Pasinaudokite parama
Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) įgyvendinimo laikotarpiu labai smulkių ūkių plėtrai suplanuota skirti 15 mln. Eur, o smulkių ir vidutinių ūkių plėtrai – 45 mln. Eur. Tačiau vis dar per mažai Lietuvos ūkininkų pasinaudoja finansine parama.
Ūkiai, priklausomai nuo jų dydžio, gali pretenduoti į skirtingus paramų lygius. Labai smulkiems ūkiams gali būti skirta iki 25 tūkst. Eur, o jeigu ūkis paraišką teikia kartu su partneriu parama – dvigubinama.
Daugiausia paramos priemonėje gali dalyvauti keturi ūkiai – tokiu atveju parama sieks iki 100 tūkst. eurų. Smulkiems ir vidutiniams ūkiams yra nustatyta maksimali 200 tūkst. eurų suma.
„Palaikome glaudų ryšį su ūkininkais ir pastebime, jog dalis jų yra įsisukę į darbų ratą ir net nepagalvoja, jog galima dirbti ir augti efektyviau. Vis dar per mažai ūkininkų pasinaudoja visomis finansinės pagalbos galimybėmis.
Paramos lėšomis galite pagerinti savo ūkio infrastruktūrą, technikos parką ar tobulinti žaliavų pirkimo strategiją. Todėl skatiname ūkininkus būti aktyvius, orientuotus į plėtrą ir išnaudoti visas plėtros galimybes“, – teigia „Lande“ vyriausioji kreditų specialistė Ligita Dikšienė.
Pasirūpinkite dirvožemio sveikata
Kiekvieną pavasarį ūkininkams kyla panašūs klausimai: kaip tinkamai pamaitinti augalus? Koks mineralinio azoto kiekis susikaupęs dirvožemyje? Kokias trąšas ir jų normas pasirinkti?
„Pastaruosius metus dėl besikeičiančių klimato sąlygų, o ypač – dėl dažnėjančių sausrų, augalininkyste užsiimantys žemdirbiai privalo ieškoti efektyvesnių būdų, kurie užtikrintų pastovesnius derlius.
Todėl itin svarbu padidinti trąšų efektyvumą, o jam padidėjus, savaime sumažės mitybos elementų nuostolių. Trąšos Lietuvos teritorijoje yra tikrai palankios: pasėlių produktyvumą jos vidutiniškai didina net 1,5–2,5 karto.
Tad kultūrinių augalų tręšimas yra aukšto ekonominio efektyvumo“, – sako Ligita Dikšienė.
Po žiemos atsigaunantys augalai bus gyvybingesni, jeigu pamaitinsite juos reikalingomis maisto medžiagomis. Pavasarį augalams itin reikalingas azotas, kuris skatina augalų augimą, užtikrina jų vystymąsi ir sveiką išvaizdą.
Taip pat reikalingas kalcis, fosforas, kalis, kurie padeda formuotis šaknims ir pumpurams, suteikia sodresnę spalvą ir didesnį imunitetą nuo kenkėjų ar ligų.
Įvertinkite žaliavų kainas
Vidinės „Lande“ ūkininkų klubo apklausos duomenimis, praėjusį sezoną beveik 50 proc. ūkių prieš pirkdami žaliavas neatliko kainų tyrimo. Dėl to, kiekvienas ūkininkas galėjo patirti tūkstantinius nuostolius.
„Išlaidos gamybai ir žaliavoms sudaro didžiąją ūkio apyvartos dalį. Patariame ūkininkams stebėti savo išlaidas ir prieš perkant žaliavas atlikti rinkos tyrimus.
Pavyzdžiui, vienos iš populiariausių azoto trąšų kaina 2023-aisiais svyravo net iki 220 Eur už toną. Tai reiškia, kad 200 ha plote dirbantis ūkininkas netikrindamas kainų gali prarasti iki 20 tūkst. eurų.
Tai milžiniški praradimai, kurių galima lengva išvengti elgiantis šiek tiek apdairiau. Todėl didžiausias patarimas, padėsiantis sutaupyti – investuoti į savo žinių ratą, plėsti akiratį bei pasikonsultuoti su srityje dirbančiais kolegomis“, – sako vyriausioji kreditų specialistė.
Rašyti komentarą