Saugose „nutūpė“ istorinis sakalas

Po savaitę trukusio intensyvaus kūrybinio darbo, beveik 4 m aukščio, 3 m pločio medinė stilizuota paukščio skulptūra buvo baigta. Rimantas įgyvendino mintyse kurtą projektą-legendą, dovanodamas ją ne tik saugiškiams, bet visiems, pro šį karštą važiuojantiems.

Ką bendro su Saugomis turi sakalas? Apie tai pasakoja saugiškis, kolekcionierius, krašto istorijos žinovas Donatas Jaunius.

“Elektroninėje erdvėje, svetainėje https://www.oldmapsonline.org/, yra unikali galimybė susipažinti su senoviniais žemėlapiais. Susiradęs to meto Rytų Prūsiją, pasirinkau Šilutės kraštą, ėmiau ieškoti žinomų vietovių, kaimų, upių.

Tai patys originaliausi piešti žemėlapiai. Juos galima išsididinti, analizuoti, lyginti ir gauti pačią autentiškiausią istorinę informaciją. Analizės principu, nuo 1716 metų žemėlapiuose užfiksuotas vietovardis Szuse.

Darykime prielaidą, kad tai esama ir/ar būsima Saugų gyvenvietė tarp dviejų upelių – Zumiškės ir Beržiupės (?), įtekančių į Tenenį.

Vėliau, dviejuose skirtinguose, apie 1750 metų žemėlapiuose pavyko rasti, šalia žinomos Kukoraičių vietovės, Falkensauge pavadinimą, kuris jau artimesnis dabartiniam Saugų pavadinimui. Kreipiausi į FB bičiulius vokiečius, kad išverstų Falkensauge pavadinimą į lietuvių kalbą.

Buvo dvi versijos – erelio akis, vėliau patikslino – sakalo akis (vok. falke – sakalas, auge – akis). Natūraliai kyla klausimas – iš kur tas pavadinimas?

Asmeniniais pasvarstymais galimos kelios versijos. Pirmoji, kad šioje miškingoje vietovėje gyveno, suko lizdus ir perėjo didingieji paukščiai. Tikint, kad atsitiktinumų nebūna, ir dabar Raudoniaus miške peri ir gyvena erelis.

Antroji, kad žemėlapio vaizdas tarp dviejų upelių, primena paukščio galvą su akimi. Akis – vietovardžio pavadinimas Falkensauge. Trečioji versija – tai gali būti susiję su kelio 1840 m. (dabar krašto kelias Šilutė-Klaipėda) statyba, ar su geležinkelio projektavimu.

Žinomi atvejai, kad projektuotojai ant žemėlapio būsimam keliui pažymėti, užbraukia būsimą kelią žymintį brūkšnį.

Brūkšnys galėjo būti brūkšteltas per patį pavadinimo vidurį, falken ir sauge. Kas žino, gal kažkas nutrynė ar tiesiog pamiršo, o gal nebekreipė dėmesio į vieną užrašo dalį ir liko pavadinimas „sauge“.

Taip keliaudamas žemėlapiais ir suradau gyvenvietės istorinį pavadinimą. Gyvenviečių pavadinimai šiek tiek keitėsi dėl valstybių Prūsijos, Švedijos, Vokietijos, valdžiusių šį kraštą, įtakos.

Dar viename žemėlapyje pavyko aptikti gyvenvietės pavadinimą daugiskaitoje – Sakalo akys. Taigi, sekant žemėlapį, tai skulptūra, kurią pastatė Rimantas, yra būtent toje vietoje, kur pažymėta gyvenvietė Falkensauge.

Labai mažai turime žinių iš senojo – Prūsiškojo laikotarpio – karas, maras, gaisrai, naikinimai – daug vertingo tiesiog išnyko. Tų tikrųjų senų pavadinimų beveik neturime, arba yra likę tik keli.

Juk gilioje senovėje, vietovės vyresnysis pasakė pavadinimą, niekas nesiginčijo, nesigilino ir neprieštaravo. Savąją gyvenvietės pavadinimo kilmės versiją, pagrįsta žemėlapiais, sutapatinęs bandysiu įrodyti.

Džiaugiuosi, kad Rimantas „užsikabino“ už tos mano minties apie sakalą ir jį pastatė“, – pasakojo D. Jaunius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder