręsti individualiai parinktas papildomas užduotis.

Licencija tiek mokytojams, tiek mokiniams galioja tik vienerius mokslo metus. Taigi gali būti traktuojama kaip vienkartinė mokymosi priemonė, kurią turėtų pirkti mokinio tėvai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder