Gaivinimas tik rankomis? Svarbiausia - ritmo palaikymas

Gaivinimas tik rankomis? Svarbiausia - ritmo palaikymas

Klasikinė diskotekų daina ,,Stayin' Alive" pasižymi dar viena priežastimi, kuri, tiesą sakant, yra kur kas svarbesnė už tai, kad ją išdainuojate savo groovy judesiais - dainos ritmas nuo seno žinomas kaip puikus orientyras, kuriuo galima vadovautis atliekant kardiopulmonalinį gaivinimą (KKM). 

Tačiau dabar, ieškodami gelbstinčios procedūros vadovo, galite rinktis daugiau muzikos variantų - Amerikos širdies asociacija (AHA) neseniai papildė esamą dainų, kurios yra geros gelbstinčių krūtinės ląstos paspaudimų atlikimo gairės, kai žmogui sustojo širdis, sąrašą keliomis naujomis dainomis.

Taigi, kokios yra jūsų galimybės be senosios klasikos? Naujai į sąrašą įtrauktos Beyoncé (,,I'm That Girl", ,,Energy"), Taylor Swift (,,Enchanted", ,,Sparks Fly"), Dua Lipa (,,Dance the Night") ir ABBA (,,Dancing Queen") dainos, jei kuri nors iš jų labiau tinka jums.

Šios dainos yra svarbūs metronomai, kai darote žmogui dirbtinį kvėpavimą, t. y. tvirtus ir greitus krūtinės ląstos paspaudimus, kad širdis sustojus pradėtų veikti, o tai gali lemti žmogaus gyvybę ar mirtį.

Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, 60-80 proc. iš daugiau kaip 356 000 žmonių, kuriems ne ligoninėje sustojo širdis, miršta, tačiau gydytojai teigia, kad atliekant dirbtinį kvėpavimą galima padvigubinti arba patrigubinti tikimybę išgyventi.

Kai daugelis žmonių galvoja apie dirbtinį kvėpavimą, jie gali pagalvoti tik apie gaivinimą burna į burną. Rankomis atliekamas gaivinimas yra kitoks. Atliekant įprastinį dirbtinį kvėpavimą gelbėtojas trumpam nutraukia krūtinės ląstos paspaudimus, kad galėtų atlikti įpūtimus.

AHA rekomenduoja neprofesionalams, t. y. visiems, kurie nedirba sveikatos priežiūros srityje, mokytis praktinio KSK, kad padėtų išgelbėti gyvybes. Tyrimai parodė, kad pašaliniai asmenys yra labiau linkę įsikišti, jei jiems nereikia gaivinti burna į burną.

Tyrimai taip pat rodo, kad praktinis gaivinimas be įpūtimų yra toks pat veiksmingas kaip ir įprastinis, jei jis atliekamas per pirmąsias kelias minutes nuo širdies sustojimo - paprastai mūsų organizme jau yra pakankamai deguonies, kad jo užtektų kelioms minutėms, tačiau mums reikia, kad kraujas toliau tekėtų.

Gyvybę gelbstintis praktinio dirbtinio gaivinimo vaidmuo

Širdies sustojimas įvyksta, kai širdis visiškai nustoja plakti, todėl organai (įskaitant smegenis) negauna deguonies ir maistingųjų medžiagų turinčio kraujo, reikalingo jų veiklai, todėl kyla pavojus gyvybei.

Krūtinės ląstos paspaudimais bandoma išstumti kraują ten, kur reikia, kol atvyks greitosios pagalbos tarnybos.

Jūs veikiate kaip išorinė širdis, nes stumiate visą tą svarbų, deguonies prisotintą kraują į gyvybiškai svarbius organus, kad, kai širdis bus vėl paleista automatiniu išoriniu defibriliatoriumi (AED) arba medikamentais, žmogaus smegenys gautų pakankamai kraujo, kad nesusidarytų negrįžtami pakitimai.

Kodėl taip svarbu laikytis ritmo?

Laiko tarpas, per kurį dirbtinis kvėpavimas gali padėti, yra labai svarbus ir trumpas - kuo ilgiau smegenys lieka be kraujo ir deguonies, tuo didesnė žala padaroma, todėl labai svarbu iš karto pradėti kompresijas. Kokį vaidmenį gali suvaidinti Taylor Swift, Beyonce ir Dua Lipa?

Kompresijos turi būti ir greitos, ir pakankamai gilios, kad paskatintų kraujotaką, o visos AHA sąraše esančios dainos laikomos geromis gairėmis, kurių reikėtų laikytis, kad būtų nustatytas optimalus gaivinimo tempas (100-120 dūžių per minutę).

Svarbu, kaip greitai kraujas teka į kitus gyvybiškai svarbius organus ir kaip giliai reikia spausti, kad kraujas tekėtų. Nesvarbu, ar darote dirbtinį kvėpavimą suaugusiajam, vaikui, ar kūdikiui, ir ar dainuojate dainą, kurios tempas yra tinkamas, tai yra vienas iš paprastų būdų sekti ir įsitikinti, kad darote tai teisingai.

Kaip atlikti gaivinimą rankomis?

1. Skambinkite pagalbos telefonu

2. Stipriai ir greitai spauskite krūtinę, kol atvyks pagalba.

Atlikdami dirbtinį kvėpavimą suaugusiam ar vaikui, įsitikinkite, kad kiekvieną kartą spausdami į krūtinę, įspaudžiate ne mažiau kaip 5 cm, o kūdikiams - ne mažiau kaip 3 cm gylio.

Geriausia, jei spausite tol, kol žmogus pradės reaguoti (jei jis atstumia jūsų rankas, tai geras ženklas).

Nesustokite, kol atvyks pagalba, kol gausite nurodymą arba kol asmuo pradės reaguoti. Tęskite tol, kol žmogus vėl galės kvėpuoti pats, jei pavargstate išlaikyti tempą ir esate ne vienas,pasikeiskite su kitu žmogumi, kuris gali palaikyti reikiamą tempą. Pasikeiskite, jei ir jie pavargsta.

4 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie dirbtinį dirbtinį kvėpavimą rankomis

1. Geriau daryti netobulai, nei visai nedaryti

Žinoma, kai iš tikrųjų tenka daryti dirbtinį kvėpavimą, gali būti labai emocinga, įtempta ir baisu, tačiau tiek daktaras Kransdorfas, tiek daktaras Sassonas sako, kad svarbiausia, jog bandytumėte, net jei ir neatliksite tobulai. Geriau bandyti, kad į širdį tekėtų bet kokia kraujo srovė, nei kad jos visai nebūtų.

2. Širdies sustojimas dažniau įvyksta namuose

Jei įsivaizduojate, kad kam nors darote dirbtinį kvėpavimą, galbūt įsivaizduojate, kad tai vyksta jums būnant lauke. Tačiau iš tiesų devyni iš dešimties širdies sustojimų įvyksta namuose. Šis faktas pabrėžia būtinybę išmokti tinkamai atlikti dirbtinį kvėpavimą. Gyvybė, kurią greičiausiai išgelbėsite, bus to žmogaus, kurį mylite.

3. Nebijokite stipriai paspausti

Kai kurie žmonės gali bijoti sulaužyti krūtinkaulį ar šonkaulius žmogui, kurį bando išgelbėti. Kad ir kaip būtų neramu dėl minties, jog galima ką nors sužeisti, tiek daktaras Kransdorfas, tiek daktaras Sassonas pabrėžia, kad svarbu, jog krūtinės ląstos paspaudimai būtų pakankamai gilūs ir stiprūs, kad iš tikrųjų pradėtų tekėti oras, o tam reikia naudoti savo kūno svorį.

Nepamirškite, kad dirbtinio kvėpavimo atliekančio asmens būklė jau yra bloga, o jūsų veiksmai yra tai, kas gali jį išgelbėti. Šonkauliai gali užgyti, bet jei žmogaus širdis sustoja ir niekada nebeatsinaujina, jūs neturite jokių galimybių jam padėti.

4. Kai kurie žmonės nerimauja, kad moterims reikia atlikti dirbtinį kvėpavimą rankomis

Nuo šių metų širdies ligos yra pagrindinė moterų mirties priežastis Jungtinėse Valstijose. Deja, apklausos parodė, kad moterys rečiau nei vyrai sulaukia dirbtinio kvėpavimo iš pašalinių asmenų. Dr. Sassonas sako, kad taip gali būti dėl baimės ką nors sužeisti arba būti apkaltintoms darant kažką netinkamo.

Kitą kartą, kai skambės viena iš šių popmuzikos dainų, pasvarstykite, ar nereikėtų pasipraktikuoti ir kelių dirbtinio kvėpavimo judesių - jūsų mėgstama daina gali padėti išgelbėti gyvybę.

Parengta pagal: www.wellandgood.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder