Nuosavo būsto pirkimas: kaip pasiruošti šiam svarbiam žingsniui?
„Nekilnojamo turto (NT) pirkimas – itin didelis ir svarbus žingsnis. Įsigyti nuosavą būstą be būsto paskolos gali ne kiekvienas, todėl ruošiantis skolintis iš banko, itin svarbu paruošti namų darbus – pasidomėti rinkos pasiūla bei įvertinti savo galimybes“, – sako E. Jurevičius.
Įvertinkite savo galimybes ir pradėkite taupyti pradiniam įnašui
Pirmas žingsnis, kurį privalote padaryti, prieš svarstydami įsigyti nuosavą būstą – įvertinti savo galimybes.
„Pradėkite nuo savo mėnesinių pajamų – peržiūrėkite ir atidžiai sekite, kiek pinigų gaunate ir kiek jų išleidžiate. Tai padės nustatyti, kokią sumą galėtumėte atsidėti taupymui, o kokią – skirti būsto paskolos mėnesio įmokoms.
Taip pat patikrinkite visus turimus finansinius įsipareigojimus – padenkite kreditinės kortelės skolą, įvertinkite turimų vartojimo paskolų dydžius, automobilio lizingą ar kt.“, – pasakoja ekspertas.
Jis priduria, kad žingsniui įsigyti NT reikėtų pradėti ruoštis vos tik gimus pirmosioms mintims apie nuosavą būstą. Todėl pataria laiku apmokėti sąskaitas bei kitus finansinius įsipareigojimus – netgi kelių dienų vėlavimas sumokėti komunalinius mokesčius gali turėti įtakos jūsų kredito istorijai.
Įsivertinus, kiek galite skirti būsto paskolos mėnesio įmokoms, galite pradėti „treniruotis“ šiems mokėjimams – atsidėdami konkrečią pinigų sumą kas mėnesį imti taupyti pradiniam įnašui, kuris siekia bent 15 proc. būsto kainos.
Atidžiai išsirinkite būstą
Įvertinus savo galimybes ir nusprendus, kad galite sau leisti mokėti būsto paskolos įmokas, laikas pradėti rinktis būstą. Šiame etape ekspertas pataria atsižvelgti į jo lokaciją, būklę bei, žinoma, kainą.
„Apskaičiuokite, kokią mėnesio įmoką galėtumėte sau leisti mokėti už būsto paskolą, atsižvelgdami į savo pajamas ir esamus finansinius įsipareigojimus. Norint jaustis finansiškai stabiliai, būsto paskolos įmoka neturėtų viršyti 30 proc. jūsų mėnesinių pajamų, o visų finansinių įsipareigojimų įmokos, įskaitant ir būsto paskolą, – 40 proc.“, – tvirtina E. Jurevičius.
Jis atkreipia dėmesį, kad ruošiantis įsigyti nuosavą NT, svarbu nepamiršti įvertinti ir papildomų išlaidų – turto draudimas, notaro mokesčiai, remonto ir įrengimo išlaidos.
Palyginkite skirtingus pasiūlymus
Eksperto teigimu, ruošiantis įsigyti būstą su banko paskola, itin svarbu neskubėti – pasidomėkite skirtingų bankų siūlomomis sąlygomis, kad rastumėte sau palankiausią variantą. Taip pat, turint tinkamus argumentus, dėl būsto paskolos maržos su banku galima ir pasiderėti.
„Tačiau svarbu ne tik išsirinkti tinkamiausias banko sąlygas, bet ir neskubėti pirkti patikusio būsto – sudėkite visus argumentus popieriuje ir įvertinkite norimo įsigyti būsto privalumus ir trūkumus. Taip pat nepamirškite pasidomėti valstybės teikiamomis lengvatomis“, – sako E. Jurevičius.
Stebėkite rinkos tendencijas
Svarbu suprasti, kad būsto pirkimas – itin atsakingas sprendimas, todėl kiekvienas žingsnis turi būti itin apgalvotas. Ekspertas pataria neskubėti ir prieš įsigyjant NT pasidomėti, kokios yra rinkos kainos bei kaip jos kinta.
„NT skelbimų portalų statistika rodo, kad lietuviai aktyviausiai būsto ieškoti pradeda pavasarį. Todėl galima tikėtis, kad būtent tuo metu pasirinkimas bus didesnis, tačiau kartu su juo augs ir paklausa, todėl, tikėtina, turėsite didesnių iššūkių, siekiant suderėti galutinę turto kainą su pardavėju.
Tuo tarpu papildomų nuolaidų galite tikėtis rudens pabaigoje, kuomet dalis pardavėjų yra labiau linkę derėtis, siekiant išvengti papildomų išlaidų šaltuoju sezonu “, – tvirtina E. Jurevičius.
Rašyti komentarą