Kaip sodinti vynuoges rudenį: taisyklės ir rekomendacijos
Kodėl vynuoges būtina sodinti rudenį
Rudenį vynuogės turi besivystančią šaknų sistemą, o pumpurai miega. Todėl jei vynuoges sodinsite rudenį, visas jėgas jos išleis šaknims formuotis, o pavasarį pradės augti iš karto, nešvaistydamos laiko ir energijos įsišaknijimui.
Dirva po vasaros dar nespėjo atvėsti, o juo labiau įšalti, todėl ji pakankamai šilta augalui įsišaknyti.
Rudenį drėgmės paprastai pakanka, pasodinto vynmedžio nereikia gausiai ir dažnai laistyti.
Rudeninio vynuogių sodinimo trūkumai
Trūkumas iš esmės yra tik vienas - anksti ir staiga prasidėjusios šalnos, dėl kurių sodinukas nespės įsišaknyti ir nušals. Tačiau to galima išvengti, jei vynuoges sodinsite teisingai, o žiemai jos bus kruopščiai uždengtos.
Kada sodinti vynuoges rudenį
Ekspertų teigimu, geriausias laikotarpis vynuogių sodinukams sodinti rudenį yra spalio pradžia - iki pirmųjų šalnų. Tačiau sodinimo geriau neatidėlioti, kad vynmedis turėtų laiko įsišaknyti. Oro temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip +15 ir ne žemesnė kaip +5-6 laipsniai.
Kaip sodinti vynuoges rudenį
Vynuogės mėgsta ryškią saulę ir gerą apšvietimą, todėl sodinimo vietą reikėtų parinkti saulėtą, apsaugotą nuo šiaurinių vėjų ir 4-6 m atstumu nuo didelių medžių.
Vynuogėms netinka žemos ir drėgnos vietos su druskingu dirvožemiu. Gruntinis vanduo turėtų būti ne arčiau kaip 1,5-2 m nuo augalo šaknų. Jei nėra geresnės vietos, būtinai padarykite drenažo sistemą vandens pertekliui pašalinti. Kultūra mėgsta derlingą ir purią dirvą.
Prieš sodinant vynuoges, daigai apkarpomi, paliekant 15-20 cm ilgio. Jei daigų šaknys ir taip nedidelio ilgio, dar būtina šiek tiek atnaujinti šaknų pjūvius. Ant vynmedžio turi likti 4-5 ląstelės.
Vynmedžio šaknys dieną, pusdienį mirkomos vandenyje.
Iš anksto iškasama 60-70 cm pločio ir 70-80 cm gylio sodinimo duobė. Duobės dugne padarykite drenažinį sluoksnį, tam naudokite žvyrą, keramzitą, skaldą.
Daržo žemės sluoksnis iš duobės sumaišomas su 2-3 kibirais humuso, pridedama 200 g superfosfato ir amonio sulfato bei 1 kg pelenų. Paruoštas mišinys supilamas į duobę, šiek tiek sutankinamas ir gausiai užpilamas.
Ant viršaus užpilamas sodo žemės be trąšų sluoksnis, kad šaknys būtų apsaugotos nuo nudegimų, ir tokia forma paliekama 2 savaitėms, kad dirva nusėstų. Jei iš karto pasodinsite vynuoges, nelaukdami, kol jos nusės, pasodinus daigą, dirva nusės ir apnuogins augalo šaknis.
Sodinuko šaknis reikia ištiesinti, kad jos nebūtų sulenktos, kitaip sodinukas lėčiau vystysis. Duobutėje įkaskite kuoliuką, pririškite vynmedį ir užpilkite daržo žeme, užpilkite du kibirus vandens. Po kritulių dirva vėl pripildoma.
Kai temperatūra nuolat minusinė, pasodintas vynuoges reikia uždengti.
Šaltinis: tsn.ua
Rašyti komentarą