Prisimintos tragiškos Palangos žydų: moterų, vaikų ir pagyvenusiųjų įvykdytos žudynės Kunigiškių miške

Šiandien, spalio 11 d. pagerbtas tragiškas Palangos žydų: moterų, vaikų ir pagyvenusiųjų prieš 83-erius metus įvykdytų žudynių Kunigiškių miške atminimas. Žudynių ir kapo vietoje Palangos žydų bendruomenės pirmininkas Vilius Gutmanas kartu su savo seserimi Aurelija Šidlauskiene, Palangos miesto savivaldybės kultūros skyriaus vedėju Robertu Trautmanu uždegė atminimo žvakeles ir padėjo akmenėlius.

1941 m. birželio 26 d. moterys, vaikai ir pagyvenusieji buvo kalinami vienoje iš Palangos sinagogų. Po kelių dienų jie perkelti į buvusį Valteriškės (dab. Vilimiškės) kaimą, kuriame buvo įkurtas laikinasis getas.

Tų pačių metų spalio 11 d. laikinasis getas pradedamas likviduoti. Žydėms su vaikais ir pagyvenusiesiems pranešta, kad bus vežami į kitą getą, esantį šalia Darbėnų. 

Liepta atiduoti brangiausius su savimi turėtus daiktus: pinigus, brangenybes. Spalio iš 11 d. į 12 d. naktį iš Valteriškių grupėmis (po 30 žmonių) sunkvežimiais buvo išvežti į Kunigiškių mišką, kuriame nužudyti. 

Žudynes pagal Tilžės ir Memelio (Klaipėdos) SD ir Gestapo nurodymą organizavo bei įvykdė Kretingos apskrities, Palangos valsčiaus ir Palangos miesto policininkų dalis (įvairiose žudynių stadijose dalyvavo ne mažiau kaip 50 egzekutorių). 

Žudynės vyko naktį, degant sunkvežimių žibintams, ir užsibaigė paryčiais. Iš viso nužudyta apie 200 Palangos žydų bendruomenės moterų, vaikų ir pagyvenusiųjų.

1991 m. žydų žudynių vietoje pastatytas memorialinis paminklas, ant kurio jidiš, hebrajų ir lietuvių kalbomis užrašyta: „Šioje vietoje hitlerininkai ir jų vietiniai talkininkai 1941 m. žiauriai nužudė 200 žydų“.

Žudynių vieta ir kapas yra 1,1 km į rytus nuo Liepojos plento (A13 – magistralinis kelias). 

Vykstant žudynių vietos ir kapo link, yra pastatyti du lordo G. Džanerio marmuriniai, su šešiakampe Dovydo žvaigžde, stulpai (stelos), nurodantys žudynių vietos kryptį ir atstumą. 

2015 m. birželio 18 d. žudynių vieta ir kapas įregistruoti LR kultūros vertybių registre (unikalus objekto kodas – 10992).

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder