serbentų genėjimas

10 daugiamečių augalų kuriuos reikėtų genėti rudenį: kaip ir kodėl tai daryti

(1)

Dauguma žmonių mano, kad augalus reikia genėti tik po žydėjimo, pavasarį, tačiau ekspertai teigia, kad kai kurių daugiamečių augalų genėjimas rudenį gali būti labai naudingas augalui ir sodui, daugelį jų reikia genėti jau dabar.

Kodėl augalus reikia genėti rudenį

Augalai yra jautrūs ligoms. Kai kurie augalai ypač pažeidžiami miltligės ir kitų ligų, kurios gali išplisti, kai augalai vysta ir nyksta, o oras yra drėgnas ir vėsus. „Jei turite augalą, kuris yra jautrus kenkėjams ar ligoms, nukirpkite jį rudenį, kad jis neperžiemotų.“

Gėlės yra savaime pasisėjamos ir lengvai plinta. Savaime užsiauginantys augalai yra puikus būdas papildyti kraštovaizdį, jei norite daugiau gėlių. Tačiau jei nenorite, kad augalai išplistų toliau nei dabar, turėsite nupjauti gėles, kol jos dar neišaugo iš sėklų.

Palikti lapai atrodo neestetiškai. Visžaliai augalai gražiai atrodo ištisus metus, net augalai, kurie per žiemą nuvysta arba išdžiūsta, gali suteikti jūsų kraštovaizdžiui sultono, pavyzdžiui, hortenzijų žiedai.

Tačiau kiti augalai gali patamsėti, sudžiūti ar kitaip sugadinti sodo išvaizdą.

Norite, kad pavasarį sode būtų mažiau darbo. Kai kuriems augalams nesvarbu, ar juos nupjausite pavasarį, ar rudenį, tačiau galbūt norite, kad jūsų kraštovaizdis žiemą atrodytų švaresnis, kad pavasarį pradėtumėte švariu audeklu.

Daugiamečių augalų genėjimas

Kai kurių savaime išsiskleidžiančių daugiamečių augalų galima genėti tik pačius žiedus. O augalus, kuriuos norite nupjauti, kad išvengtumėte ligų arba neliktų negražių lapų, galite nupjauti daugiau.
Nesvarbu, kiek daugiamečių augalų genėsite, vis tiek norėsite palikti tam tikrą augalo dalį virš dirvos.

„Tai padeda išsaugoti augalo vainiką ir nepažeisti šaknų“, - pažymi augalų ekspertė Tamara Hogan. Kitas privalumas - pavasarį sodindami augalus matysite, kur jie yra, kad netyčia nepažeistumėte mėgstamų daugiamečių augalų.

Tinkamas laikas genėti

„Daugiamečius augalus galima genėti rudenį, kai atliekate rudeninį tvarkymą“, - sako T. Hogan. "Daugiamečių augalų genėjimas signalizuoja augalui, kad nereikėtų dėti daug pastangų į šalnas.

Augalus genėkite, kai jie visiškai nurimsta. Tai padės išvengti, kad augalas neišmestų naujo prieaugio prieš užmigdamas." Ankstyvesnis genėjimas gali paskatinti augalą išleisti naują augimą, o šis per žiemą gali būti pažeistas ir žūti.

Nupjaukite savaime išsikerojusius augalus, kol jie nepradėjo leisti sėklų, kad kitą pavasarį neturėtumėte daugiau augalų.

Kokius daugiamečius augalus reikėtų genėti rudenį

Bijūnai gali būti linkę sirgti ligomis, augalai taip pat pūva po šalnų, jei paliekami negenėti. Bijūnus galima genėti prie pat žemės, nes kitais metais jie augs tiesiai nuo šaknų, o ne nuo praėjusių metų šakų.

Ežiuolės gali likti sode visą žiemą, nes žiedai auga iš sėklų ir yra maistas žiemojantiems paukščiams.

Tačiau jei norite kontroliuoti jos augimą, galite nupjauti dalį arba visus žiedus, kai jie pražysta. 

O jei norite, kad sodas būtų švaresnis, taip pat galite nupjauti augalo stiebus prie pat žemės, kad kitą pavasarį augalas augtų šviežias.

Žiemą melsvės lapai sudžiūsta ir tampa nepatrauklūs, be to, jie gali tapti puikiu prieglobsčiu kai kuriems nepageidaujamiems kenkėjams, įskaitant graužikus ir sraiges. 

Dar blogiau, jei pavasarį pasirodžiusios sraigės maitinasi šviežiais lapais ir taip kenkia melsvei. Kai užklumpa pirmieji stiprūs šalčiai ir lapai atrodo negyvi, lapus galite nupjauti iki 10 cm.

Flioksai yra vieni iš augalų, ypač jautrių miltligei, todėl rudeninis genėjimas gali sumažinti jos atsiradimo tikimybę. Po pirmųjų stiprių šalnų augalą galite nupjauti prie pat žemės, palikdami šiek tiek, kad pavasarį jo būtų galima rasti.

Pasibaigus žydėjimo sezonui, lelijos palieka negražius stiebus, todėl geriausia juos nukirpti rudenį, kad sodas būtų švaresnis.

Melisos taip pat yra jautrios miltligei. Patartina ją nupjauti šiek tiek aukščiau dirvos, kad išvengtumėte šios ligos ir paskatintumėte stipresnį augimą kitais metais.

Irisai jautrūs įvairioms ligoms ir kenkėjams, kurie gali pakenkti jūsų augalams. Vasaros pradžioje galite pašalinti nuvytusius žiedus prie stiebo pagrindo. Tuomet palaukite rudens ir po nedidelių šalnų taip pat pašalinkite visus lapus.

Jei nenupjovėte levandų žiedų, kai jos žydėjo vasarą, ankstyvą rudenį galite nupjauti augalo galus, kad levandos išlaikytų formą ir kitais metais augtų dar storesnės. Norėdami tai padaryti, kiekvieną šakelę nupjaukite maždaug 2-3 cm žemiau žiedo.

Kai kraujažolės žiedai pradės nykti, pamatysite, kad ir pats augalas pradeda atrodyti nepatraukliai. Jį galite nupjauti prie pat žemės, palikdami tik lapus prie augalo pagrindo.

Rudbekija - dar vienas savaime išsisėjantis augalas, kuris gali išplisti po visą sodą. Tačiau jei to nenorite, galite nupjauti žiedus, kai jie nuvysta, o prasidėjus šalnoms augalą nukirpti trečdaliu.

Šaltinis: tsn.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder