PSO praneša apie ypač pavojingo viruso protrūkį

Afrikoje ypač pavojingo viruso protrūkis: iki 90 proc. užsikrėtusių miršta baisiose kančiose

(2)

Ganoje ką tik nustatytas mirtinas virusas. Po koronaviruso pandemijos ir padažnėjusių beždžionių raupų atvejų, žinia apie dar vieną virusą gali sukelti nerimą visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šią savaitę Vakarų Afrikos valstybėje Ganoje užfiksuotas itin užkrečiamas Marburgo virusas.

: Ką reikia žinoti apie Marburgo virusą, - paskelbė washingtonpost.com.

Vakarų Afrikos valstybėje infekcija jau nusinešė dvi gyvybes.

Abu ligos atvejai buvo tarpusavyje nesusiję, o Marburgo virusas Ganoje buvo nustatytas pirmą kartą.

Ypač užkrečiama liga yra panaši į Ebolos virusą, vakcinos nėra.

Ganos sveikatos apsaugos pareigūnai teigia, kad dedamos pastangos, siekiant izoliuoti artimą kontaktą su užsikrėtusiais turėjusius asmenis ir sušvelninti viruso plitimą. PSO į šalį siunčia savo specialistus.

PSO skelbia, kad mirtingumas nuo Marburgo viruso gali siekti beveik 90 proc.

Kas yra Marburgo virusas?

Marburgas – reta, bet labai pavojinga virusinė hemoraginė karštligė ir priklauso tai pačiai šeimai kaip Ebola virusas, kuris ne vienerius metus kankina vakarų Afriką.

PSO duomenimis, mirtingumas svyruoja nuo 24 iki 88 procentų, priklausomai nuo Marburgo viruso padermės ir atvejo valdymo kokybės.

Manoma, kad Marburgo virusą žmonėms perdavė afrikiniai vaisiaėdžiai šikšnosparniai, kurie ilgą laiką kontaktavo su kasyklose ir urvuose dirbančiais žmonėmis. Marburgo virusas nėra oru plintanti liga.

Kai kas nors užsikrečia, virusas gali lengvai plisti tarp žmonių per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusių žmonių kūno skysčiais, pvz., krauju, seilėmis ar šlapimu.

Taip pat per paviršius ir medžiagas, pavyzdžiui, rūbus ar rankšluosčius. Didžiausias pavojus užsikrėsti kyla paciento artimiesiems ir medikams.

Mirusiojo palaikai laidojimo metu taip pat gali išlikti užkrečiami.

Liga pirmą kartą užfiksuota 1967 m. Europoje.

Dideli protrūkiai nustatyti Vokietijos miestuose Marburge ir Frankfurte, bei Serbijos sostinėje Belgrade. Tuomet infekcija pražudė mažiausiai 7 žmones, o protrūkis prasidėjo, kai virusą žmogui perdavė iš Ugandos atvežtos afrikinės žaliosios beždžionės, naudotos laboratoriniams tyrimams.

Kur fiksuotas Marburgo virusas?

Protrūkis Ganoje – tik antras kartas, kai Marburgas aptinkamas vakarų Afrikoje.

Pirmasis atvejis regione užregistruotas buvo praėjusiais metais Gvinėjoje. Virusas gali greitai plisti. Ganoje šiuometu stebima daugiau nei 90 kontaktų, įskaitant sveikatos priežiūros darbuotojus ir mirusiųjų bendruomenių narius. PSO įspėjo kaimynines šalis, esančias didelėje rizikoje.

Marburgo virusas anksčiau fiksuotas kitose Afrikos vietose, įskaitant Ugandą, Kongo demokratinę respubliką, Keniją, Pietų Afriką, Zimbabvę. Didžiausias iki šiol žinomas infekcijos protrūkis 2005 m. Angoloje pražudė daugiau nei 200 žmonių.

Kokie ligos simptomai?

Pasak PSO, liga prasideda „staigiai“, pasireiškia dideliu karščiavimu, stipriais galvos ir raumenų skausmais, mėšlungiu.

Ganoje mirę pacientai patyrė viduriavimą, karščiavimą, pykinimą ir vėmimą.

Tais ligos atvejais, kai pasveikti nepavyksta, mirtis paprastai ištinka praėjus aštuonioms arba devynioms dienoms nuo ligos pradžios. Ligos eigoje netenkama daug kraujo, sutrinka daugelio gyvybinių organų funkcijos.

Ar yra gydymas?

Prieš Marburgo virusą nėra nei vakcinų, nei specifinių medikamentų.

Tačiau palaikomoji priežiūra gali pagerinti išgyvenamumą.

Kai kurie sveikatos ekspertai teigia, kad vaistai, panašūs į tuos, kurie naudojami nuo Ebolos viruso, gali būti veiksmingi.

 

Afrikoje ypač pavojingo viruso protrūkis

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder