Ar gali būti gerų vaistų šalutinių poveikių?

Kartais vaistai turi netikėtos naudos. Šalutinis vaistų poveikis yra dažnas ir dažnai gana varginantis.

Dėl didelių šalutinių poveikių, tokių kaip sunkios ar net gyvybei pavojingos alerginės reakcijos, reikia nedelsiant gydyti ir nutraukti vaisto vartojimą. Smulkesni simptomai gali būti toleruojami, palyginti su vaistų nauda. Ir kartais jie praeina savaime, kai organizmas pripranta prie vaisto.

Tačiau yra ir kitokio tipo šalutinis poveikis, apie kurį girdite daug mažiau: naudingų. Nors ir nedažni, verta į juos atsiminti, kai pradedate vartoti naują vaistą.

Ar ne visi šalutiniai poveikiai yra blogi?

Paprastai manoma, kad terminas šalutinis poveikis yra blogas dalykas. Ir tai paprastai yra tiesa. Tačiau taip pat vaistai palieka „gerus“ šalutinius poveikius. Apie tai skelbiama palyginti nedaug, todėl neaišku, kaip dažnai jie yra. 

Tačiau yra keturi svarbūs pavyzdžiai:

Minoksidilis (Rogaine, Gainextra, kiti prekių ženklai). Šis vaistas, sukurtas aštuntajame dešimtmetyje nuo aukšto kraujospūdžio, taip pat padidino tiriamųjų plaukų augimą. Tai, kas iš pradžių buvo laikoma varginančiu šalutiniu poveikiu, ilgainiui tapo pagrindiniu jo panaudojimu: vietinės šio vaisto formos dažniausiai naudojamos plaukų slinkimui gydyti.

Difenhidraminas (Benadryl arba bendrosios versijos). Šis įprastas alerginių ligų gydymas turi šalutinį poveikį – mieguistumą. Suaugusiesiems, turintiems alergijos problemų ir miego sutrikimų, raminamasis poveikis gali būti naudingas. Reguliarus, ilgalaikis difenhidramino vartojimas nerekomenduojamas, nes gali padidėti demencijos rizika.

Sildenafilis (Viagra arba bendrosios versijos). Iš pradžių buvo sukurtas kaip aukšto kraujospūdžio ir krūtinės anginos gydymas, tačiau netruko, kol vartotojai suprato, kad vaistas gali sukelti erekciją per 30–60 minučių. Sildenafilio gamintojai pripažino, kad tinkamomis aplinkybėmis tai gali būti labai naudingas šalutinis poveikis. 1998 m. jis buvo patvirtintas kaip erekcijos disfunkcijos gydymas.

Semaglutidas (Ozempic, Wegovy, Rybelsus). Šis vaistas buvo sukurtas diabetui gydyti, tačiau ankstyvieji vartotojai pastebėjo sumažėjusį apetitą ir didelį svorio kritimą. Dabar kelios šių susijusių vaistų formulės yra patvirtintos diabetui ir (arba) svorio netekimui.

Nors naudingų vaistų atradimas gali atsirasti netikėtai, vaistų kūrėjai vis dažniau taiko sąmoningesnį požiūrį: naudoja šalutinio poveikio profilius ieškodami naujų naudojimo būdų.

Pavyzdžiui:

Vaistas, apie kurį pranešta, kad sumažina prakaitavimą kaip šalutinį poveikį, gali būti veiksmingas esant hiperhidrozei, būklei, kuriai būdingas per didelis prakaitavimas.

Vaistai, kurie, kaip pranešama, sukelia žemą kraujospūdį kaip šalutinį poveikį, gali būti veiksmingi aukšto kraujospūdžio (hipertenzijos) gydymo būdai.

Nauji krūties vėžio gydymo būdai gali apimti senesnius vaistus, kurių šalutinis poveikis panašus į žinomus vaistus nuo vėžio.

Dėl didelių šalutinių poveikių registrų šis vaistų atpažinimo metodas tapo realesnis pasirinkimas.

Blogas šalutinis poveikis ir nocebo efektas

Nors šalutinis poveikis gali būti teigiamas, dauguma jų nėra. Šalutinis vaistų poveikis yra dažna priežastis, kodėl žmonės reguliariai nevartoja paskirtų vaistų. Remiantis viena analize, nepageidaujamos reakcijos į vaistus sukelia iki 8% ligoninių.

Dar blogiau tai, kad kai kuriais atvejais tikėtinas šalutinis poveikis padidina jų atsiradimo tikimybę. Vadinamas nocebo efektu, jis padidina tikimybę patirti neigiamą šalutinį poveikį ir atrodo, bent iš dalies, nulemtas lūkesčių. Palyginkite tai su placebo efektu, kai cukraus tabletė ar kitas neaktyvus gydymas gali duoti naudos.

Parengta pagal:www.health.harvard.edu

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder