Ekspertai bando paaiškinti, kodėl kava verčia tuštintis?

Kai kuriems žmonėms kava ne tik suteikia energijos, bet ir skatina žarnyno aktyvumą. Nepaisant gėrimo populiarumo, daugelis žmonių, išgėrę kavos, ilgai netrukus bėga į tualetą.

„Kai kuriais atvejais greičiausiai tiesiog nebuvo medicininio poreikio, kad būtų verta atlikti rimtą tyrimą“, – el. paštu sakė Masačusetso bendrosios ligoninės Virškinimo trakto judrumo laboratorijos direktorius Dr. Kyle'as Stalleris.

"Nereikia atlikti kelių tyrimų, kad žinotume, jog kava skatina tuštinimąsi, kai tai yra daugelio žmonių kasdienio gyvenimo dalis.

Kai kurie nedideli tyrimai parodė, kad kavos gėrimas veiksmingiau nei šiltas vanduo paskatino tuštinimąsi – tai kažką sako, nes „vanduo yra neatsiejama normalaus virškinimo dalis, o virškinamajame trakte kasdien išsiskiria ir pasisavinamas didelis kiekis“, – sakė jis. .

Remiantis kitais tyrimais, neatrodo, kad visuose tyrimuose svarbu, ar kavoje yra kofeino, ar be kofeino, o tai rodo, kad kai kuriais atvejais kavos junginiai, be kofeino, gali būti atsakingi už staigius žarnyno judesius.

Kava gali sukelti storosios žarnos susitraukimus, kurių atsiradimą, laiką ir dažnį įtakoja raumenų, nervų ir cheminiai veiksniai.

Remiantis ribotais turimais tyrimais, kava gali paskatinti šią gaubtinės žarnos motorinę veiklą per kelias minutes nuo jos vartojimo, sakė Staller.

Keli kito tyrimo dalyviai teigė, kad kavos gėrimas sukėlė norą tuštintis, o vėliau atliko panašų testą. Jų gaubtinės žarnos aktyvumas padidėjo per keturias minutes po nesaldintos juodos kavos gėrimo, o poveikis truko mažiausiai 30 minučių.

Šie rezultatai greičiausiai reiškia, kad kava tiesiogiai nesiliečia su gaubtinės žarnos gleivine, o veikia ją per „gastrokolinį mechanizmą“, – sakė Staller.

Tai reiškia, kad kava, besiliečianti su „skrandžio gleivine, sukelia nervų sistemą arba hormoninį atsaką, dėl kurio pradeda veikti storoji žarna“, – sakė jis.

Jonesas sakė, kad melanoidinai – junginiai, susidarantys skrudinant kavą – turi maistinių skaidulų, kurios padeda virškinti ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo.

Per naktį nevalgę vyrai, dalyvavę nedideliame 2009 m. tyrime, gavo arba valgį ir juodą kavą, arba tik valgį. Kavos gėrimas žymiai pagreitino laiką, per kurį maistas po valgio išeina iš skrandžio ir patenka į plonąją žarną.

"Kai kurie kavos junginiai taip pat gali sąveikauti su opioidiniais receptoriais virškinimo trakte", kurie turi įtakos žarnyno funkcijai, pridūrė Staller.

Pieno produktai ir virškinimo sveikata

Jei netoleruojate laktozės, bet vis tiek mėgaujatės pieno kremu su kava, grietinėlė gali būti bet kokio staigaus potraukio tuštintis kaltininkas.

„Vienas iš būdų išsiaiškinti, kas verčia jus eiti į tualetą – gerti kavą be pieno grietinėlės ar pieno ir kelias dienas stebėti savo simptomus“, – sakė Jonesas.

Jonesas rekomendavo lėtai didinti skaidulų suvartojimą su vaisiais, daržovėmis, nesmulkintais grūdais, pupelėmis, riešutais ir sėklomis.

Vidutinis suaugęs amerikietis suvartoja tik 12–14 gramų skaidulų per dieną, o 2020–2025 m. mitybos gairės amerikiečiams rekomenduoja 25–30 gramų skaidulų per dieną suaugusiems.

Pagal cnn.com parengė Tomas GINTARIUS

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder