Tauras Valevičius
Chirurgas iš Jungtinės Karalystės grįžta į Klaipėdos universitetinę ligoninę (2)

Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) - viena iš trijų Lietuvoje esančių trečio, aukščiausio, lygio traumų centrų. Jame dirba profesionalių medikų komanda, kurios gretas papildė itin perspektyvus, daugiau nei 10 metų Didžiojoje Britanijoje dirbantis gydytojas ortopedas-traumatologas Tauras Valevičius.

Tarptautinę darbo patirtį sukaupusio specialisto pagrindinė veiklos kryptis - peties chirurgija. „Klaipėdos universitetinėje ligoninėje turime viską, ką turi šiuolaikinis medicinos pasaulis“, - pastebi medikas T. Valevičius.

Kaip pristatytumėte savo klinikinę veiklą?

Pagrindinės mano domėjimosi sritys: peties chirurgija, artroskopija, peties endoprotezavimas, stabilumas, minkštųjų audinių patologija, sporto medicina. Turiu rankų traumų ir nudegimų chirurgijos patirties. Nuolat domiuosi mokslo naujovėmis, naujų tyrimo bei gydymo metodų pritaikymu praktikoje.

Daugiau nei 10 metų ortopedu-traumatologu dirbate Jungtinėje Karalystėje. Kokią patirtį esate sukaupęs?

Galimybę dirbti Didžiojoje Britanijoje vertinu savo, kaip mediko, augimą. Pasirinkimas tobulinti įgūdžius užsienio klinikose dar labiau kėlė kvalifikaciją ir leido specializuotis peties chirurgijoje. Šioje chirurgijos srityje įgūdžius tobulinau ir papildomose studijose Didžiojoje Britanijoje. Dirbdamas ir mokydamasis didelės populiacijos šalyje turėjau unikalią progą susidurti su itin retais atvejais.

Ortopedija-traumatologija - ateities specialybė, naujovės šioje srityje sunkiai išsemiamos. Aišku, ne kiekvienas tinkamas šiai profesijai - čia reikia ne tik galva, bet skalpeliu mokėti padirbėti. Medikų bendruomenėje mes labiau laikomi amatininkais.

Taip pat reikia ne tik puikiai išmanyti žmogaus biomechanikos principus esant operacinėje, tačiau ir turėti terapijos, reabilitacijos, radiologijos bei kitų specialybių suvokimą.

Ortopedija-traumatologija yra chirurginė specialybė. Kasdien susiduriame su žmogaus skausmu, jo emocijomis, dvejonėmis, viltimis. Tai reikalauja būti ne tik gydytoju chirurgu, bet ir gydytoju psichologu.

Kas lėmė pasirinkimą dirbti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje?

Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad pasaulio gerąją praktiką, operacinę techniką ar atlikimą, metodiką, tarptautinę patirtį ir žinias galėsiu pritaikyti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Šioje gydymo įstaigoje yra naujausia įranga, instrumentai, implantai. Turime viską, ką turi šiuolaikinis medicinos pasaulis.

Tobulėjant diagnostikos technologijoms, šiandien gebame nustatyti tokias ligas, apie kurias anksčiau net nieko nežinojome. Išsiplėtė ir mūsų galimybės taikyti modernų šiuolaikinį gydymą. Ligoninėje atliekamos sąnarių endoprotezavimo, visos artroskopinės operacijos, kokios yra daromos ir svetur.

Būtent Klaipėdos universitetinėje ligoninėje prasidėjo mano profesinis kelias. Čia, dar atlikdamas praktiką studijų metu, internatūrą Traumatologijos departamente, uoliai ir smalsiai mokiausi iš geriausių savo srities specialistų, tokių kaip Vidmantas Žegunis, Rimantas Tarasevičius ir Arūnas Galdikas. Tad džiugu grįžti ir dirbti ligoninėje, kurioje prieš daugiau nei 10 metų buvo žengti pirmieji profesiniai žingsniai, o dabar jau galiu pats dalintis žiniomis ir savo darbu prisidėti prie pacientų gerovės.

Atliekate peties sąnario endoprotezavimą. Kada pacientams reikalinga ši operacija?

Peties sąnarys yra judriausias žmogaus organizme. Sąnarį sudaro didelė rutulio formos žastikaulio galva ir nedidelė sekli sąnarinė duobė.

Šiam plačios apimties judesiais pasižyminčiam kūno sąnario skausmų priežasčiai nustatyti reikalinga tiksli diagnozė. Tam pasitelkiame efektyvų ultragarso tyrimą, magnetinį rezonansą.

Konsultuodamas ligonį ir įvertinęs jo būklę galiu tik patarti. Visada pabrėžiu, kad operacija atliekama ne rentgeno nuotraukoms, o žmogui, operacija lemia paciento gyvenimo kokybę. Jei jam diagnozuota aiški sąnario artrozė, pacientas kasdien jaučia skausmą, diskomfortą, negali atlikti kasdienybėje įprastų veiklų, operacija gali išspręsti šias problemas.

Kai visi neoperaciniai gydymo būdai (medikamentinis gydymas, kineziterapija) nenumalšina skausmo ir negrąžina judrumo, tikslinga atlikti peties sąnario endoprotezavimo operaciją.

Sąnarių endoprotezavimo operacijos priskiriamos vieniems iš didžiausių šių dienų medicinos pasiekimų. Tai yra vienos efektyviausių pastaruoju metu atliekamų chirurginių intervencijų. Džiugu, kad peties endoprotezavimo operacija tampa standartine procedūra, pateisinančia pacientų lūkesčius.

Peties sąnario endoprotezų įvairovė yra didelė, tačiau svarbiausi skirtumai yra tarp anatominio ir reversinio endoprotezų rūšių. Anatominiai endoprotezai atitinka tikrą peties sąnario anatomiją, o reversinių endoprotezų sandara yra atvirkštinė normalaus sąnario anatomijai.

Jeigu pažeista tiktai žastikaulio sąnarinė galva ir jos paviršius, galima atlikti hemiartroplastiką, kurios metu implantuojamas tiktai sąnarinę galvą pakeičiantis implantatas.

Jeigu pažeista ir sąnarinė galva, ir sąnarinė duobė, atliekama totalinė artroplastika, kurios metu implantuojamas žastikaulio galvą pakeičiantis metalinis ar keraminis implantatas ir sąnarinės duobės paviršių pakeičiantis polietileninis implantatas.

Reversinės artroplastikos pagrindinė indikacija yra peties sąnario artrozė kartu su rotatorių sausgyslių plyšimu. Specialus endoprotezas sukurtas tam, kad net ir be rotatorių žastikaulis išliktų stabilus, o rankos kėlimo funkciją atliktų deltinis raumuo.

Atlikus peties sąnario endoprotezavimo operaciją išnyksta skausmas, pagerėja peties sąnario funkcija. Pacientams nebereikia vartoti vaistų nuo skausmo, pagerėja jų gyvenimo kokybė. Dauguma pacientų visiškai pasveiksta, todėl vėl gali ramiai miegoti ir dirbti lengvus kasdienius darbus.

KOMENTARAS

Vidmantas ŽEGUNIS, Traumatologijos departamento vadovas Man džiugu, kad šiomis dienomis, kai mano darbo stažas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje persirito per trisdešimt metų, į ją grįžta mūsų mokiniai. Iš Jungtinės Karalystės Tauras Valevičius grįžo į mūsų ligoninę tikrai ne dėl pinigų. Jis dirbo pas mus rezidentu, ir, manau, čia tas atvejis, kai pirmoji meilė nerūdija. Mes pasėjome meilės mūsų specialybei sėklą ir perdavėme ją subrandinti anglams, o dabar skiname vaisius. Tikrai buvo verta. Gydytojas Tauras Valevičius tapo tikru savo srities specialistu. Puikus operatorius - turi rankas ir galvą. Maloniai bendrauja su pacientais - yra iš ko pasimokyti. Nuo pirmos dienos Tauras tapo šauniu mūsų kolektyvo nariu. Labai tikiuosi, kad mes galėsime su jo pagalba priartinti klaipėdiečius, pirmiausia, bet ne tik juos, prie šiuolaikinės medicinos naujovių.

Informacija

Ortopedijos-traumatologijos srityje Klaipėdos universitetinė ligoninė yra viena iš trijų, kuriose atliekama daugiausia sąnarių implantacijos operacijų. Kiekvienam pacientui parenkamas tinkamiausias implantas, kuris padeda sugrąžinti judėjimo laisvę. Medikai pastebi, kad dažnai žmonės įtariai žiūri į ligonių kasų kompensuojamus sąnarių protezus, galvoja, kad reikia ieškoti kitokio ir papildomai mokėti pinigus. Tačiau gydytojas patikino, kad toks įtarumas neturi pagrindo: naudojami aukštos kokybės sąnarių implantai, kuriuos implantuoja visame pasaulyje. KUL taip pat atliekamos planinės kelio, kitų sąnarių artroskopinės operacijos. Naudojant mažai invazyvias technologijas net sudėtingos tokios operacijos atliekamos greitai ir kone prilygsta dienos chirurgijai. Dar šiais metais tikimasi pacientams pristatyti artroskopinės dienos chirurgijos naujovių, naujų specialistų, kurie teiks daugiau reikalingų paslaugų. Norėdami registruotis pas ortopedą-traumatologą Taurą Valevičių kreipkitės telefonais: (8 46) 396 523, 396 568, 396 594, 396 684, internetu: http://ipr.kul.lt.

Raktažodžiai
nesuprantamas dalykas,UK medikai uzdirba gerus pinigus,visu gerbiami,matyt to maza -nes ten kysiu niekas neduoda - atlygio vien neuztenka.Cia LT, svajoja daugiau pasiplesti...
Vytas, 2021-06-08 08:44
Kokia džiugi naujiena! Sėkmės sugrýžus.
Grazina, 2021-06-07 22:58
Sidebar placeholder