Burnos higiena: kaip tinkamai išvalyti tarpdančius netraumuojant dantenų? 

Tinkama burnos higiena svarbi ir dėl sveikatos, ir dėl estetinių aspektų, taigi niekam nekyla klausimo, kodėl reikia valyti dantis. Taip pat daugelis žino, jog priežiūros reikalauja ir tarpdančiai, kuriuos valyti reikia kasdien.

Vis dėl to, anot BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertės Laimos Givėliušienės, dauguma žmonių to nedaro arba pasirenka netinkamas priemones.

Tarpdančių valymas užtikrina, kad dantys bei dantenos būtų sveikos. Tai labai svarbu, nes neišvalyti maisto likučiai yra puiki terpė kauptis bakterijoms – taip susidaro dantų apnašos, kurios vėliau sukietėja ir virsta dantų akmenimis. 

„Tarpdančių valymas sumažina apnašų kaupimąsi ir gerina dantenų kraujotaką, saugo dantis nuo ėduonies. Tačiau vien dantų šepetėliu tinkamai išvalyti tarpdančių neįmanoma, todėl namuose tarp burnos higienos priemonių kiekvienam vertėtų turėti tarpdančių siūlą, specialius vienkartinius tarpdančių šepetėlius arba burnos purkštuvą, vadinamą irigtoriumi“, – sako L. Givėliušienė. 

Kas yra burnos irigatorius?

Turbūt didžioji dalis žmonių yra išbandę burnos irigatoriaus veikimą odontologo kėdėje. Tačiau buitinis burnos purkštuvas, anot ekspertės, yrapakankamai naujas tarpdančių priežiūros priemonių pasirinkimas vaistinių lentynose, tačiau jis sulaukia vis didesnio populiarumo. 

Tai – prietaisas, veikiantis pulsuojančia vandens srove, kuriveiksmingai ir greitai pašalinamaisto likučius bei bakterijas iš sunkiai prieinamų vietų tarpdančiuose, po dantenų linija. L. Givėliušienė burnos irigatorių rekomenduoja žmonėms, kurių tarpdančiai yra siauri, dantenos jautrios, taip pat patogu naudoti esant kabėms, dantų implantams ar tilteliams.Irigatoriaus naudojimas nesudėtingas, todėl jis pravers visiems šeimos nariams. 

„Tarpdančiai, valomi tarpdančių siūlu ir tarpdančių šepetėliu, dažnai neišvalomi tinkamai. Be to, tokios priemonės gali pažeisti dantenas ir tuomet bus tik blogiau, pavyzdžiui, ilgą laiką traumuojant dantenas, vėliau gali prasidėti dantenų uždegimas. Prietaisas, pulsuojančia vandens srove purškiantis vandenį, padeda greičiau ir daug efektyviau išvalyti dantų paviršius.

Vietoje vandens galima naudoti įvairius burnos skalavimoskysčius ir taip pasiekti dar geresnį rezultatą. Irigatorius atgaivina dantenas, leidžia efektyviai pašalinti įvairias dėmes bei apnašas. Skirtingai nei tarpdančių siūlas, irigatorius tinka ir jautrioms dantenoms, jų nedirgina”, – įrenginio naudą pabrėžia L. Giveliušienė. 

Tačiau ekspertė pataria atidžiai rinktis burnos irigatorių, nes tai nemaža investicija, todėl pirkti reikia įvertinus visas prietaiso galimybes, nes ne visi vienodai geri: „Patarčiau rinktis burnos irigatorių su keliais intensyvumo lygiai, kad galėtumėte pasirinkite intensyvų, vidutinį arba švelnų vandens slėgį, taip būsite tikri, kad jautresnės dantenos bus veikiamos švelniai.

Taip pat vandens srovė gali purkšti koncentruotai – skirta dantų paviršiui, arba besisukant – švelniam tarpdančių valymui. Kai kurie aparatai yra belaidžiai, kiti pajungiami elektros laidu“, – pasakoja L. Givėliušienė.

Burnos priežiūra prasideda nuo gyvenimo būdo

Tarpdančių valymas yra svarbu, tačiau tai tik vienas iš burnos priežiūros etapų. Nemažą įtaką dantų, burnos būklei daro ir gyvenimo būdas bei visavertė mityba. Ekspertės teigimu, didžiausi „priešai” dantims yra saldumynai ir gazuoti gėrimai, kadangi jie skatina emalį skaidančių rūgščių gamybą.

„Reikėtų stengtis saikingai vartoti pridėtinį cukrų, kurio yra gėrimuose, užkandžiuose, konditerijos gaminiuose, saldumynuose. Piktnaudžiaujant jais,plinta ėduonis, o ryškūs padariniai gali būti matomi burnos ertmėje. Po lipnaus, burnoje ilgiau užsilaikančio maisto, geriausia dantis kruopščiai išskalauti vandeniu. Norint išvengti dantų ir dantenų problemų, taip pat reikėtų gerti daug vandens ir nerūkyti”, – pataria specialistė. 

Norint drąsiai šypsotis ir džiaugtis sveikais dantimis bei dantenomis, svarbu išsiugdyti tinkamus burnos higienos įpročius:

•    Dantis valykitekruopščiai du kartus per dieną po 2–4 minutes.

•    Naudokite minkštą šepetėlį, ypač esant jautrioms dantenoms.

•    Rinkitės dantų pastą su fluoru, kuris atsakingas už dantų stiprinimą.

•    Kiekvieną kartą valykite ir tarpdančius su specialiomis priemonėmis – tarpdančių siūlu, specialiais tarpdančių šepetėliais ar burnosirigatoriumi.

•    Nepamirškite nuvalyti apnašų ir nuo liežuvio. 

•    Burnos skalavimo skystis padeda pašalinti maisto likučius, naikina bakterijas.

•    Dantų šepetėlį keiskite, kai šereliai pradeda deformuotis, linkti, praranda tamprumą, tačiau ne rečiau nei kas 2–4 mėn. 

•    Profilaktiškai reguliariailankykitės pas odontologą (1–2 kartus per metus).

Lengvai ir paprastai išvalykite tarpdančius - burnos irigatorius, puikus pagalbininkas!

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder