kaukės

Aiškios griežtesnės COVID-19 valdymo priemonės: SAM siūlo nuotolinį darbą, privalomas medicinines kaukes

Lietuvoje blogėjant epidemiologinei situacijai, Vyriausybė trečiadienio pasitarime numato svarstyti naujas COVID-19 valdymo priemones. Tarp jų kalbama ir apie privalomą kaukių dėvėjimą, ir apie galimybių paso taikymą vaikams ne nuo 16, o nuo 12 metų amžiaus.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys trečiadienį ministrų kabinetui pristatys ministerijos siūlomas COVID-19 valdymo priemones. Tiesa, pats ministras prieš Vyriausybės posėdį sakė, kad dar nėra aišku, ar minimos priemonės bus patvirtintos trečiadienio posėdyje, ar kitą savaitę.

Galimybių pasas – nuo 12 metų

Viena jų – sprendimas, kad galimybių pasas galėtų būti taikomas vaikams nebe nuo 16 metų, kaip yra dabar, o nuo 12 metų amžiaus, mat tokio amžiaus vaikai jau gali būti skiepijami.

SAM teigimu, toks sprendimas siūlomas, nes sergamumas vaikų amžiaus grupėse yra didelis, o delta atmaina tarp vaikų plinta greičiau nei ankstesnės atmainos.

Tiesa, kaip yra sakęs švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas Dainoras Lukas, tai nereiškia, kad galimybių pasas moksleiviams bus privalomas ugdymo įstaigose. Tačiau galimybių pasas vaikams būtų privalomas ten pat, kur ir suaugusiems – prekybos ir pramogų vietose.

Taip pat SAM siūlo, kad galimybių pasas galiotų nebe du, o septynis mėnesius.

Privalomos kaukės

Kitas siūlymas apima kaukių dėvėjimą. Sveikatos apsaugos ministerija Vyriausybei siūlo, kad visiems gyventojams būtų privaloma dėvėti, ne bet kokias apsaugines kaukes, o tik medicinines kaukes arba respiratorius.

„Nemedicininės kaukės yra mažiau veiksmingos nei medicininės kaukės kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonė. Nėra jokių savarankiškai pagamintų nemedicininių kaukių standartų“, – savo pasiūlymą grindžia SAM.

Pokyčiai dėl izoliacijos

Taip pat SAM Vyriausybei siūlo pokyčius dėl izoliacijos, – kad didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju COVID-19 turėję paskiepyti asmenys turėtų išsitirti arba 10 dienų izoliuotis. 

„Nors pasiskiepiję asmenys turi gerokai mažesnę riziką užsikrėsti COVID-19 liga, tačiau tikimybė išlieka, todėl nuo šiol pagal pilną skiepijimo schemą paskiepyti žmonės po didelės rizikos sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga privalės izoliuotis, kol gaus neigiamą tyrimo atsakymą“, – siūlymą argumentuoja SAM.

Šiuo metu vakcinuotiems ar persirgusiems žmonėms izoliacija po sąlyčio nėra skiriama, tačiau jiems rekomenduojama ne anksčiau kaip trečią dieną po kontakto atlikti PGR tyrimą.

Tvarka dėl trečiojo skiepo

SAM Vyriausybei taip pat siūlo įtvirtinti galimybę sustiprinančiąja COVID-19 skiepo doze pasiskiepyti anksčiau nei prieš 180 dienų. Siūloma, kad trečiąją vakcinos dozę būtų galima gauti jau po keturių mėnesių.

„Lietuvos statistikos departamento atlikto tyrimo duomenimis, taip pat užsienio šalių paskelbtų mokslinių tyrimų duomenimis stebima, jog praėjus 4 mėnesiams po pilnos vakcinacijos nuo COVID-19 ligos, ženkliai pradeda mažėti vakcinų efektyvumas, o tai kelia didesnę riziką pilnai pasiskiepijusiems asmenims po tam tikro laikotarpio susirgti COVID-19 liga. Atsižvelgiant į tai, būtina pasiskiepyti sustiprinančiąja doze“, – siūlymą aiškina SAM.

Pokyčiai dėl darbo

Jei leidžia funkcijos, SAM Vyriausybei siūlo kai kuriose darbo vietose įtvirtinti privalomą nuotolinį darbą. 

„Nuotolinio darbo metu mažesnis kontaktų su kitais asmenimis skaičius. Dirbant nuotoliniu būdu mažėja žmonių skaičius viešajame transporte, kitose viešose vietose“, – teigia SAM.

Be to, SAM Vyriausybei siūlo įvesti reikalavimą dėl furšetų atsisakymo viešojo maitinimo įstaigose.

„Furšetų metu žmonės laisvai juda po patalpą ir valgydami, gerdami nedėvi kaukių, taip sudarydami sąlygas platesnei viruso sklaidai didesniam skaičiui žmonių, nes per trumpą laiką galimas didelis kontaktų skaičius. Uždraudus furšetus bus nustatomos riziką mažinančios paslaugos teikimo  sąlygos, bet viešojo maitinimo paslaugų teikimas ir toliau bus užtikrinamas“, – teigia SAM.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder