Juk jos atsakingos už "mąstymą, atmintį, emocijas, lytėjimą, motoriką, regėjimą, kvėpavimą, temperatūrą, alkį ir visus procesus, kurie reguliuoja mūsų organizmą", kaip aprašyta Johnso Hopkinso medicinos centro pranešime.
Skaitykite toliau ir raskite aštuonis paprastus būdus, kaip padėti išlaikyti šį nuostabų organą sveiką:
1 Pakankamai išsimiegokite
"Nepakankamas miegas gali padidinti demencijos riziką", - perspėja medicinos mokslų daktarė Puja Aggarwal, sertifikuota neurologė ir neurologė.
"Tai galite pakeisti susidarę nustatytą miego grafiką (bent šešias-septynias valandas) ir jo laikydamiesi."
2 Nemiegokite per daug
Tam tikri miego įpročiai siejami su padidėjusia demencijos rizika.
"Rezultatai parodė, kad vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms, kurie kiekvieną naktį nuolat miegodavo daugiau nei devynias valandas, rizika susirgti demencija ir Alzheimerio liga per ateinančius 10 metų buvo dvigubai didesnė, palyginti su tais, kurie miegodavo mažiau nei devynias valandas per naktį", - praneša Bostono universiteto leidinys "The Brink".
3 Raskite laiko mankštai
"Fizinė forma mažina atminties praradimo riziką", - pataria Aggarwalas, kuris siūlo į kasdienį gyvenimą įtraukti pasivaikščiojimą, kasdienius darbus ir kitą veiklą.
Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) pažymi, kad fizinis aktyvumas gali padėti pagerinti atmintį, sumažinti nerimą ir depresiją bei demencijos riziką.
"Tačiau nebūtina būti fizinio aktyvumo guru, kad gautumėte naudos", - sako CDC. "Bet koks fizinis aktyvumas gali padėti."
4 Išlikite hidratuoti
Yra daugybė priežasčių kasdien gerti pakankamai vandens, įskaitant kūno temperatūros reguliavimą, infekcijų prevenciją, organų veiklos palaikymą ir nuotaikos gerinimą.
Tai taip pat gali sumažinti širdies nepakankamumo riziką. O kadangi maždaug 75 proc. smegenų sudaro vanduo "dehidratacija, net ir nedideliais kiekiais, gali turėti neigiamą poveikį smegenų funkcijoms", praneša Harvardo sveikatos tarnyba.
5 Bendraukite su draugais
"Apsupdami save su šeima ir draugais, užmezgate emocinius ryšius, kurie lemia ilgaamžiškumą", - sako Aggarwalas.
"Tai taip pat padeda sumažinti Alzheimerio ligos riziką."
Tyrimai parodė, kad "labiausiai bendraujančių senjorų pažintinių funkcijų silpnėjimo tempas buvo 70 proc. mažesnis, palyginti su jų mažiausiai bendraujančiais bendraamžiais", rašė "Time".
Bendravimas taip pat neturėtų būti vienpusis - jums reikės žmogaus, kuris jus išklausytų. Medicinos mokslų daktaras Džoelis Salinas (Joel Salinas), pagrindinis 2021 m. kognityvinės sveikatos tyrimo autorius, CNN sakė, kad geras klausytojas gali būti naudingas stiprinant smegenų dalis ir mažinant senėjimo daromą žalą.
6 Būkite optimistiški
"Nerimas ir depresija yra susiję su didesne atminties praradimo rizika, - aiškina Aggarwalas. "Pozityviai nusiteikę, sumažinsite nerimo ir depresijos lygį ir padidinsite savo laimę."
Daktaras Džonas Medina, knygos "Brain Rules for Aging Well" ("Smegenų taisyklės, kaip gerai senėti") autorius, "Forbes" sakė, kad optimizmas ir mažina stresą, ir padeda gaminti dopaminą - tam tikros rūšies neuromediatorių.
"Dopaminas labai stipriai veikia", - sakė Medina, palygindamas jo poveikį su automobilio užvedimu. "Įkiškite raktelį į spynelę, ir automobilis atgyja."
Streso lygį norėsite sumažinti ne tik dėl smegenų, bet ir dėl bendros organizmo sveikatos.
7 Valgykite smegenims naudingą maistą
Aggarwal aiškina, kad smegenų sveikatą palaikanti mityba turi du aspektus.
"Daržovių, riešutų, neskaldytų grūdų ir ankštinių daržovių įtraukimas į savo mitybą ir mažesnis raudonos mėsos vartojimas gerina smegenų sveikatą ir ilgaamžiškumą", - sako ji. Sveikos mitybos nauda yra tokia: širdies sveikata, ligų prevencija ir sveikas svoris.
Taip pat svarbu sekti naujienas apie tai, kokie maisto produktai gali būti ypač naudingi smegenų sveikatai. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad vyšnių sulčių gėrimas gali padėti sumažinti demencijos riziką.
Kiti maisto produktai, kurie gali būti naudingi smegenims, yra kava ir arbata, graikiniai riešutai ir riebi žuvis, teigia "Harvard Health".
8 Treniruokite smegenis
"Jūsų smegenys yra panašios į raumenis - reikia jas naudoti, nes kitaip jų neteksite", - rašė medicinos mokslų daktaras Donas Deksteris (Don Dexter) "Mayo Clinic", teigdamas, kad skirti laiko protą stimuliuojančiai veiklai yra tarsi "kryžminė smegenų treniruotė".
"Yra daugybė dalykų, kuriuos galite daryti, kad palaikytumėte smegenų formą, pavyzdžiui, spręsti kryžiažodžius ar sudoku, skaityti, žaisti kortomis ar dėlioti dėliones."
Dexteris perspėja dėl "smegenų treniravimo programų", sakydamas: "Jūsų smegenys gali būti taip pat gerai treniruojamos skaitant arba sprendžiant galvosūkius."
Be to, jis pataria nežiūrėti per daug televizoriaus. "Tai pasyvi veikla, kuri mažai stimuliuoja smegenis."
Rašyti komentarą