Beždžionių raupai: mokslininkai "apstulbę" dėl viruso išplitimo Europoje ir Šiaurės Amerikoje

Pasak independent.co.uk, ankstesnius beždžionių raupų protrūkius stebėję ekspertai teigė, kad juos pribloškė neseniai Europoje ir Šiaurės Amerikoje išplitęs virusas.

Archyvų nuotr.

Beždžionių raupų infekcijos istoriškai buvo registruojamos tik tarp žmonių, susijusių su centrine ir Vakarų Afrika.

Tačiau per pastarąsias kelias savaites šalyse, įskaitant Jungtinę Karalystę, JAV, Ispaniją, Portugaliją, Italiją, Švediją ir Kanadą, buvo užregistruoti atvejai, daugiausia tarp jaunų vyrų, kurie anksčiau nekeliavo į Afriką.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje yra apie 80 patvirtintų atvejų ir dar 50 įtariamų atvejų.

Buvęs Nigerijos mokslų akademijos vadovas, virusologas Oyewale Tomori sakė naujienų agentūrai "The Associated Press": "Tai mane pribloškė. Kiekvieną dieną atsibundu, o užsikrėtusių šalių daugėja".

Tomori, kuris yra kelių PSO patariamųjų tarybų narys, pridūrė: "Tai nėra toks plitimas, kokį matėme Vakarų Afrikoje, todėl Vakaruose gali būti kažkas naujo."

Tipiški beždžionių raupų simptomai: karščiavimas, galvos, raumenų, nugaros, nugaros skausmai, limfmazgių patinimas, šaltkrėtis ir išsekimas.

Kol kas per protrūkį niekas nemirė, tačiau PSO duomenimis, ši liga mirtina iki vieno iš dešimties žmonių.

Archyvų nuotr.

Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomendavo izoliuoti visus įtariamus atvejus ir pasiūlyti didelės rizikos kontaktiniams asmenims pasiskiepyti nuo raupų.

PSO duomenimis, Nigerijoje kasmet užregistruojama apie 3 000 beždžionių raupų atvejų.

Paprastai protrūkiai kyla kaimo vietovėse, kai žmonės artimai bendrauja su infekuotomis žiurkėmis ir voverėmis, sakė Tomori, tačiau pridūrė, kad daug atvejų greičiausiai nepastebima.

Penktadienį Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos agentūra (UKHSA) Anglijoje nustatė dar vienuolika beždžionių raupų atvejų. Dėl naujausių užsikrėtimo atvejų nuo gegužės 6 d. Anglijoje iš viso patvirtinta 20 atvejų.

Beždžionių raupai - liga, kuri retai pasireiškia už Afrikos ribų, - pastarosiomis dienomis buvo nustatyti Europos ir Amerikos sveikatos priežiūros institucijų

Vokietijos sveikatos apsaugos ministras Karlas Lauterbachas paskelbė, kad Berlynas įsitikinęs, jog protrūkį pavyks suvaldyti.

Jis teigė, kad virusas yra sekvenuojamas, siekiant išsiaiškinti, ar yra kokių nors genetinių pokyčių, dėl kurių jis galėjo tapti labiau užkrečiamas.

Kitur infekcinių ligų ekspertas Rolfas Gustafsonas Švedijos transliuotojui SVT sakė, kad "labai sunku" įsivaizduoti, jog protrūkis įsiplieskė.

Archyvų nuotr.

"Švedijoje neabejotinai rasime dar keletą atvejų, bet jokiu būdu nemanau, kad kils epidemija", - sakė jis ir pridūrė: "Šiuo metu nėra nieko, kas leistų manyti, kad tai įvyks."

Afrikos infekcinių ligų genomikos kompetencijos centro direktorius Christianas Happi (Kristianas Hapis) sakė: "Tai yra labai svarbus klausimas: "Mes niekada nematėme nieko panašaus į tai, kas vyksta Europoje.

"Nematėme nieko, kas leistų teigti, kad Afrikoje pasikeitė beždžionių raupų perdavimo modeliai. Taigi, jei Europoje vyksta kažkas kitokio, Europa turi tai ištirti."

Jis taip pat teigė, kad skiepijimo nuo raupų, kurie taip pat apsaugo nuo beždžionių raupų, kampanijų sustabdymas po to, kai 1980 m. ši liga buvo išnaikinta, galėjo netyčia padėti beždžionių raupams plisti.

Johanesburgo Witwatersrand universiteto vakcinologijos profesorius Shabiras Mahdi (Šabiras Mahdis) sakė: "Turime iš tikrųjų suprasti, kaip tai prasidėjo ir kodėl virusas dabar vis labiau plinta.

"Afrikoje beždžionių raupų protrūkiai buvo labai kontroliuojami ir reti. Jei tai dabar keičiasi, tikrai turime suprasti, kodėl."

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder