Apendicitas: kaip pastebėti ligos simptomus?

Apendicitas – tai kirmėlinės ataugos (apendikso) uždegimas, kuris dažniausiai pasireiškia ūmiai. Apendicitas yra viena dažniausių chirurginių ligų, kuriai būdingas pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas bei virškinimo sutrikimai. Iki šiol nėra žinomos tikslios priežastys, kurios gali sukelti apendicitą, tačiau manoma, kad tai yra apendikso infekcija, kurią sukelia į kirmėlinę ataugą patekęs žarnų turinys arba gleivės.

Jei taip nutinka, apendiksas išsiplečia, sutrinka jo sienelių kraujotaka ir išopėja gleivinė. Taip pat manoma, kad apendicitą gali sukelti nevisavertė mityba – ypatingai tada, jei maiste stinga skaidulų. Kaip bebūtų, labai svarbu laiku sureaguoti į organizmo siunčiamus signalus ir kuo skubiau kreiptis į specialistus, – jei pagalba nėra suteikiama laiku, pasekmės gali būti labai liūdnos.

Apendicito simptomai

Pagrindinis apendicito simptomas – pilvo skausmas. Dažniausiai skausmas pajuntamas viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje, o praėjus 4-6 valandoms skausmas slenka žemyn į kirkšnies sritį. Iš pradžių pacientai skundžiasi vidutinio stiprumo skausmu, tačiau laipsniškai skausmas stiprėja.

Skiriami trys ūminio apendicito laikotarpiai:

Pirmuoju laikotarpiu pasireiškia kirmėlinės ataugos užsikimšimas, todėl juntamas pilvo skausmas, pacientas gali vemti, viduriuoti;

Antruoju laikotarpiu pasireiškia aplink apendiksą esančių audinių uždegimas, kuris tęsiasi 12-24 valandų. Skausmas susitelkia vienoje vietoje, laipsniškai stiprėja;

Trečiuoju laikotarpiu kirmėlinė atauga sutrūksta, pasireiškia lokalizuotas skausmas, karščiavimas ir šaltkrėtis, taip pat pacientas gali viduriuoti.

Nepastovus pilvo skausmas gali būti vienas iš apendicito simptomų, tad tuomet, jei jus karts nuo karto vargina pilvo skausmai, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju. Moterims apendicitas diagnozuojamas net du kartus dažniau nei vyrams, tačiau ne visada yra paprasta atskirti, ar skausmą sukėlė artėjančios menstruacijos, ar užsikimšęs apendiksas.

Taigi, jei dėl skausmo pobūdžio kiltų bent menkiausių abejonių, tiesiog kreipkitės į specialistus. Jei liga nėra laiku gydoma, trūkęs apendiksas gali sukelti pilvaplėvės uždegimą.

Kaip diagnozuojamas apendicitas?

Pirmiausia gydytojas apčiuopia pilvą ir nustato, kurioje srityje pacientas junta skausmą. Apendicito sukeliami skausmai lokalizuojasi dešinėje klubo srityje, tačiau tuomet, jei liga yra pažengusi, ir uždegimas apėmė pilvaplėvę, skausmas gali būti jaučiamas ir kitose pilvo srityse.

Atlikus kraujo tyrimą įprastai yra aptinkamas padidėjęs leukocitų kiekis, o atlikus echoskopiją gali būti matoma sustorėjusi, uždegimo apimta kirmėlinė atauga. Jei apendicitas yra lėtinis, atliekamas rentgenologinis žarnyno tyrimas – tai padeda pastebėti pakitimus apendikso srityje.

Gana dažnai kirmėlinės ataugos uždegimas gali būti supainiojamas su skrandžio, tulžies pūslės, kasos ar šlapimo organų sistemos ligomis, tad tuomet, jei prireiktų diagnozės patikslinimo, gali būti skiriami papildomi tyrimai.

Apendicito gydymas

Apendicito gydymas yra atliekamas tik chirurgiškai. Operacijos metu pašalinama kirmėlinė atauga, jei tai yra atliekama per 24 valandas nuo pirmųjų simptomų atsiradimo, galima išvengti įvairių komplikacijų. Jei į specialistus kreipiamasi iš karto, vos tik pasirodo pirmieji simptomai, pacientas yra stebimas, o tada, jei atsiranda apendicitui tipiški simptomai, skiriama operacija.

Jei uždegimas yra sunkus, papildomai gydomasi antibiotikais, pacientui statoma lašelinė. Jei apendicitas yra lėtinis, jam skiriama planinė operacija. Šiuo metu yra naudojami du apendicito operavimo metodai: atviroji apendektomija ir apendektomija laparoskopu. Jei uždelsiama kreiptis į gydytoją, kirmėlinės ataugos uždegimas ima progresuoti: uždegimo vietoje gali atsirasti pūlinys, apendiksas gali prakiurti, ir t.t.

Apendicito prevencija

Nors gana dažnai yra manoma, kad apendicito vystymuisi gali turėti įtakos tam tikrų maisto produktų valgymas, tačiau tai nėra tiesa. Tikrai neverta nerimauti, kad išgliaudę pakelį saulėgrąžų turėsite skubiai vykti į ligoninę, nes taip tikrai nenutiks.

Mokslininkai iki šiol tiria, kokios priežastys gali lemti kirmėlinės ataugos uždegimus, tačiau iki šiol nėra nustatyta, kad tam tikri veiksniai tam turėtų pakankamai didelę įtaką. Apendicitu dažniausiai suserga jauni žmonės, tačiau kartais apendiksą tenka operuoti ir pensinio amžiaus sulaukusiems žmonėms.

Specialistai pataria pajutus skausmą dešinėje klubų srityje nelaukti, kol skausmas padidės ar sumažės, ir kuo skubiau vykti į ligoninę. Net ir tuomet, jei skausmas nėra labai ūmus, patartina pasikonsultuoti su gydytoju : vertėtų atminti, kad skausmas – tai organizmo atsakas į tam tikrus susirgimus, tad net ir tuomet, jei apendicito diagnozė nepasitvirtins, specialistai padės išsiaiškinti skausmo priežastis ir skirs tinkamą gydymą.

Kas nutinka pašalinus apendiksą?

Žinoma, bet kokio organo šalinimas skamba net labai bauginančiai, tačiau svarbu žinoti, kad išoperavus apendiksą jums tikrai nieko blogo nenutiks. Po kirmėlinės ataugos pašalinimo pacientai pasveiksta ir grįžta į įprastą kasdienį gyvenimą, tačiau infekcijų rizika gali būti šiek tiek didesnė nei buvo anksčiau.

Manoma, kad kirmėlinės ataugos paskirtis – bakterijų kaupimas. Turbūt kiekvienam mūsų yra žinoma, kad bakterijos būna ne tik blogosios, bet taip pat ir gerosios, tad tuomet, jei jų kiekis organizme tampa pernelyg mažas, rizika susirgti tampa didesnė, o sveikimo procesas trunka ilgiau. Vis dėlto, jei rūpinsitės savo sveikata, tinkamai maitinsitės ir stiprinsite imunitetą, tikėtina, kad jokių pasekmių nė nepajusite.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder