Nenorintiems gaišti laiko virtuvėje: kulinarijos technologės patarimai ir 3 lengvi užtepėlių receptai

Vasarą vis daugiau laiko norime praleisti lauke, o kartu su šeima namuose mėgautis lengvais ir paprastai pagaminamais užkandžiais.

Anot prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, skanus ir labai greitai paruošiamas skanėstas, tinkantis dalintis su draugais, yra užtepėlės.

Joms prireiks vos kelių ingredientų, o jų pagrindui – alyvuogių, saulėje džiovintų pomidorų, varškės, avokadų ar įvairių ankštinių daržovių.

Be to, užtepėles galima pasiruošti iš anksto, o jų likučiais dar kelias dienas skaninti pusryčių sumuštinius ar tortilijas. Kulinarijos ekspertė pasakoja, kaip namuose greitai pasiruošti skirtingų užtepėlių ir dalijasi trimis jų receptais.

Pasigaminti rekomenduoja iš anksto

Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė pasakoja, kad įvairios užtepėlės puikiai tinka tiek kasdieniam, tiek ir šventiniam stalui, o jas mėgsta ne tik suaugę, bet ir vaikai. Laukiant draugų ar šeimos būrio namuose skirtingų užtepėlių vertėtų pasiruošti ir pasigaminti iš anksto, o tai padaryti greičiau padės keletas patarimų.

„Gaminant užtepėlės ir norint sugaišti kuo mažiau laiko, geriausia turėti virtuvinį trintuvą, kuriuo greitai ir patogiai sutrinsite užtepėlių ingredientus į vientisą masę.

Žinoma, galima naudoti ir šakutę ar dalį ingredientų susmulkinti peiliu, tačiau tokiu atveju užtruksite daug ilgiau, o užtepėlė bus mažiau kreminės bei šilkinės tekstūros.

Toliau viskas priklauso nuo fantazijos ir skonio. Užtepėlės pagrindu gali būti žaliosios ar juodosios alyvuogės be kauliukų, saulėje džiovinti pomidorai, varškė, konservuotas tunas, avokadai ar įvairios ankštinės daržovės.

Tiesa, svarbiausia – pasirinkti kokybiškus ir šviežius ingredientus ir nenaudoti daugiau 3–4 ingredientų, kad skoniai vieni kitų neužgožtų“, – pataria L. Barčaitė.

Kulinarijos ekspertė priduria, kad gaminant užtepėles, kaip ir bet kurį kitą patiekalą, gamybos metu svarbu viską ragauti: „Taip greičiausiai pajausite, ko užtepėlei dar trūksta ar, priešingai, ko įdėjote per daug ir galėsite pakoreguoti patiekalo skonį.“

Patarimai, ruošiant skirtingas užtepėles

Anot L. Barčaitės, gaminant užtepėles reikėtų nebijoti eksperimentuoti, nes geriausi skoniai atrandami tik bandymų būdu. Tiesa, tam tikrų gudrybių, naudojant skirtingus užtepėlių pagrindus, yra.

„Gaminant daugelį užtepėlių tikrai prireiks kokybiško alyvuogių aliejaus ar šlakelio vandens, kuris padės sureguliuoti užtepėlės konsistenciją.

Taip pat – druskos ir šviežiai maltų pipirų, šiek tiek citrinos sulčių, o kvapnumui ir papuošimui užtepėlę galima paskaninti šviežiomis prieskoninėmis žolelėmis: raudonėliais, petražolėmis, kalendromis ar bazilikais.

Dažnai užtepėlėms naudojami ir svogūnai bei česnakai, suteikiantys daugiau pikantiškumo. Eksperimentuoti su šiais ingredientais ir juos derinti tarpusavyje paprasta, tačiau užtepėlei daugiausia skonio vis tiek suteiks jos pagrindui naudojamas produktas“, – sako L. Barčaitė.

Jei gaminate užtepėlę su juodųjų alyvuogių pagrindu, prie jau minėtų ingredientų galite pridėti šaukštelį medaus, o jei mėgstate aštriau – šios užtepėlės tikrai nesugadins šviežias arba maltas aitrusis pipiras.

„Su saulėje džiovintais pomidorais juodosios alyvuogės taip pat puikiai dera.  Tiesa, jei gaminate užtepėlę iš saulėje džiovintų pomidorų aliejuje, papildomai nei aliejaus, nei druskos šiai užtepėlei neturėtų trūkti.

Tačiau jei sūrumo neužtenka, vietoje druskos galima sutrinti keletą konservuotų ančiuvių. Labai greitai bei nesunkiai pasigaminsite ir užtepėles iš varškės, tunų ar avokadų.

Naudojant avokadus, kaip užtepėlės pagrindą, svarbiausia pasirinkti gerai prinokusius vaisius, o juos trinant įlašinti šiek tiek geltonosios ar žaliosios citrinos sulčių“, – rekomenduoja kulinarijos ekspertė.

Su kuo skaniausia valgyti? 

Užtepėlės puikiai dera su įvairiais sūriais, krekeriais bei duoniukais, taip pat šviežia šviesia duona – paskrudintais prancūziško batono gabaliukais ar itališkos „čiabatos“ riekelėmis.

Be to, užtepėles skanu valgyti su traškiomis daržovių juostelėmis, pavyzdžiui, stambiai pjaustytomis morkomis, agurkais, cukinijomis bei salierų stiebais.

Nors užtepėlės skaniausios šviežios, likučius L. Barčaitė rekomenduoja panaudoti vėliau: „Sudėkite likučius į sandarius indelius ir laikykite šaldytuve.

Užtepėlės bus tinkamos vartoti dar kelias dienas, o prireikus jomis bus galima pagardinti tortilijas, vietoje sviesto tepti ant pusryčių sumuštinių ar tiesiog įsidėti kaip užkandį ir kramsnoti kartu su stambiai pjaustytomis daržovių lazdelėmis.“

„Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė kviečia išbandyti skirtingas užtepėles ir dalijasi 3 jų receptais, kuriuos greitai pasigaminsite namuose.

Pupelių užtepėlė su saulėje džiovintais pomidorais

Užtepėlei reikės:

1 šaukšto alyvuogių aliejaus

1 vnt. svogūno

2 skiltelių česnako

100 g saulėje džiovintų pomidorų aliejuje

300 g konservuotų baltųjų pupelių

0.5 vnt. citrinos

2.5 šaukšto petražolių

0.25 šaukštelio čiobrelių

60 ml šalto virinto vandens

Druskos ir šviežiai maltų pipirų pagal skonį

Gaminimas:

  1. Keptuvėje įkaitintame aliejuje apkepkite smulkiai pjaustytus svogūnus, kol įgaus auksinį atspalvį. Tada į keptuvę sumeskite kapotus česnakus (2 skilteles) ir pakepinkite dar apie pusę minutės.
  2. Prieš dėdami viską į trintuvą, supjaustykite saulėje džiovintus pomidorus.
  3. Išspauskite pusės citrinos sultis. Sumaišykite visus užtepėlės ingredientus su pakepintais svogūnais bei česnakais ir sutrinkite iki vientisos masės. Jei reikia įpilkite šiek tiek vandens (reguliuokite vandens kiekį pagal užtepėlės konsistenciją). Pabarstykite druska, pipirais ir gerai išsukite. Skanaus!

Varškės sūrio užtepėlė, papuošta granatų sėklomis

Užtepėlei reikės:

2 šaukštų „ghi“ sviesto

10 vnt. šviežių šalavijų lapelių

220 g varškės sūrio

120 g minkšto varškės kremo

30 g migdolų drožlių

1 vnt. granato

Druskos ir pipirų pagal skonį

Gaminimas:

  1. Ant vidutinės ugnies pakaitinkite keptuvę ir į ją sudėkite sviestą. Jam tirpstant suberkite į keptuvę šalavijų lapelius ir pakepinkite juos apie 2 minutes, kol taps traškūs. Kol kas sviestą su šalavijais padėkite į šalį.
  2. Į elektrinio maišytuvo indą sudėkite minkštąjį ir sutrupintą varškės sūrius. Sumalkite juos iki vientisos masės. Tada į gautą masę suberkite migdolų drožles, šalavijų lapelius, supilkite likusį sviestą, įdėkite druskos ir pipirų. Nustatę mažiausia greitį, maišykite viską maišytuve apie 1 minutę, iki vientisos masės. Sūrio masę išimkite iš indo ir suformuokite gražų rutulį. Suvyniokite jį į plastikinį maišelį ar vaškinį popierių ir pusvalandžiui padėkite į šaldytuvą.
  3. Tuo metu granatų sėklas paskleiskite ant patiesto popierinio rankšluosčio. Tegul jo apdžiūsta, kol vėsta sūrio rutulys.
  4. Po pusvalandžio išimkite sūrio rutulį iš šaldytuvo ir kruopščiai apsmaigstykite jį granatų sėklomis, kas jomis būtų padengtas visas rutulio paviršius. Granatų sėklytes įspauskite pirštais, kad jos tvirčiau prisitvirtintų.
  5. Šią užtepėlę galite patiekti tuojau pat arba palaikyti šaldytuve, kad labiau atvėstų. Skanaus!

Žaliųjų žirnelių ir pistacijų užtepėlė

Užtepėlei reikės:

300 g šaldytų arba šviežių žirnelių

0.5 vnt. citrinos

150 g pistacijų

40 g kapotų petražolių

2 šaukštų kapotų krapų

60 ml šalto virinto vandens

Druskos ir pipirų pagal skonį

Gaminimas:

  1. Žirnelius išvirkite nedideliame kiekyje pasūdyto vandens (kad vos apsemtų). Virkite 5 min. – jie turi likti traškūs ir nepakeitę spalvos. Nukoškite.
  2. Išspauskite pusės citrinos sultis.
  3. Išlukštenkite pistacijas ir sumaišykite visus užtepėlės ingredientus bei elektriniu trintuvu sutrinkite iki vientisos masės. Jei per tiršta, įpilkite daugiau šalto virinto vandens. Skanaus!
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder