Ar kava be kofeino yra kenksminga: visi šio gėrimo niuansai

Kai kurie baiminasi, kad cheminė medžiaga, naudojama kofeinui iš kavos išgauti, gali padidinti vėžio riziką.

Kavoje be kofeino yra apie 97 % kofeino. Kai kurios sveikatos apsaugos organizacijos išreiškė susirūpinimą dėl kofeino šalinimo procese naudojamos cheminės medžiagos, nes ji gali padidinti tam tikrų rūšių vėžio riziką.

Laikraštis "The New York Times" išsiaiškino, ar verta nerimauti dėl kavos be kofeino.

Kaip gaminama kava be kofeino

Yra keletas būdų, kaip pagaminti kavą be kofeino, tačiau dviem įprastais būdais kofeinas iš kavos pupelių išgaunamas ir ištirpinamas naudojant chemines medžiagas metileno chloridą arba etilacetatą.

Taikant vieną metodą, kavos pupelės tiesiogiai liečiasi su cheminėmis medžiagomis.

Pasak Kalifornijos universiteto Cheminės inžinerijos katedros vedėjos Toni Kuhl, žalios, neskrudintos kavos pupelės pirmiausia apdorojamos garais, kad išbrinktų ir atsivertų poros.

Po to pupelės plaunamos metileno chloride arba etilacetate, kad iš jų būtų pašalintas kofeinas.

Po to pupelės dar kartą nuplaunamos garais ir nuplaunamos, kad būtų pašalinti cheminių medžiagų likučiai, o tada skrudinamos.

"Galutinis produktas paprastai skoniu nepanašus į įprastą kavą, tačiau, jei tai daroma teisingai, jo skonis pasikeičia labai nedaug, - sako daktaras Koulas.

Ar cheminės medžiagos yra pavojingos

Pasak ekspertų, atsakymas yra neigiamas, bent jau ne tokiu mastu, kokiu jus veikia kava be kofeino.

Tačiau žmonėms, kurie dideliais kiekiais susiduria su tokiomis cheminėmis medžiagomis kaip metileno chloridas, gali padidėti rizika susirgti kepenų ir plaučių vėžiu bei pažeisti centrinę nervų sistemą.

Maisto ir vaistų administracija nustatė, kad bekofeininėje kavoje šios cheminės medžiagos turėtų būti ne daugiau kaip 0,001 proc.

Tai reiškia, kad praktiškai neįmanoma išgerti tiek daug kavos be kofeino, kad susidurtumėte su pavojingais metileno chlorido kiekiais, sako daktaras Kuhl.

Etilacetatas, kita cheminė medžiaga, naudojama gaminant tokią kavą, taip pat nekelia didelio susirūpinimo.

Jo yra kai kuriuose vaisiuose, pavyzdžiui, kiviuose ir gvajavose, jis naudojamas tokiuose produktuose kaip nagų lakas ir spausdinimo dažai, tačiau nėra įrodymų, kad jis didina vėžio riziką.

Tačiau etilacetato poveikis įkvėpus, nurijus ar patekus ant odos gali sukelti akių, odos ar gerklės dirginimą.

Nepaisant to, ekspertai teigia, kad kavoje esanti cheminė medžiaga nekelia pavojaus sveikatai.

Dr. Kuhl teigimu, cheminės medžiagos pėdsakai gali likti kavos pupelėse, kai iš jų pašalinamas kofeinas, tačiau kai pupelės paskrudinamos, cheminės medžiagos beveik visiškai išgaruoja.

Kavos pupelės paprastai skrudinamos 356-464 laipsnių pagal Farenheitą temperatūroje, o metileno chloridas ir etilo acetatas verdami 104-171 laipsnių pagal Farenheitą temperatūroje.

Ar galima gerti kavą be cheminių medžiagų

Kai kurie prekių ženklai kavą be kofeino gamina naudodami "Swiss Water Process" technologiją - kofeinui iš kavos pupelių pašalinti naudojamas vanduo, o ne potencialiai toksiški cheminiai tirpikliai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder