Kaip užauginti didelį bulvių derlių: geriausi patarimai

Bulvių derlius priklauso nuo daugelio veiksnių - nuo dirvožemio, sodinimo būdo, pasirinktos veislės, auginimo technologijos, žemės tręšimo, veiksmingos kovos su kenkėjais ir ligomis ir kt. Dalijamės svarbiais patarimais, kurie padės užauginti gerą bulvių derlių, rašo TSN.ua.

 

Kada sodinti bulves

Kada sodinti bulves, priklauso nuo jų veislės ir oro sąlygų. Jei oro temperatūra pakyla virš 10 C ir dirva yra šilta, bulves galima sodinti. Dažniausiai sodinama priklausomai nuo to, koks pavasaris, nuo balandžio antros pusės iki gegužės. Žemę iš anksto reikėtų suarti arba perkasti, įterpti organinių trąšų - mėšlo, velėnos, durpių, pjuvenų, komposto, smėlio, pelenų.

Prieš sodinant bulves reikia:

išrinkti ir pašalinti supuvusius, sušalusius, ligų pažeistus, minkštus gumbus. Sodinimui geriau pasirinkti vidutinio dydžio bulves.

Pageidautina gumbus pašildyti orkaitėje arba saulėje.

Daiginkite tol, kol pasirodys daigai.

Dezinfekuokite nuo ligų. Dezinfekcijai nuo ligų rekomenduojama paruošti tokį tirpalą - 10 litrų vandens degtukų dėžutėje ištirpinkite po 1 g mangano ir vario sulfato. Šiuo tirpalu užpilkite bulves ir palaikykite pusvalandį, tada išdžiovinkite.

Bulvių sodinimo būdai

Smėlingam dirvožemiui tinkamas sodinimo būdas yra sodinimas tranšėjoje. 1 metro atstumu viena nuo kitos iškasama 30 cm gylio tranšėja. Tranšėja išklojama 15 cm šieno sluoksniu ir užpilama mėšlu, jei dar yra pelenų. Labai pageidautina, kad tranšėja būtų iškasta rudenį. Pavasarį į tranšėją, kuri užpilama žemėmis, iškasami gumbai. Sodinimas tranšėjoje apsaugo bulves nuo šalnų ir išlaiko drėgmę.

Taip pat rudenį patartina paruošti plotą duobėms sodinti – patręšti ir mulčiuoti žemę. Pavasarį iškaskite duobes 80 cm atstumu, 8-10 cm gyliu, daigus į viršų įdėkite į duobutę. Viršų patartina patręšti kompostu ir pelenais.

Kaip laistyti ir maitinti bulves

Bulvės reiklios laistymui - jos nemėgsta nei drėgmės pertekliaus, nei trūkumo. Iškart po bulvių pasodinimo 2 savaites nerekomenduojama jų laistyti. Vėliau, esant karštam orui, laistykite kartą per savaitę.

Laistymas derinamas su tręšimu. Bulves galima tręšti, pavyzdžiui, paukščių išmatomis. Pastarosios dedamos į indą, užpilamos vandeniu ir paliekamos kelioms dienoms fermentuotis. Paruoštas mišinys praskiedžiamas vandeniu santykiu 1:10 ir naudojamas maitinimui.

Maitinant bulves trąšomis, būtina atsižvelgti į mikroelementų santykį jų sudėtyje. Kompleksai, kurių sudėtyje yra didesnis azoto ir kalio kiekis, turi įtakos bulvių dydžiui, tačiau nedidina jų skaičiaus, o trąšose esantys boras ir magnis pagreitina bulvių formavimosi laiką ir turi įtakos jų dydžiui.

Bulvių apkaupimas

Bulves reikia dukart apkaupti. Pirmą kartą apkaupti po pasodinimo, kai bulvių stiebai pasiekia 20 cm aukštį. Po 10 dienų būtina atlikti antrąjį apkaupimą. Negalima apkaupti bulvių sausu oru.

Kaip kovoti su fitoftoros ir kolorado vabalų plitimu be chemijos

Paprastai fitoftora bulves užpuola po rugpjūčio 10 d., kai ankstyvosios bulvės jau būna nukastos. Todėl, norėdami išvengti fitoftoros, sodinkite ankstyvąsias veisles. Kitas patarimas: kadangi fitoftora bulvių vaisius pažeidžia nuo lapų ir lyjant lietui, juos reikėtų nukasti likus 2 savaitėms iki kasimo.

Kolorado bulvių vabalas iš žemės išlenda paskutinėmis gegužės mėnesio dienomis ir tuo metu graužia švelnius lapus. Jei bulvės sodinamos balandžio 20 d., iki to laiko lapai virsta krūmeliais, kurių vabalai nemėgsta. Retkarčiais galite pasivaikščioti po tarpueilius ir surinkti kenkėjus.

Gyvenimo gudrybės, kaip užauginti rekordinį bulvių derlių

Patyrę augintojai naudoja šias gudrybes, kad pagerintų bulvių derlių:

Stimuliaciniai pjūviai. Skersinis pjūvis, tinkantis dideliems gumbams, pjaunamiems statmenai ašiai, ir apskritiminis pjūvis. Pastarasis naudojamas mažiems gumbams. Pjūviai paprastai padidina bulvių derlių 12-15 %.

Stiebų laužymas - praėjus 2-3 savaitėms po žydėjimo, bulvių stiebai laužomi 10-15 cm aukštyje nuo žemės. Taip maisto medžiagos patenka į šaknų sistemą, o ne į lapų ir lapkočių vystymąsi.

Nupjautos žolės ir piktžolių naudojimas kaip mulčias sumažina drėgmės išgaravimą ir pritraukia sliekus purenti dirvą.

 

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder