Fizinis aktyvumas gali sumažinti gripo ir plaučių uždegimo riziką

Atėjo laikas papildyti sąrašą priežasčių, kodėl verta sportuoti. Remiantis naujais tyrimais, aktyvumas gali padėti išvengti rizikos mirti nuo gripo ir plaučių uždegimo.

Remiantis „British Journal of Sports Medicine“ paskelbtu tyrimu, užsiimant aerobika ir raumenis stiprinančia veikla, rizika mirti nuo gripo ir plaučių uždegimo sumažėja 48 proc.

Remiantis JAV Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamento išleistomis fizinio aktyvumo gairėmis amerikiečiams, suaugusieji turėtų aerobine veikla turėtų užsiimti bent 150 minučių per savaitę ir dvi ar daugiau dienas per savaitę skirti raumenų stiprinimo veikloms.

Tyrimas buvo pagrįstas daugiau nei 570 000 žmonių apklausos duomenimis iš JAV Nacionalinio sveikatos tyrimo 1998–2018 m. Žmonių buvo klausiama apie jų fizinio aktyvumo įpročius ir jie buvo suskirstyti į grupes pagal tai, kaip jie laikėsi rekomenduojamo mankštos režimo.  

Po pirminės apklausos respondentai buvo stebimi vidutiniškai devynerius metus. Per tą laiką nuo gripo ar plaučių uždegimo mirė 1516 žmonių.

Remiantis tyrimu, laikantis abiejų rekomendacijų dėl aerobinės ir raumenis stiprinančios veiklos, rizika, susijusi su mirtimi nuo gripo ar pneumonijos, sumažėjo beveik perpus, tačiau tik aerobinio aktyvumo veiklos riziką mirti nuo šių ligų sumažino 36 proc.

Gripas ir pneumonija yra vienos iš pagrindinių mirties priežasčių Jungtinėse Amerikos Valstijose ir visame pasaulyje, todėl tyrimo rezultatai yra labai svarbūs, sakė pagrindinis tyrimo autorius dr. Bryant Webber, JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro Mitybos, fizinio aktyvumo ir nutukimo skyriaus epidemiologas. 

„Skaitytojai gali įvertinti skiepų nuo gripo ir pneumonijos svarbą. Šis tyrimas gali paskatinti juos, užsiimti fizine veikla, nes tai gali būti dar viena galinga priemonė apsisaugoti nuo gripo ir plaučių uždegimo ir mirties nuo šių ligų“, – sakė jis.

Rezultatai yra reikšmingi, atsižvelgiant į turimas žinias, o nauda gali apimti ir kitas sąlygas, sakė Dr. Robert Sallis, Kaiser Permanente Fontana medicinos centro sporto medicinos stipendijos direktorius ir Kaiser Permanente Bernard J. Tyson medicinos mokyklos Kalifornijoje klinikinės šeimos medicinos profesorius. Jis tyrime nedalyvavo.

„Šis tyrimas taip pat atitinka įvairius tyrimus, rodančius, kad reguliari mankšta taip pat sumažino su COVID-19 susijusių mirčių riziką“, – elektroniniame laiške sakė Sallis.

Nepakankamai yra geriau nei nieko

Tačiau net jei negalite pasiekti rekomenduojamo fizinio krūvio, tam tikra veikla vis tiek gali suteikti daugiau apsaugos nei visiškai jokios, atskleidė tyrimas.

„Mes taip pat nustatėme, kad bet koks aerobinio fizinio aktyvumo lygis, net ir mažesnis už rekomenduojamą lygį, sumažino mirties nuo gripo ir plaučių uždegimo riziką, palyginti su tuo, kad nevykdoma aerobinė veikla“, - sakė Webberis.

Tyrimas parodė, kad 10–149 minučių aerobinis fizinis aktyvumas per savaitę 21% sumažino riziką susirgti gripu ir pneumonija.

„Mūsų svarbiausias patarimas visiems – nepriklausomai nuo amžiaus ar įsivaizduojamo fizinio pasirengimo lygio – yra „daugiau judėti ir mažiau sėdėti“,-  sakė Webberis. „Skaitytojai, kurie neužsiima fizine veikla, turėtų būti skatinami,  užsiimti bet kokia sportine veikla“.

Gali būti per daug

Tačiau daugiau nei 600 minučių per savaitę aerobine veikla užsiimantiems žmonėms jokios su atsparumu kvėpavimo takų ligoms susijusios papildomos naudos nepastebėta, parodė tyrimas.

Perdėto raumenų stiprinimo atveju galima net prisidaryti bėdų parodė tyrimas.

Pasiekus dviejų ar daugiau seansų tikslą, mirtingumo rizika žymiai sumažėjo, tačiau septyni ar daugiau seansų buvo susiję su 41proc. padidėjusia mirties nuo gripo ar pneumonijos rizika, parodė tyrimas.

Tačiau tai buvo stebėjimo tyrimas, pažymėjo mokslininkai, o tai reiškia, kad tyrimas negali pateikti teiginių apie tai, kas sukelia arba užkerta kelią mirtims – tik kokie veiksniai buvo susiję su rizikos lygiu.

Padidėjusi rizika gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, įskaitant dažnos raumenų stiprinimo veiklos poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai arba netikslius apklausoje pateiktus atsakymus, teigiama tyrime.

„Nors šis tyrimo metodas turi trūkumų, mokslininkai dažnai remiasi šiais tyrimais, kai neįmanoma atsitiktinai suskirstyti žmonių pagal skirtingus gyvenimo būdus“,- sakė Sallis.

Ne tik sportas

Aerobinė veikla – arba kardio, kaip dažnai vadinama – nebūtinai turi reikšti reguliarų lankymąsi sporto salėje, teigiama tyrime. Šio tipo judesiai yra bet kas, dėl kurio suaktyvėja širdies ritmas ir prakaito liaukos, įskaitant greitąjį ėjimą, plaukimą, važiavimą dviračiu, bėgimą ar lipimą laiptais.

Pratimai, tokie kaip svarmenų kilnojimas, pritūpimai, įtūpsti ar net sunkus darbas sode, gali būti laikomi jūsų raumenis stiprinančia veikla, sakoma tyrime.

2021 m. gruodžio mėn. paskelbtas megastudijas parodė, kad geriausios mankštos programos įtraukia treniruočių planavimą, priminimų gavimą, paskatų siūlymą ir atgrasymą praleisti daugiau nei vieną suplanuotą treniruotę iš eilės.

„Jei žmonės tikisi padidinti savo fizinį aktyvumą arba pakeisti savo požiūrį į sveikatą, yra labai paprastų įpročių, kuriuos gali būti įtraukti į sporto programas, jog padėtų jiems pasiekti didesnę sėkmę“, – sakė tyrimo vadovė Katy Milkman, James G. Dinanas Pensilvanijos universiteto Vartono mokyklos profesorė ir knygos „Kaip pasikeisti: mokslas, kaip patekti iš ten, kur esi ten, kur nori būti“ autorė.

Galite pradėti nuo mažo, 2022 m. CNN straipsnyje sakė Dana Santas, CNN kūno rengybos bendradarbė ir profesionalių sportininkų proto ir kūno trenerė.

„Galite pradėti nuo dešimties minučių mankštos kiekvieną dieną, tai yra daug lengviau, nei žmonės galvoja. Pagalvokite, kaip greitai prabėga dešimt minučių, kai be tikslo naršote socialiniuose tinkluose ar žiūrite mėgstamą TV laidą. Tai nėra didelė laiko investicija, tačiau ji gali duoti didelę naudą sveikatai."
 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder