Apgamai: kada sunerimti?

Apgamai – tai odos dariniai, kurių atsiradimo priežastys dažniausiai lieka neaiškios. Nors dažnais atvejais apgamai visą laiką išlieka tokio pat dydžio ir nekeičia savo formos, tačiau kartais jie ima keistis, plėstis, jų paviršius gali tapti iškilus, ir kt.

Tam tikrais atvejais apgamai gali būti net labai pavojingi, todėl svarbu stebėti jų būklę, ir tuomet, jei apgamas imtų kelti nerimą, labai svarbu kuo skubiau kreiptis į specialistus. Jei apgamas bus laiku pašalinamas, tokiu atveju bus galima išvengti rimtų sveikatos sutrikimų. Taigi, kada vertėtų susirūpinti atsiradusiais apgamais?

Apgamų tipai

Įgimti apgamai pastebimi dar tada, kai kūdikis gimsta, arba pirmaisiais jo gyvenimo metais. Tokių apgamų dydis gali būti nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų, o jų spalva gali varijuoti nuo rudos iki juodos. Tokie apgamai su amžiumi yra linkę didėti, ant jų gali augti plaukai;

Įgyti apgamai gali atsirasti bet kuriuo gyvenimo laikotarpiu, tačiau daugiausia apgamų atsiranda iki 30-40 metų. Dažniausiai tokie apgamai yra nedideli (iki 1 cm skersmens), aiškių ribų, tolygios spalvos. Šių apgamų atsiradimui gali turėti įtakos deginimasis saulėje, o su amžiumi tokie apgamai gali po truputį nykti.

Jei iki 6 mm skersmens apgamai laikui bėgant nekeičia savo formos, spalvos ir dydžio, nerimauti tikrai neverta, tačiau tuomet, jei pastebimi tam tikri pokyčiai, vertėtų apgamą ištirti ir įsitikinti, kad jis nėra pavojingas.

Kada vertėtų susirūpinti?

Jei apgamas ima didėti;

Jei pakinta apgamo spalva: jei jis ima tamsėti, vertėtų nedelsiant kreiptis į specialistus;

Jei apgamas šlapiuoja, kraujuoja, jei apgamo vietoje jaučiamas niežėjimas;

Jei apgamas nėra simetriškas;

Jei apgamo ribos nėra aiškios (kontūrai atrodo tarsi išplaukę).

Ką daryti, kad apgamai nedidėtų?

Gydytojų teigimu, apgamų atsiradimą gali išprovokuoti piktnaudžiavimas saulės voniomis. Ypač pavojingi odos nudegimai vaikystėje – tikimybė, kad ateityje asmuo susirgs odos vėžiu, yra dar didesnė.

Šiltuoju metų laiku labai svarbu pasirinkti tinkamas apsaugos priemones nuo saulės, nes jos gali padėti sumažinti UV spindulių poveikį. Atsiradusių apgamų labai svarbu nedirginti: jokiu būdu jų nešveiskite, nenaudokite šviesinimo priemonių, pasistenkite, kad apgamo nedirgintų drabužiai.

Mokslininkai nustatė, kad odos vėžio atsiradimui didelį poveikį turi tai, ar paciento imunitetas yra pakankamai stiprus, todėl labai svarbu sportuoti ir sveikai maitintis.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder