Situacija Šateikiuose: seniūnė skubiai nušalinta nuo pareigų

(17)

Praėjusį penktadienį nuo pareigų laikinai nušalinta Šateikių seniūnė Simona Arytė-Lauciuvienė. Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis nurodė, kad toks sprendimas priimtas gavus signalų apie seniūnės darytą psichologinį spaudimą vienam iš seniūnijos darbuotojų, tačiau pati seniūnė teigia, kad spaudimas jai Savivaldybės vadovų prasidėjo gerokai anksčiau, o įsakymas dėl nušalinimo sukurptas tik gavus signalų, jog šia situacija susidomėjo Generalinė prokuratūra ir Valstybinė darbo inspekcija (VDI).

Pasiskundė buvęs darbuotojas

Kaip „Žemaičiui“ sakė D. Pečiulis, gavus vieno, dabar jau buvusio, Šateikių seniūnijos darbuotojo žodinį pranešimą apie darbe patirtą psichologinį smurtą ir „bendrai apie dažną darbuotojų kaitą“, gegužės 2-ą dieną buvo sudaryta komisija galimam tarnybiniam nusižengimui ištirti. O gegužės 10 dieną nuspręsta laikinai nušalinti seniūnę nuo pareigų, kad iš jos pusės nebūtų daromas poveikis tyrimo eigai.

Beje, D. Pečiulis įvardino, kad seniūne skundęsis asmuo seniūnijoje jau nebedirba. „Žemaičio“ žiniomis, jis skundėsi darbovietėje patirtu ne tik psichologiniu, bet ir fiziniu smurtu, tačiau administracijos direktorius įvardino, kad teisėsauga apie tai nebuvo informuota arba bent jau Savivaldybei šis faktas nežinomas.

Kiek laiko truks Savivaldybės pradėtas tyrimas? „Jei nebus trukdoma, jei bus bendradarbiavimas iš seniūnės pusės, jei nebus kišamasi į komisijos darbą, galbūt užteks ir mėnesio. Mūsų užduotis šiuo atveju – kuo nešališkiau išsiaiškinti visą situaciją“, – kalbėjo direktorius. O paklaustas, ar iki tol yra buvę nusiskundimų dėl S. Arytės-Lauciuvienės darbo ar galimai netinkamo elgesio su pavaldiniais, D. Pečiulis sakė šito atskleisti negalintis, vėlgi – kad nebūtų pakenkta tyrimo eigai.

Laikinai, kol atliekamas tyrimas ir kol seniūnė nušalinta nuo pareigų, vadovavimą Šateikių seniūnijai perėmė Platelių seniūnas Robertas Šimkus.

„Mes mylim ir palaikom seniūnę“

Ši situacija, panašu, jaudina ir Šateikių seniūnijos gyventojus. Antai šią savaitę net septyni seniūnaičiai kreipėsi raštu į merą, administracijos direktorių ir Tarybą su prašymu nedelsiant stabdyti seniūnės nušalinimo nuo pareigų procedūras. Seniūnaičiai rašo S. Arytės-Lauciuvienės darbą vertinantys tik gerai, o kriterijai dėl jos nušalinimo, išsakyti mero Audriaus Klišonio, esą yra menkaverčiai, nekonkretūs ir „galimai manipuliatyvūs“.

„Žemaitis“ pakalbino du šį raštą pasirašiusius seniūnaičius. Šateikių-vakarų seniūnaitijos seniūnaitis Romualdas Bertašius sakė S. Arytės-Lauciuvienės darbą vertinantis palankiai. „Jei Šateikiai anksčiau būtų turėję tokį seniūną, kokia yra dabartinė, būtume jau blizgėję. Aš iš savo pusės priekaištų jai neturiu, dirba, projektus rašo, su žmonėm bendrauja. Bet nesistebėčiau, jei kas iš darbuotojų ir pasiskundė. Seniūnė turi griežtą žodį – jei pasakė, turi būti padaryta“, – kalbėjo seniūnaitis.

Aleksandravo seniūnaitijos seniūnaitė Irena Stražinskaitė-Glinskienė taip pat gerai atsiliepė apie seniūnės padarytą įdirbį. „Ji yra reikli, o seniūnijoje, matyt, nuo seno buvo priprasta prie kitokio vadovo, todėl ir kilo konfliktai. Bet ar teisėtus viršininko reikalavimus galima vadinti psichologiniu smurtu?! Jei yra kokie kaltinimai, jie turi būti įrodyti – kaip teisme“, – įsitikinusi seniūnaitė.

I. Stražinskaitė-Glinskienė užsiminė, kad Savivaldybės vadovų ketinimai atleisti seniūnę iš pareigų gyventojams jau buvo žinomi kurį laiką. Esą apie tai vieno iš susitikimų su žmonėmis metu dar kovą ar balandį užsiminė ir meras A. Klišonis. Tačiau esą visiems susitikime dalyvavusiems žmonėms užstojus seniūnę, meras žadėjo atsižvelgti į jų nuomonę, bet, akivaizdu, to nepadarė.

Atleidimas iš darbo – už „pur pur“?

Apie esamą situaciją „Žemaitis“ kalbėjosi ir su pačia seniūne S. Aryte-Lauciuviene, Šateikių seniūnijai vadovaujančia nuo 2022-ųjų.

– Savivaldybės administracijos direktorius informavo, kad nuo penktadienio esate nušalinta nuo pareigų ir kad pradėtas tyrimas dėl galimo psichologinio smurto prieš vieną buvusį darbuotoją. Ar buvo koks konfliktas su tuo darbuotoju?

– Nesu medikė ar inteligentijai priklausanti aristokratė, esu tik kaimiškos seniūnijos seniūnė, tačiau turiu universitetinį išsilavinimą, su darbuotojais bendrauju objektyviai teisingai – jei nedirba, taip ir pasakau, nepataikauju ir niekam nekuriu tokių sąlygų, kad atlyginimą gautų vien už atėjimą į darbą. Toks mano reiklumas gal ir ne visiems darbuotojams patinka, tačiau šiandien viešai ir drąsiai galiu pasakyti, kad jokio psichologinio smurto nenaudojau. Tą patvirtina ir mano turimi įrodymai.

Kaimuose žodis „mobingas“ tapo toks populiarus, kad netgi bijoma darbuotojams duoti darbo ar pastabų, nes būsi apkaltintas mobingu. Taip nutiko ir man – tingų darbuotoją paraginau netingėti darbe, pletkas nukeliavo iki Savivaldybės ir virto pretekstu atleisti mane iš pareigų.

– Ar anksčiau, iki buvo sudaryta komisija galimam jūsų padarytam tarnybiniam nusižengimui ištirti, buvote gavusi pastabų dėl savo darbo?

– Savivaldybės administracijos direktorius šių metų pradžioje mano darbą įvertino aukščiausiais galimais balais ir netgi padidino darbo užmokestį. Tad visos šios situacijos nesieju tik su direktoriaus asmeniu – šis žmogus, manytina, tik vykdo mero nurodymus, tikriausiai siekdamas pats išsilaikyti pareigose.

Tiesa, šiuo metu vykdomas ir kitas tyrimas – dėl direktoriaus pavaduotojos Jovitos Šumskienės galimai vykdyto psichologinio smurto siekiant, kad išeičiau iš darbo. Tačiau D. Pečiulis savo pavaduotojos nuo pareigų nenušalino netgi esant formaliam pagrindui – rašytiniam pranešimui ir VDI tyrimui. O mane ėmė ir nušalino tiesiog pletkų pagrindu.

Kada prasidėjo visa ši konfliktinė situacija?

– Balandžio pradžioje buvau pakviesta pas Savivaldybės administracijos direktorių ir jo pavaduotoją. Susitikimo metu man leista suprasti, kad mero pageidavimu turiu pasitraukti iš seniūno pareigų.

Nors puikiai suvokiau būsimas pasekmes, bet atsisakiau trauktis savo noru. Savivaldybė nėra privati bendrovė, seniūnijos darbuotojus išlaiko mokesčių mokėtojai. Įsivaizduoju, kaip mano sprendimas nepaklusti turėjo įsiutinti tam tikrus asmenis – visi, sulaukę spaudimo, traukiasi, o štai kaimo seniūnė – ne.

Ir štai tada prieš mane pradėti vykdyti aktyvesni veiksmai – atsisakyti pareigų liepė pats meras A. Klišonis. Jis kalbėjo neturintis man priekaištų dėl tarnybinių pareigų vykdymo, tačiau nurodė trauktis iš pareigų „dėl kitų priežasčių“. Manytina, kad tos priežastys yra politinės ir nukreiptos į prekybą pareigomis.

Balandžio 15 d. raštu informavau merą, kad iš einamų Šateikių seniūnijos seniūno pareigų nesitrauksiu. Merui parašiau, kad mano tiesioginis vadovas yra administracijos direktorius ir kad tik jis gali priimti sprendimus dėl mano pareigybės. Ir ką gi – praėjusį penktadienį sulaukiau D. Pečiulio skambučio, kad už dešimties minučių jis bus pas mane Šateikių seniūnijoje. Atvyko su savo įsakymu, kad nušalina mane nuo pareigų, nes neva smurtauju prieš seniūnijos darbuotojus.

– Ar jumis skundęsis darbuotojas yra parašęs pareiškimą policijai?

– Mano žiniomis, jokio pareiškimo nebuvo. Tarnybinio nusižengimo tyrimas vykdomas pletkų pagrindu, t.y. pagal žodinį vienos  buvusios darbuotojos pranešimą, kad aš psichologiškai smurtauju prieš darbuotojus. Kaip sakant, moteris papletkino, o jie šiuo pletku pasinaudojo siekdami man atkeršyti ir manimi atsikratyti, nes nieko rimtesnio prieš mane nerado, nors ir kaip stengėsi.

– Gal jūsų atžvilgiu buvo išsakyta ir kitokių priekaištų netinkamai vykdant savo pareigas?

– Esu kaltinama dar ir tuo, kad vicemerą Žydrūną Purauskį pavadinau „pur pur“. Įsivaizduokit, kokio lygio didybė ir puikybė, jei žmogus, kuris daugybę metų persirenginėja renginiuose įvairiais personažais, įskaitant, tikriausiai, net klounu, įsižeidžia dėl savo pavardės trumpinio. Ir štai vicemero ginti vėlgi stoja ne meras ar pats vicemeras, o administracijos direktorius – visi kiti save, matyt, saugo, ir tik direktoriaus rankomis už „pur pur“ man gresia atleidimas iš darbo.

– Išties skamba kurioziškai. Minėjot, kad visa šia istorija jau susidomėjo ir teisėsauga?

– Visi reikiami dokumentai jau parengti, nušalinimas nuo pareigų bus skundžiamas teismui. Be to, Lietuvos generalinė prokuratūra mane yra pripažinusi pranešėja dėl Plungės rajono savivaldybės mero galimai vykdomų pažeidimų. Vien tai, kad situaciją į savo rankas paėmė Generalinė prokuratūra, matyt, patvirtina, kad vyksta kažkas rimtesnio. Man dėl suteikto pranešėjos statuso yra skirtos atitinkamos garantijos.

Mažai kas žino ir tai, kad tyrimą dėl galimų pažeidimų Plungės rajono savivaldoje atlieka ir Valstybinė darbo inspekcija. Į ją kreipiausi aš pati, sulaukusi mero ir jo komandos spaudimo pasitraukti iš pareigų. Negaliu leisti, kad tarnybiniais įgaliojimais galimai piktnaudžiaujantys, iš mokesčių mokėtojų pinigų gyvenantys partinukai savivaldoje jaustųsi kaip privačioje bendrovėje.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder