Ilka Rae Adams: vertinu moteris pagal tai, ką galiu iš jų išmokti

Norint puikios išvaizdos tenka save nuolat disciplinuoti. Tiesa, ši disciplina nebūtinai turi alinti, įsitikinusi žinoma gyvensenos mokytoja, asmeninė trenerė ir knygų autorė Ilka Rae Adams. Ji moko skirti tinkamą dėmesį sau, tačiau tikina: kūno nereikia sudievinti. Ir pataria susitaikyti, kad kartais jis mums ir nepatiks.

- Ilka, ar ateina pas jus moterų, kurios prašo padėti numesti keletą kilogramų, nes nori gražiai atrodyti, pavyzdžiui, per vestuves?
- Tokių pasitaiko retai, nes ir mano tikslas yra kitoks. Aš lydžiu žmones sveikos gyvensenos kelyje, o ne padedu tam kartui numesti svorio. Jeigu norime gerai atrodyti, kasdienybėje turime kontroliuoti tai, ką valgome, būti fiziškai aktyvūs. Ir tai turi tęstis visą gyvenimą. Deja, moterys susiima, o paskui ir vėl grįžta prie senų įpročių. Eina tokiais ratais ir sako, kad dietos neveikia.
 
- Gyvenimas ir taip pilnas atsakomybių, kartais reikia paleisti kontrolę. Sunku visą gyvenimą uoliai sekti, ką ir kiek dedi į lėkštę.
- Moterys kartais tiesiog nori būti per geros. Jos trokšta ir kad vyrui būtų skanu, ir vaikas valgytų, ir dar pačios kalorijas skaičiuoja, atskirai sau dietinius patiekalus gamina. Dėl to nuolat akcentuoju: sveika mityba turi būti kuo paprastesnė, be to, paruoštas maistas turi tikti visai šeimai.
Juk sveikai maitintis reikia ne tik moteriai. Mėsa, kiaušiniai, daržovės, vaisiai, ryžiai, avižos – tai paprasti maisto produktai, iš kurių galima paruošti daug skanių patiekalų. Nereikia apsikrauti per daug brangiais, įmantriais, sudėtingai paruošiamais receptais. Aš pagaminu patiekalą, kurį valgau pati, mano vyras ir vienerių metų dukra. Visada galima atskirai įsidėti kokių nors prieskonių, ingredientų, bet nereikia ruošti maisto atskirai kiekvienam šeimos nariui.
 
- Kaip atrodo kasdienė jūsų sveikos mitybos disciplina? Turbūt ji neatsiejama nuo kalorijų skaičiavimo ir lipimo ant svarstyklių?
- Nereikia nei kasdien svertis, nei skaičiuoti kalorijų. Reikia sveikai ir reguliariai maitintis. Jei moteris nemato reikiamų skaičių, pagalvoja: „Aha, vadinasi, mitybos sistema neveikia.“ Tačiau rezultatai ateina šiek tiek vėliau, ne kitą dieną, bet jie yra tvarūs – suteikia ne tik gerą išvaizdą, bet ir sveikatą.
Kūnas turi vidinį ritmą, alkio jausmą, jis pats apskaičiuoja, kiek jam reikia energijos, kad palaikytų optimalų svorį. Kalbu ne apie kiekvienos moters susigalvotą idealų svorį, o tą, kuris nulemtas individualių organizmo ypatybių, genų.
 
- Tai kuomet galima tikėtis pirmųjų rezultatų?
- Kartais mitybą tenka disciplinuoti šešis mėnesius, kol kūnas pradeda reaguoti. Kartais rezultatai išryškėja po mėnesio, tačiau dažniausiai po trijų.
 
- Negi taip jau niekam nereikia skaičiuoti kalorijų?
-Kalorijas reikia skaičiuoti tiems, kurie negali kontroliuoti suvalgomo maisto kiekių, valgo per daug, nejaučia sotumo. Tuomet kalorijų skaičiavimas padeda organizmą pratinti prie taisyklingų mitybos įgūdžių.
 
- Moterys valgo nedaug, bet storėja.
- Taip sako dauguma mano klienčių (Šypsosi). Yra kelios priežastys, kodėl taip nutinka. Pirmoji – galbūt jos praleido valgymą, dažnai tai būna pusryčiai. Todėl vėliau, ypač vakare, užklumpa didelė alkio banga. Greta pridėkime dar ir emocinį valgymą. Be pagrindinio vakarienės patiekalo eina desertai, užkandžiai... Kita priežastis – didelis potraukis saldumynams. Valgo juos vietoj maisto, todėl pakyla insulino kiekis kraujyje ir tampa sunku ištverti alkį. Trečioji priežastis – žmonės per daug save alina dieta, badauja, o po to neatlaiko ir persivalgo.
 
- Kai kurioms gerai atrodyti tiesiog trūksta laiko...
- Toms, kuriuos taip sako, visuomet noriu parodyti kai kurias savo klientes. Įmonės vadoves, moteris, kurių diena užimta nuo ryto iki vakaro, jos taip pat turi šeimas. Kai kurios ateina ir su pačių pagamintu maistu. Lietuvoje moterys stiprios, užsispyrusios. Tokių sutinku kasdien: jos mane žavi, iš jų daug galiu pasimokyti.
 
- Kaip patariate savo klientėms pažaboti didžiulį alkio jausmą, ar tai įmanoma?
- Tai įmanoma. Pirmas mano patarimas – kasdien valgyti pusryčius, pietus, vakarienę ir užkandžius tarp jų. Kai kuriuos užkandžius galima praleisti, bet pagrindinių valgymų – ne. Man svarbiausias užkandis yra prieš vakarienę. Sportuojančioms moterims užkąsti reikia daugiau, nesportuojančioms mažiau.
Paprastai rekomenduoju valgyti kas tris keturias valandas. Svarbu nelaukti, kol alkis bus per didelis. Tuomet cukrus nukrenta, akys pasidaro didelės ir suvalgai pusę šaldytuvo vienu prisėdimu. Kritusį gliukozės kiekį kraujyje išduoda irzlumas, potraukis saldumynams, kofeinui.
Beje, kai kurie kaip tik praranda apetitą laiku nespėję pavalgyti – juos pykina, visiškai nesinori maisto. Jei tai kartojasi, organizmui ima trūksti reikalingų medžiagų.
Jeigu reguliariai ir sveikai valgysite, organizmas įeis į ritmą ir alkio jausmas susireguliuos. Jis atsiras, kai bus metas valgyti. Tačiau jei nuolat praleisite valgymus, ritmo neturėsite ir alkis bus sunkiai kontroliuojamas.
 
- Bet Ilka, ką daryti vasarą? Atvyksta draugai, grįžta giminės, liejasi vynas, čirškia šašlykai, ant stalo rikiuojasi pyragaičiai...
- Mano gimtinėje saulė šviečia visus metus, o pas jus – trisdešimt dienų. Pagyvenusi Europoje visiškai suprantu tą jausmą, kai norima iš vasaros pasiimti kas tik įmanoma. Tačiau vis dėlto nereiktų sugadinti visų metų įdirbio. Patarčiau valgyti pirmadienį-penktadienį tvarkingai, jei jau savaitgaliai sugadinti (Šypsosi).
Beje, šašlykai nėra tas maistas, kurio reikėtų vengti. Ant grilio kepta mėsa turi nedidelį riebalų kiekį, daug baltymų. Su daržovėmis ji yra puikus patiekalas. Nepirkite saldumynų – vasarą valgykite vaisius, uogas, jų šitiek daug. Ir su draugais galima džiaugsmingai praleisti laiką nenuskriaudžiant savęs.
 
- Atrodote puikiai, išduokite, ar teko kada nors būti nepasitenkinimo savimi duobėje?
- Manau, kad visiškai natūralu ne kasdien mėgti vaizdą, kurį matai veidrodyje. Priešmenstruaciniu periodu kaupiasi skysčiai, pučia pilvuką, norisi daugiau valgyti.
Normalu savaitę per mėnesį pagyventi nesidžiaugiant puikia išvaizda. Mes neturime nuolat sau patikti ir nereikia to paikimo sureikšminti. Kūnas neturi būti dievas, nuo kurio išvaizdos priklausytų visos mūsų nuotaikos. Būkime dėkingi už tai, kad esame sveiki, galime judėti, dirbti, gyventi.
 
- O kokios moterys jums asmeniškai imponuoja?
- Vaikystėje man labai patiko Cindy Crawford. Ji nėra itin liekna kaip manekenė – net viename interviu yra sakius, kad šiems laikams tam darbui greičiausiai būtų per stora. Moteryse vertinu pasitempimą – man patinka Kate Middleton, karalienė Elizabeth II. Jos elegantiškos, tvarkingos, rodo ne per daug kūno. Apskritai, vertinu moteris ne pagal jų grožį, o pagal tai, ką galiu išmokti iš jų.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder