Jei oro tarša didelė, ar saugu mankštintis lauke?

(1)

Skirtumas, nors ir nedidelis, yra svarbus. Fizinis aktyvumas labai naudingas sveikatai, tačiau netinkamos oro sąlygos gali tai pakeisti. Ir kai kurioms jautrioms grupėms yra padidėjusi neigiamo poveikio sveikatai rizika.

„Patys pratimai yra apsauginis sveikatos veiksnys“, - sako Stevenas Davisas, MD, pulmonologas ir Teksaso krikščionių universiteto Burnett medicinos mokyklos docentas. „Tai yra svyravimas tarp: ar geriau įkvėpti šlykštaus oro, bet pasinaudoti mankštos pranašumais? Kas blogiau?"



Kaip oro kokybė veikia sveikatą

Remiantis Nacionaliniais sveikatos institutais, oro kokybei įtakos turi daugybė natūralių dalykų (pvz., skaidančios organinės medžiagos ir ugnikalnių išsiveržimai), ir žmogaus sukeltų (pvz., transporto priemonių išmetamųjų teršalų ir energijos gamyba). AQI paprastai nagrinėja trijų tipų teršalus: gruntinį ozoną ir stambiąsias bei smulkiąsias daleles.



„Tešalai, kuriuos įkvepiate, linkę sukelti daug reakcijų, ypač su deguonimi organizme, ir per šias reakcijas susidaro žalingi šalutiniai produktai“, – sako daktaras Davisas. Šie šalutiniai produktai vadinami laisvaisiais radikalais, o laisvųjų radikalų kaupimasis kenkia ląstelėms.



Laisvųjų radikalų daroma žala siejama su daugybe lėtinių sveikatos sutrikimų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, uždegimai, katarakta ir vėžys. Trumpalaikėje perspektyvoje galite jausti nuovargį didelės taršos laikotarpiais, gali paūmėti astma arba susilpnėti plaučių funkcija. Tyrimai rodo, kad apsilankymų greitosios medicinos pagalbos skyriuje ir ligoninių priėmimų padaugėja, kai lauko oro tarša yra didelė.



„Kadangi mes vis daugiau sužinome apie tai, ką gali padaryti tarša, atrodo, kad yra gana aiškus ryšys su išplitusiu kūno uždegimu“, – sako daktaras Davisas. "Taigi tai daro įtaką beveik kiekvienai organų sistemai, kiekvienam procesui organizme." Jis pažymi, kad tai apima didesnę diabeto ir neurologinių sutrikimų riziką, be padidėjusios širdies priepuolio ir insulto rizikos.



Oro kokybė ir sportas

Tomis dienomis, kai taršos dalelės pasiekia itin didelį lygį, galite išgirsti, kad vietinė naujienų stotis arba mėgstama orų programa paskelbs tai kaip padidėjusios taršos dienomis. Tai dienos, kai norėsite pagalvoti apie „sunkios“ veiklos lauke apribojimą.



Bet kas laikoma sunkia veikla?



Pavyzdžiui, bėgiodami, žygiuodami ar važinėdami dviračiu, įkvėpsite dar daugiau teršalų, nes kvėpuosite dažniau ir giliau. Tyrimai parodė, kad mankšta lauke esant prastai oro kokybei dažniausiai sutrikdė plaučių funkciją ir padidino šiaip sveiko žmogaus riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.



Lengvesnė veikla (vaikščiojimas, irklavimas) paprastai yra tinkama, tačiau visuomenės sveikatos atstovai pataria padaryti daugiau pertraukų, jei galite. Jei jaučiate dusulį arba pradedate kosėti, laikas įeiti į vidų.



Retomis dienomis, pažymėtomis kaip „pavojingomis“, geriausia vengti bet kokios veiklos lauke.



Ką žinoti, jei…

Didesnio užterštumo dienomis su pertraukėlėmis mankštintis lauke labiausiai tinka suaugusiems ir jauniems suaugusiems, kurie šiaip yra sveiki, sako daktaras Davisas. Tačiau kai kurios žmonių grupės turėtų daryti viską, ką gali, kad išvengtų veiklos, kuri labai priklauso nuo jūsų širdies ir kraujagyslių sistemos, kai oro kokybė yra prasta.



Duomenų apie tai, kiek laiko saugu kvėpuoti blogame ore, nėra, todėl geriausia tiesiog praleisti sportą lauke, jei priklausote vienai iš toliau nurodytų grupių.

…Esate vyresnis

Vyresnio amžiaus žmonėms prasto oro kokybės dienomis rekomenduojama vengti lauko veiklos dėl daugelio priežasčių. Pirma, senstant esate jautresnis toksinams ore dėl bendro fiziologinių funkcijų nuosmukio. Vyresnio amžiaus žmonės taip pat dažniau serga lėtinėmis ligomis, dėl kurių jiems taip pat gresia neigiamas taršos poveikis. O dėl su tarša susijusių sveikatos būklių kaupimasis taip pat gali padaryti jus jautresnius.



…Jūs turite jau esamą lėtinę būklę

Kaip ir vyresni suaugusieji, žmonės, sergantys tokiomis ligomis kaip plaučių liga, astma, užsitęsusiu COVID ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), turėtų vengti sunkaus aktyvumo lauke tomis dienomis, kai užterštumas yra didelis.



Jei norite pabandyti lengvai mankštintis lauke, tarkime, pabėgioti ar užsiimti joga parke, įsitikinkite, kad atkreipiate dėmesį į savo kūną. Laikykite netoliese vaistus, kurių jums gali prireikti. Sustokite, jei pasunkėja kvėpavimas arba pradedate kosėti.

…Esate nėščia

Davis sako, kad nėštumas yra šiek tiek sudėtingesnė tema ir dėl to gali prireikti pokalbio su savo akušeriu-ginekologu. Jei nėštumo metu patyrėte kokių nors komplikacijų, pvz., gestacinį diabetą ar aukštą kraujospūdį, tuomet patenkate į didelės rizikos grupes ir tikrai turėtumėte vengti sunkaus fizinio krūvio prastesnės oro kokybės dienomis.



„Fizinio krūvio metu jūs daugiau kvėpuojate ir viskas, ką mama įkvepia, greičiausiai bus pernešta per placentą“, – sako daktaras Davisas. Naujausi tyrimai parodė ryšį tarp oro taršos ir neigiamų nėštumo baigčių.



Atsargumo priemonės, kurių galite (ir turėtumėte!) imtis

Geriausias dalykas, kurį galite padaryti, kai oro kokybė bloga, bet vis tiek norite treniruotis, yra pasirinkti gerą senamadišką treniruotę sporto salėje. Tačiau ne visi turi galimybę naudotis sporto sale. Ir kartais jūs tiesiog negalite apversti savo gyvenimo aukštyn kojomis, kai oro kokybė yra prasta – tai yra poveikis aplinkai, kurio mes iš esmės negalime kontroliuoti.



Štai tik keli dalykai, kuriuos galite padaryti, kad fizinis krūvis lauke būtų saugesnis:



Sureguliuokite dienos laiką, kada sportuojate

Užterštumas miestuose gali būti didžiausias piko valandomis ir karščiausiomis paros valandomis. Jei galite išeiti anksti ryte, sumažinsite poveikio riziką.



Raskite žaliąsias erdves

Išskyrus aktyviai degančius miškų gaisrus, natūralios erdvės yra mažiau užterštos nei pramoninės zonos. Kuo toliau nuo judraus kelio pabėgsite, tuo labiau jūsų plaučiai jums padėkos.



Treniruokitės su kauke

Taip, skamba apgailėtinai. Daktaras Davisas rekomenduoja tai kaip paskutinę galimybę, jei tikrai negalite išvengti šios veiklos. N95 kaukės gali pasiūlyti tam tikrą apsaugos lygį, tačiau nesitikėkite, kad jos filtruos viską, pvz., ozoną ir dujas.



Suplanuokite savo savaitę pagal oro užterštumo indeksą

„AirNow“ siūlo oro kokybės prognozę mažiausiai trims dienoms. Jei laikotės treniruočių plano arba turite įprastą mankštos rutiną, apsvarstykite galimybę keisti savo dienas lauke pagal oro prognozę.



Mąstykite apie daug teršalų turinčias dienas taip, kaip elgiatės su bet kokiu kitu nepalankiu oru, pvz., pūga ar audra: planuokite iš anksto, jei galite, būkite patalpose ir vadovaukitės sveiku protu, kai reikia sportuoti ekstremaliomis sąlygomis.

Parengta pagal: www.wellandgood.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder