Nesunku suprasti: Kada ir kaip genėti serbentus prieš žiemą
Sodininkai rudenį tampa tingūs ir vis mažiau dėmesio skiria daržui ir sodui. Labai dažnai jie aplenkia ir serbentus, kuriuos reikėtų bent jau patrumpinti, o galbūt praretinti.
Kada genėti serbentus - kaip nustatyti tinkamą laiką
Suprasti, kada rudenį genėti serbentus, labai paprasta - tai reikia daryti vos tik numetus lapus. Jei vadovausitės kalendoriumi, paprastai tai įvyksta rugsėjo mėnesį, tačiau jei ruduo šiltas ir sausas, krūmus galite genėti ir spalį ar net lapkritį.
Juodųjų ir raudonųjų serbentų genėjimas šiek tiek skiriasi, tačiau iš tiesų tai padaryti nėra sudėtinga.
Kaip tinkamai genėti serbentus prieš žiemą - juoduosius, raudonuosius ir baltuosius serbentus
Juodųjų serbentų genėjimas rudenį nesudėtingas. Pradedantiesiems sodininkams arba tiems, kurie serbentus genėja pirmą kartą, patariama tai daryti etapais. Apsiginkluokite sodo žirklėmis, o jei šakos labai storos, galbūt ir krūmapjove, ir pirmiausia pašalinkite nukritusius lapus, šakas ir žolę po krūmu.
Kaip genėti juoduosius serbentus rudenį:
Pirmiausia reikia pašalinti 2-3 senas (parudavusias) ir kerpėmis apaugusias šakas - jos neduoda vaisių;
išpjauti nudžiūvusias, nulūžusias, ligotas ir vabzdžių pažeistas šakas;
nupjauti šakas, kurios tiesiog guli ant žemės;
pašalinkite trumpus šaknų ūglius, jei matote, kad jie tik storina krūmą, bet neduoda uogų;
sutrumpinkite metinį šakų augimą maždaug 5 cm.
Jei krūmo vidurys labai sustorėjęs, jį taip pat galima praretinti, kad patektų daugiau saulės šviesos ir oro, tačiau nepersistenkite, ypač jei krūmą genite pirmą kartą, kad nesukeltumėte jam streso.
Jei serbentų krūmas jaunas, reikėtų genėti vienerių metų sodinuką, paliekant 1-2 poras pumpurų (jei sodinukas vienerių metų amžiaus), arba palikti 3-4 stipriausius ūglius ir nupjauti nesubrendusias viršūnes - jei krūmas jau dvejų metų amžiaus.
Kaip genėti raudonuosius ir baltuosius serbentus prieš žiemą
Reikia suprasti, kaip tinkamai genėti raudonuosius serbentus (ir baltuosius serbentus), nes šis procesas šiek tiek skiriasi nuo juodųjų serbentų genėjimo.
Raudonieji ir baltieji serbentai neauga taip smarkiai kaip juodieji, todėl juos genėti reikia vis rečiau ir rečiau:
reikėtų šalinti tik ligotas ir kenkėjų pažeistas šakas;
plonus ir nesubrendusius šaknų ūglius galima nupjauti;
iki rudens nesubrendusių ūglių viršutinę dalį nupjaukite.
Neskubėkite atsikratyti jaunų ūglių, raudonųjų ir baltųjų serbentų vaisingos puokštinės šakos ir sutrumpėję vienmečiai ūgliai.
Kaip genėti senus serbentus
Seniems krūmams reikia atjauninančio „kirpimo“. Juodiesiems serbentams toks genėjimas reikalingas aštuntaisiais metais, tačiau po ketverių metų krūmą vis tiek teks keisti. Raudonuosius serbentus reikia atjauninti jau 15-aisiais metais, tačiau po trejų metų taip pat teks pakeisti jaunu.
Jauninamąjį genėjimą galima atlikti etapais - per 2-3 metus arba iš karto. Jei krūmui iki 10 metų, geriau jį po truputį genėti kasmet - pašalinti maždaug trečdalį nudžiūvusių, ligotų šakų, o paskui - jau netinkamai augančių. Nupjautas šakas reikia iš karto pabarstyti pelenais.
Serbentai po šaknimis genimi, jei krūmas yra gana menkavertis - tada jis tiesiog visas nupjaunamas, papudruojamas pelenais ir mulčiuojamas šiaudais, pjuvenomis arba durpėmis.
Jei jis atsikels, pavasarį užpilkite fungicido tirpalu ir pašarais, o tada jau elkitės su juo kaip su jaunu sodinuku.
Šaltinis: unian.net
Rašyti komentarą