10 kompostavimo patarimų, kurie padės išsaugoti jūsų dirvožemį

Kompostavimas - tai ne tik būdas atsikratyti organinių atliekų, bet ir tikras sodo priežiūros ritualas. Jis praturtina dirvožemį maistinėmis medžiagomis, gerina jo struktūrą ir sudaro palankias sąlygas harmoningam augalų augimui.

Kompostas sukuria palankią aplinką naudingiems mikroorganizmams, taip pat padeda išlaikyti drėgmę ir sumažina papildomo laistymo poreikį. Kad kompostavimas būtų veiksmingas, reikia laikytis kelių paprastų taisyklių. Apie tai rašo leidinys „Martha Stewart".

Subalansuotas ingredientų mišinys

Geras kompostas - tai tinkamas „žaliųjų“ ir „rudųjų“ ingredientų mišinys. Žaliosiose medžiagose (vaisių ir daržovių atliekose, žolėje, augalų liekanose) gausu azoto, o rudosiose medžiagose (sausuose lapuose, pjuvenose, šiauduose, kartone) - anglies. Optimalus santykis yra maždaug 4 dalys rudųjų medžiagų ir 1 dalis žaliųjų.

Nepaverskite komposto krūvos sąvartynu

Kompostas nėra vieta atsitiktinėms atliekoms. Į kompostą negalima dėti plastiko, kaulų, riebaus maisto, sergančių augalų ar piktžolių sėklų. Jos ne tik blogina komposto kokybę, bet ir gali sukelti nemalonų kvapą arba pritraukti nepageidaujamus gyvūnus.

Tinkamos vietos parinkimas

Komposto krūva turėtų būti įrengta tokioje vietoje, kur gerai cirkuliuoja oras ir yra pakankamai saulės šviesos. Tai pagreitins organinių liekanų irimą. Svarbu, kad ji būtų lengvai pasiekiama, nes medžiagų papildymas ir komposto priežiūra turėtų būti paprastas ir reguliarus procesas.

Palaikykite optimalią temperatūrą

Kad kompostas efektyviai skaidytųsi, jį reikėtų laikyti maždaug 60 °C temperatūroje. Šilumoje jis aktyviau bręsta, sunaikinamos piktžolių sėklos ir kenksmingi mikroorganizmai. Jei krūvoje per šalta, irimo procesas sulėtėja. Vasarą kompostą naudinga apsaugoti nuo perkaitimo, o žiemą - uždengti, kad būtų šilta.

Reguliariai apverskite krūvą

Kad kompostas pamažu bręstų, jį reikėtų apversti maždaug kartą per savaitę. Tai padeda užtikrinti deguonies prieinamumą, pagreitina skaidymąsi ir neleidžia susidaryti nemaloniems kvapams. Jei krūva per sausa, įpilkite šiek tiek vandens, o jei per drėgna, įpilkite daugiau sausų medžiagų.

Pakankamas vėdinimas

Kompostui reikia oro, nes organinės medžiagos skaidosi dalyvaujant aerobinėms bakterijoms. Jei krūva suspausta arba per drėgna, procesas sulėtėja ir nemalonus kvapas tampa stipresnis. Naudojant konteinerius su tinkleliu arba pastačius krūvą ant medinio aukšto, vėdinimas pagerės.

Laipsniškas medžiagų pridėjimas

Norint išlaikyti subalansuotą ir tolygų tvarkaraštį, reikėtų reguliariai pridėti naujų medžiagų. Kiekvieną savaitę galite pridėti daržovių likučių, žolės, lapų, smulkių šakelių. Svarbu susmulkinti didelius gabalus, kad jie greičiau suirtų.

Saugokite kompostą nuo per didelės drėgmės

Komposto krūvos uždengimas padeda išvengti jos išdžiūvimo ar per didelio drėgnumo. Per smarkias liūtis krūva gali prisipildyti vandens ir sulėtinti kompostavimo procesą. Apsaugai galite naudoti šiaudus, brezentą.

Naudokite komposto arbatą

Komposto arbata yra puiki skysta trąša, kurią galima pasigaminti mirkant subrendusį kompostą vandenyje. Šiuo užpilu galima laistyti arba purkšti augalų lapus, kad pagerėtų augimas ir apsisaugotumėte nuo ligų.

Kantrybė - raktas į sėkmę

Kompostas nesusidaro iš karto - jam visiškai subręsti prireikia nuo kelių mėnesių iki metų. Teisingai atliktas subrendęs kompostas yra trapios tekstūros, malonaus žemės kvapo ir tamsios spalvos. Nepamirškite, kad kompostavimas yra ne tik naudingas, bet ir atsakingas aplinkai, nes padeda mažinti atliekų kiekį ir daro sodą derlingesnį.

Laikydamiesi šių patarimų galite lengvai pasigaminti kokybiško komposto ir aprūpinti sodo augalus natūraliomis trąšomis. O svarbiausia - tai dar vienas žingsnis ekologiškai sąmoningo požiūrio į gamtą ir ekologiją link.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.