Kaip auginti žiedinius kopūstus: sodinimo ir priežiūros paslaptys

Pasakojame apie žiedinių kopūstų auginimo ypatumus. 

Ką mėgsta žiediniai kopūstai

Kaip ir visos kitos kopūstų rūšys, žiediniai kopūstai mėgsta drėgmę. Per vasaros karščius augalas per dieną „išgeria“ iki kibiro vandens, tačiau per didelio vandens kiekio, „pelkės“ taip pat netoleruoja.

Žiediniai kopūstai nereiklūs šilumai, optimali temperatūra jų augimui - nuo 7 iki 20 laipsnių. Esant aukštai apie 30 laipsnių ir aukštesnei temperatūrai, jei jis dar ir nereguliariai laistomas, kopūsto galvutė nespėja susiformuoti arba susiformuoja labai maža ir sutrūkinėja. Tačiau be daug saulės šviesos žiediniai kopūstai gali apsieiti, nors gerai apšviestoje vietoje jiems yra patogiausia.

Kaip sodinti žiedinius kopūstus?

Paruoškite dirvą sodinimui. Žiedinius kopūstus reikia sodinti į derlingą, trąšią dirvą. Tam sodinimo plotą reikia tręšti pusiau perpuvusiu mėšlu, ne mažiau kaip 2 kg mėšlo vienam kvadratiniam metrui, ir mineralinėmis trąšomis.

Ant kvadratinio metro užberkite stiklinę medžio pelenų ir po valgomąjį šaukštą superfosfato ir nitrofoskos. Trąšos turėtų būti įterptos 12-15 cm gylyje. Galima pasielgti ir kitaip - tręšti ne visą lysvės plotą, o tiesiai į kiekvieną duobutę po vieną puslitrinę skardinę humuso ir valgomąjį šaukštą medžio pelenų.

Žiedinių kopūstų sodinimo schema. Iškasama vieno kastuvo gylio tranšėja, žemė paskleidžiama palei kaktą. Tada išberiamas tokio pat storio antrasis žemės sluoksnis, o viršutinis sluoksnis supilamas į tranšėją. Ant jo - iki pat viršaus - komposto arba humuso mišinys su pasenusiomis durpėmis. Tokio substrato nereikia nukenksminti ir dažnai purenti.

Kada ir kaip sėti, sodinti žiedinius kopūstus

Jei norima nuimti derlių iki nepakeliamų karščių, į dirvą sodinkite ankstyvųjų veislių ir hibridų daigus, pasėtus ant daigų kovo 15-20 d., kai tik dienos temperatūra bus 15-18 laipsnių šilumos. Paprastai iki birželio vidurio derlius jau bus nuimtas.

Vėlyvosios veislės sėjamos balandžio antroje pusėje - gegužės pradžioje, galima po plėvele, jei oras šaltas. Tada derlių galima nuimti rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais.

Sėklos prieš sėją dezinfekuojamos pusvalandį laikant mangano tirpale, paskui pamaitinamos mineralinėmis medžiagomis. Tam sėklas 12 valandų reikia palaikyti pelenų tirpale. Vienas šaukštas stiklinei vandens iš anksto užpilamas dvidešimt keturias valandas. Tada sėklas galima daiginti laikant drėgnas šiltoje vietoje arba iš karto sėti į žemę.

Atstumas tarp eilių su kopūstų daigeliais turėtų būti 50-60 cm, o tarp augalų eilėje - 35 cm. Augalas į dirvą įkasamas iki pirmojo tikrojo lapelio, o šaknys sandariai prispaudžiamos žemėmis. Pasodinus daigus, po kiekvienu augalu pilamas litras vandens.

Kokie augalai - geri žiedinių kopūstų kaimynai

Kopūstai gerai augs po agurkų, bulvių ir ankštinių augalų. Žiediniai kopūstai gerai neauga po giminaičių. Žiedinių kopūstų sodinukus galima sutankinti su žalumynais arba salotomis.

Žiedinių kopūstų maitinimas

Norėdami sulaukti didelės galvos, žiedinius kopūstus kas 10 dienų tręškite mineralinėmis trąšomis, laiku laistykite, purenkite ir mulčiuokite tarpueilius.
Pirmą kartą maitinti galima iš karto, kai tik daigas įsišaknija ir pradeda augti. Tam eilutėse išbarstykite sausą karbamidą, superfosfatą, kalio chloridą ir atsargiai apvelkite žemę, išpurenkite dirvą. Esant sausam orui, geriau naudoti mineralinių trąšų vandeninius tirpalus arba mėšlo tirpalą.
Kad kopūstai nepradėtų gelsti

Kad galvutės nepagelstų saulėje, virš jų esantys du lapai vienas po kito sulaužomi arba lapai atsargiai surišami.

Kaip kovoti su žiedinių kopūstų kenkėjais

Kad atbaidytumėte vikšrus, vikšrus ir sraiges, eilėse tarp kopūstų sėjama agurklinė žolė.

Taip pat šiam tikslui kopūstų galvas ir lapus galima laistyti sūriu vandeniu, naudojant vieną stiklinę valgomosios druskos kibirui vandens.

Nuo kopūstų musės, kuri pasirodo balandžio ir gegužės mėnesiais, o vėliau ir vasarą, pasodintus daigus galima iš karto uždengti polimeriniu tinkleliu. Po tinklu galima palikti iki sezono pabaigos ir net laistyti lysvę per tinklą.

Dirvą aplink augalus galima gausiai pabarstyti tabako dulkėmis, kurios padeda kovoti su musėmis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder