Kaip sodinti sodinukus šaltoje dirvoje ir nuimti derlių

Sodinti sodinukus į šaltą dirvą: kaip tai padaryti, kad išsaugoti derlių.

Pavasario žemė dieną gali būti apgaulingai šilta, tačiau naktį temperatūra dažnai staigiai nukrinta, kelia pavojų jautriems daigams. 

Patekusios į šaltą, nepakankamai įšildytą dirvą, jaunos augalai patiria stresą, jų augimas sulėtėja, jie gali susirgti ir net žūti. Tačiau žinant pagrindines taisykles ir sukuriant palankias sąlygas, galima sumažinti šiuos pavojus ir sėkmingai pasodinti daigelius net į vėsią dirvą.

Kada dirva laikoma šalta

Net jei dienos metu oro temperatūra pakyla iki +15 °C ir aukščiau, tai dar nereiškia, kad dirva yra paruošta sodinti daigelius. 

Daugumai šilumą mėgstančių daržovių (pomidorams, paprikoms, baklažanams) kritinė dirvos temperatūra 10 cm gylyje yra +12…+15 °C.

Agurkams, kabakams ir moliūgams šis rodiklis dar aukštesnis – ne mažiau kaip +16 °C. Jei temperatūra žemesnė nei nurodyta, geriau palaukti arba imtis papildomų priemonių daigams apsaugoti.

Kaip paruošti lysvę

Jei laikas spaudžia, o daigai jau paruošti sodinti, reikia sukurti jiems optimalias sąlygas lysvėje:

Pakeltos lysvės. Pakeltų lysvių formavimas padeda greičiau įšildyti dirvožemį pavasarį ir pagerina drenažą, o tai ypač svarbu drėgname šaltame dirvožemyje.

Keletą dienų prieš sodinimą plotą uždenkite juoda plėvele arba agrofibru. Tamsus paviršius efektyviau sugeria saulės šilumą, o tai padeda dirvai įšilti.

Šiltos lysvės iš komposto ir organinių medžiagų sukūrimas yra efektyvus būdas užtikrinti sėjinukams šilumą iš apačios. Yrant organinės medžiagos išskiria šilumą, šildydamos šaknų zoną.

Grūdinimas – būtinas etapas norint užtikrinti atsparumą

Nepridengti daigai, perkelti iš šiltų sąlygų tiesiai į šaltą dirvą, patiria stiprų stresą, kuris gali sustabdyti augimą. Grūdinimas 7–10 dienų prieš sodinimą padės augalams prisitaikyti prie temperatūros ir apšvietimo intensyvumo pokyčių. Pradėkite nuo kelių valandų buvimo pavėsyje, palaipsniui ilgindami buvimo lauke ir saulėje laiką. Šaltomis dienomis nepalikite daigų nakčiai lauke.

Tinkama sodinimo į vėsią dirvą technika

Daigus sodinkite šilčiausiu paros metu – artėjant vidurdieniui, kai dirva yra labiausiai įšildyta.

Prieš sodinti gausiai palaistykite duobutes šiltu vandeniu (temperatūra ne žemesnė kaip 30 °C). Tai pašildys dirvą šaknų sistemos zonoje pradiniame etape.

Patyrę sodininkai į duobutes įberia šiek tiek puvinio arba komposto, kurie, ydami, išskiria papildomą šilumą šaknims.

Ypač jautrius augalus prieš sodinimą galima apvynioti drėgnu popieriumi arba kokoso pluoštu – tai padės išlaikyti šilumą pradžioje.

Apsauga nuo gegužės šalnų ir naktinio šalčio

Net jei diena yra šilta, pavasario šalnos gali būti netikėtos. Todėl po sodinimo daigams būtina užtikrinti patikimą apsaugą:

Paprasčiausias būdas – virš lysvės pastatyti lankus ir juos uždengti polietileno plėvele arba agrofibru. Dengiamieji dangčiai statomi nakčiai ir esant debesuotam šaltam orui. Agrofibras turi privalumą – jis praleidžia orą ir nesukuria šiltnamio efekto saulėtomis dienomis.

Atskirų augalų apsaugai galima naudoti plastiko butelius arba mažus šiltnamius.

Jei naktį užklupo šaltis, daigelius galima apsaugoti paprastais kartoniniais dėžėmis arba kibirais, kuriais galima uždengti augalus.

Augalų palaikymas po streso

Kad daigai greičiau įveiktų stresą po persodinimo į vėsią dirvą, galima naudoti antistresinius preparatus arba šaknų augimą skatinančias medžiagas, kurių pagrindas yra humatai, amino rūgštys arba gintaro rūgštis. Svarbu nepersodinti jaunų sodinukų trąšomis iškart po sodinimo – duokite jiems laiko prisitaikyti.

Mulčiavimas šilumai ir drėgmei išlaikyti

Mulčio sluoksnis (durpės, šiaudai, kompostas arba nupjauta žolė) atlieka keletą svarbių funkcijų: apsaugo šaknis nuo staigių dirvos temperatūros svyravimų, išlaiko drėgmę ir neleidžia augti piktžolėms. Mulčiavimas ypač naudingas po laistymo, nes sumažina dienos ir nakties temperatūrų skirtumą dirvos paviršiuje.

Po sodinimo svarbu kasdien stebėti orų prognozę, ypač nakties temperatūrą. Esant šalnų pavojui, būtina imtis atsargumo priemonių. Po kiekvieno staigaus atšalimo atidžiai apžiūrėkite augalus, ypatingą dėmesį skirdami lapų būklei ir jų augimui.

Šaltinis: tsn.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder