Emociškai sudėtingu metu gelbsti B grupės vitaminai

Tamsusis metų laikas daugeliui tampa iššūkiu – stinga energijos, vargina liūdnos mintys, nesinori imtis jokios veiklos. Prie prastos emocinės savijautos prisideda ir nesibaigianti pandeminė situacija bei nežinia dėl ateities. Specialistai pastebi, kad psichologinį stresą gali sumažinti B grupės vitaminų vartojimas.

Nervų sistemos sveikatai palaikyti

B grupės vitaminai stiprina nervų sistemą, užtikrina tinkamą jos darbą, mažina įtampą ir skatina nervinių ląstelių atsinaujinimą. Taip pat reikalingi medžiagų apykaitai, dalyvauja daugelyje fermentų reakcijų.

B grupės vitaminų organizmas nekaupia, todėl jų turėtume gauti kasdien su maistu, o intensyvesniu laikotarpiu, pvz., tamsiuoju metų laiku, ruošiantis šventėms ir pan., vartoti papildomai.

Bene svarbiausias B grupės vitaminas yra B12.

Jis reikalingas kraujodaros procesams, aminorūgščių pernašai. Kai organizme ilgesnį laiką stinga šio vitamino, vystosi megaloblastinė anemija, paprastai vadinama vitamino B12 stokos mažakraujyste. Tyrimai rodo, kad B12 trūkumas prisideda ir prie Alzheimerio progresavimo.

Kiti svarbūs B grupės vitaminai

Biotinas (B7) laikomas grožio vitaminu. Jis taip pat dalyvauja medžiagų apykaitoje, atlieka svarbų vaidmenį užtikrindamas organizmo statybines funkcijas, todėl naudingas nagų, odos, plaukų būklei palaikyti. B7 įeina į beveik visus maisto papildus, skirtus grožiui. Gali būti vartojamas ir vienas, tačiau dažniausiai aptinkamas kompleksuose kartu su kolagenu, hialurono rūgštimi, siliciu.

Folio rūgštis (B9) svarbi kraujodarai, bendrai kraujo sistemai.

Taip pat šio vitamino būtina vartoti planuojant nėštumą ir jau pastojus. Tiesa, folio rūgšties trūkumo įprastai nepajusime, jo stygių galima patvirtinti tik kraujo tyrimais.

B9 dažnai vartojamas sergant anemija ar kitomis ligomis, tačiau atskirai šį vitaminą turi skirti gydytojas.

Ženklai, kad trūksta vitaminų

B grupės vitaminų stoką išduoda nemažai požymių: nuovargis, bendras silpnumas, emocinis jautrumas, liūdesys, stresas, susilpnėjusi atmintis, sunkumas susikoncentruoti. Gali atsirasti ir fizinių pokyčių: plaukų slinkimas, lūžinėjantys nagai, odos blyškumas ir sausumas, opelių atsivėrimas liežuvyje ir gleivinėse.

Nepakankamas šių vitaminų kiekis gali būti susijęs ir su nemiga, neramiu miegu.

Dėl B grupės vitaminų trūkumo gali tirpti galūnės, prasidėti nerviniai tikai. Padažnėjęs širdies ritmas – vienas vitamino B12 stokos simptomų.

Dėl B12 stokos išsivysčius anemijai žmogus gali jausti, kad trūksta oro, gali sutrikti ir virškinimas: varginti pykinimas, vėmimas, viduriavimas, kristi svoris.

Kodėl pritrūkstame B grupės vitaminų?

Pagrindinė priežastis – nevisavertė mityba. B grupės vitaminų galima gauti tik iš maisto, todėl netinkamai maitinantis jų pritrūkstama. Vitaminų įsisavinimas iš maisto gali sutrikti dėl tam tikrų ligų:

Krono, celiakijos, atrofinio gastrito, piktybinės anemijos. B grupės vitaminų stygių gali lemti ir senatvė, nes su amžiumi organizmo gebėjimas įsisavinti vitaminus mažėja, taip pat vegetarinė ar veganinė mityba, ilgalaikis skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų vartojimas, dėl svorio mažinimo ar kitos virškinimo sistemos operacijos, per kurią pašalinus net nedidelę dalį virškinimo sistemos organo dalį gali sutrikti vitaminų įsisavinimas.

Gauti su maistu

Nervų sistemos veiklai ir gerai emocinei sveikatai palaikyti svarbūs visi B grupės vitaminai, ypač B1, B6, B12. Šių gausu žuvyse (lašišose, upėtakiuose, tunuose, sardinėse), austrėse, galvijų kepenyse, paukštienoje, kiaušiniuose, varškėje, avinžirniuose, žemės riešutuose, žaliuosiuose žirneliuose, avižose ir grikiuose, avokaduose.

Jei nevartojate gyvūninių produktų, į mitybą turėtumėte įtraukti vegetariškų ar veganinių produktų, kuriuose yra vitamino B12: dribsnius su pridėtiniais vitaminais, augalinį pieną, duoną, maistines mieles, daigus.

Jaučiant B grupės vitaminų stygiaus simptomus rekomenduojama vartoti ir maisto papildus. Geriausia rinktis jų kompleksus, nes visų B grupės vitaminų funkcijos glaudžiai susijusios.

Kaip ir dėl kitų preparatų vartojimo, pravartu pasitarti su gydytoju ar vaistininku. B grupės vitaminų kiekis organizme nustatomas kraujo tyrimais, todėl derėtų įprasti reguliariai atlikti šiuos tyrimus.

Įdomu

Lenkų biochemikas Kazimieras Funkas 1912 m. suformulavo vitaminų koncepciją.

Žmogui reikalingi 13 skirtingų vitaminų.

Nėra raidėmis F, G, H, J pavadintų vitaminų, nes šiomis raidėmis prasidedantys vitaminai arba buvo perklasifikuoti, arba pervadinti dėl sąsajų su vitaminu B, kuris tapo vitaminų kompleksu.

Viename šaukšte melasos yra iki 20 % dienos normos vitamino B6.

Vitamino B12 trūksta 1,5–15 % žmonių.

Suaugusiam žmogui kasdien reikia apie 2,4 mikrogramų (μg) vitamino B12.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder