11 atminties gerinimo būdų

Ar tikrai įmanoma pagerinti atmintį? Jei kada nors teko pamiršti, kur palikote raktus, arba pamiršti svarbių testų informaciją, tikriausiai norėjote, kad jūsų atmintis būtų šiek tiek geresnė. Laimei, yra daugybė dalykų, kuriuos galite padaryti, kad pagerintumėte savo atmintį.

Sutelkite dėmesį

Dėmesys yra vienas iš pagrindinių atminties komponentų. Kad informacija iš trumpalaikės atminties persikeltų į ilgalaikę atmintį, turite aktyviai į ją atkreipti dėmesį. Stenkitės mokytis tokioje vietoje, kur neblaško dėmesio televizorius, muzika ir kitos pramogos.

Atsikratyti išsiblaškymo gali būti sudėtinga, ypač jei jus supa triukšmingi kambario draugai ar triukšmingi vaikai.

Skirkite trumpą laiką pabūti vieni.

Paprašykite sugyventinių, kad paliktų jums šiek tiek erdvės, arba paprašykite partnerio valandai pasiimti vaikus, kad galėtumėte susikaupti darbui.

Venkite grūstis

Studijuodami medžiagą per kelis užsiėmimus turėsite laiko tinkamai apdoroti informaciją. Tyrimai nuolat rodo, kad reguliariai besimokantys studentai daug geriau įsimena medžiagą nei tie, kurie visą mokymąsi atlieka per vieną maratono sesiją1.

Struktūruokite ir organizuokite

Tyrėjai nustatė, kad informacija atmintyje yra suskirstyta į susijusias grupes.2 Tuo galite pasinaudoti struktūruodami ir organizuodami studijuojamą medžiagą. Pabandykite sugrupuoti panašias sąvokas ir terminus arba pasidarykite savo užrašų ir vadovėlio skaitinių planą, kuris padės sugrupuoti susijusias sąvokas.

Naudokite mnemotechnines priemones

Mnemotechninės priemonės - tai metodas, kurį dažnai naudoja mokiniai, norėdami lengviau prisiminti. Mnemotechninė priemonė - tai tiesiog būdas įsiminti informaciją.

Pavyzdžiui, terminą, kurį reikia įsiminti, galite susieti su įprastu daiktu, kurį gerai pažįstate. Geriausios mnemotechninės priemonės yra tos, kuriose naudojami teigiami vaizdiniai, humoras arba naujumas.

Sugalvokite rimą, dainą ar anekdotą, kuris padėtų įsiminti tam tikrą informacijos segmentą.

Tobulinkite ir repetuokite

Kad galėtumėte prisiminti informaciją, turite užkoduoti tai, ką mokotės, į ilgalaikę atmintį. Vienas iš veiksmingiausių kodavimo būdų yra vadinamas detalizuojančiu kartojimu.

Šios technikos pavyzdys galėtų būti toks: perskaitykite pagrindinio termino apibrėžtį, išstudijuokite to termino apibrėžtį, o tada perskaitykite išsamesnį to termino reikšmės aprašymą. Kelis kartus pakartoję šį procesą, tikriausiai pastebėsite, kad informaciją prisiminti daug lengviau.

Vizualizuokite sąvokas

Daugeliui žmonių labai naudinga vizualizuoti studijuojamą informaciją. Atkreipkite dėmesį į vadovėliuose esančias nuotraukas, diagramas ir kitus grafinius vaizdus. Jei neturite vaizdinių nuorodų, kurios jums padėtų, pabandykite susikurti savo. Užrašų paraštėse nupieškite diagramas ar paveikslėlius arba naudokite skirtingų spalvų žymeklius ar rašiklius, kad sugrupuotumėte susijusias idėjas rašytinėje mokymosi medžiagoje.

Kartais net paprasčiausias įvairių terminų, kuriuos reikia įsiminti, kortelių sudarymas gali padėti įtvirtinti informaciją atmintyje.

Susiekite naują informaciją su jau žinomais dalykais

Studijuodami nepažįstamą medžiagą, skirkite laiko pagalvoti, kaip ši informacija susijusi su tuo, ką jau žinote. Nustatydami ryšius tarp naujų idėjų ir anksčiau turėtos atminties, galite gerokai padidinti tikimybę prisiminti neseniai išmoktą informaciją.

Skaitykite garsiai

2017 m. paskelbti tyrimai rodo, kad medžiagos skaitymas garsiai gerokai pagerina medžiagos įsiminimą.3 Pedagogai ir psichologai taip pat nustatė, kad tai, jog mokiniai iš tikrųjų moko naujas sąvokas kitus, pagerina supratimą ir atsiminimą.

Taikykite šį metodą savo studijose, mokydami naujų sąvokų ir informacijos draugą ar studijų partnerį.

Skirkite daugiau dėmesio sunkiai prieinamai informacijai

Ar kada nors pastebėjote, kad kartais lengviau įsiminti informaciją skyriaus pradžioje arba pabaigoje? Mokslininkai nustatė, kad informacijos pateikimo tvarka gali turėti įtakos jos atsiminimui - tai vadinama eiliškumo efektu4.

Nors prisiminti vidurio informaciją gali būti sunku, šią problemą galite įveikti skirdami papildomo laiko šiai informacijai repetuoti. Kita strategija - pabandyti pertvarkyti tai, ką išmokote, kad būtų lengviau prisiminti. Kai susiduriate su ypač sudėtinga sąvoka, skirkite šiek tiek daugiau laiko informacijai įsiminti.

Keiskite mokymosi tvarką

Dar vienas puikus būdas pagerinti įsiminimą - retkarčiais keisti mokymosi tvarką. Jei esate įpratę mokytis vienoje konkrečioje vietoje, per kitą mokymosi sesiją pabandykite persikelti į kitą vietą. Jei mokotės vakare, pabandykite kiekvieną rytą kelias minutes skirti praėjusį vakarą išstudijuotai informacijai peržiūrėti.

Įtraukdami į savo mokymosi sesijas naujumo elementą, galite padidinti savo pastangų veiksmingumą ir gerokai pagerinti ilgalaikį įsiminimą.

Išsimiegokite

Mokslininkai jau seniai žino, kad miegas yra svarbus atminčiai ir mokymuisi. Tyrimai parodė, kad snaudimas po to, kai išmokstate ką nors naujo, gali padėti greičiau išmokti ir geriau įsiminti.

Tiesą sakant, 2014 m. paskelbtame tyrime nustatyta, kad miegas po to, kai išmokstama ko nors naujo, iš tikrųjų lemia fizinius pokyčius smegenyse.

Po mokymosi užduoties neišsimiegojusių pelių dendritų augimas buvo mažesnis nei gerai pailsėjusių pelių5.

Taigi kitą kartą, kai jums sunkiai seksis išmokti naują informaciją, apsvarstykite galimybę po mokymosi gerai išsimiegoti.

Ačiū už atsiliepimus!

Raktažodžiai
Sidebar placeholder