Jei tai nutinka naktį - padidėja depresijos rizika

Tai įprasta, nemalonu ir gali turėti didesnį poveikį jūsų psichikos sveikatai, nei manote.

Mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti pagrindines depresijos priežastis, kurios yra įvairios ir sudėtingos.

"Mokslininkai daug sužinojo apie depresijos biologiją, tačiau jų supratimas toli gražu nėra išsamus", - aiškina Harvardo sveikatos ekspertai.

Dabar naujajame tyrime atkreipiamas dėmesys į reiškinį, kurį daugelis iš mūsų patiria naktimis, ir teigiama, kad jis turi "reikšmingą poveikį gyvenimo kokybei" ir ypač vienai žmonių grupei kelia didesnę riziką susirgti depresija.

Skaitykite toliau ir sužinokite, kas tai yra ir kodėl tyrimo autoriai teigia, kad sveikatos priežiūros specialistams jau seniai laikas į tai rimtai atsižvelgti.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) apskaičiavo, kad visame pasaulyje nuo depresijos kenčia 280 mln. žmonių.

"Depresija skiriasi nuo įprastų nuotaikos svyravimų ir trumpalaikių emocinių reakcijų į kasdienio gyvenimo iššūkius", - rašo jie ir priduria, kad "dėl jos sergantysis gali labai kentėti ir prastai funkcionuoti darbe, mokykloje ir šeimoje". Blogiausiu atveju depresija gali privesti prie savižudybės." PSO praneša, kad kasmet dėl savižudybės miršta daugiau kaip 700 000 žmonių.

Perėjimas į menopauzę - kai menstruacijas turintis asmuo nustoja gauti mėnesines - sukelia hormoninius pokyčius, kurie "siejami su padidėjusia depresijos rizika", rašoma Everyday Health, kuriame cituojamas 2020 m. liepos mėn. žurnalo Menopause numeryje paskelbtas Turkijos tyrimas. Jame nustatyta, kad 41 proc. moterų po menopauzės patyrė "tam tikrą depresiją".

Daugelis iš mūsų tikriausiai jau žino, kad karščio bangos ir naktinis prakaitavimas yra įprasti menopauzės simptomai, tačiau kas juos sukelia? Medicinos mokslų daktarė Jessica Shepherd, sertifikuota akušerė-ginekologė ir viena iš menopauzės sveikatingumo prekės ženklo "StellaVia" įkūrėjų, paaiškina:

"Hormonų pokyčiai, susiję su reprodukciniais hormonais, tokiais kaip estrogenas ir progesteronas, taip pat termoreguliacinių neuronų receptorių pokyčiai gali sukelti kūno temperatūros pokyčius, dėl kurių jaučiatės per karšta.

Karščio pylimai atsiranda dėl hormonų, taip pat termoreguliacinių nervų sistemos receptorių pokyčių. Karščio pylimų metu kraujagyslės, esančios netoli odos, išsiplečia, kad atvėstų, todėl galite jaustis perkaitę ir galbūt išpilti prakaitu."

Ji sako, kad naktinis prakaitavimas yra šiek tiek kitoks. "Naktinis prakaitavimas primena staigią karščio bangą, plintančią po visą kūną, po kurios atsiranda gausus prakaitavimas, hiperhidrozė, paraudusi oda ir padažnėjęs širdies plakimas."

Tiek karščio bangos, tiek naktinis prakaitavimas yra nemalonūs, tačiau ar vienas yra blogesnis už kitą? Būtent tai siekė išsiaiškinti Masačusetso universiteto mokslininkai, atlikę naktinio prakaitavimo, karščio bangų, depresijos ir streso tyrimą.

Autoriai paaiškino, kad jų išvados "patvirtina ankstesnius tyrimus, kuriais nustatyta, kad miego sutrikimai menopauzės metu turi didelę įtaką gyvenimo kokybei, ir rodo, kad naktinis prakaitavimas gali turėti rimtesnių pasekmių nei karščio pylimai".

"Žinome, kad miego sutrikimai yra vienas didžiausių menopauzę išgyvenančių moterų patiriamų sunkumų, tačiau šie rezultatai yra unikalūs, nes rodo, kad moterys, patiriančios ne tik karščio bangas, bet ir naktinį prakaitavimą, gali patirti dar didesnių sunkumų", - sakė doktorantė Sofiya Shreyer, pagrindinė tyrimo autorė.

NAMS medicinos direktorė Stephanie pridūrė: "Šis tyrimas papildo vis daugiau įrodymų, kad menopauzės simptomai, tokie kaip karščio pylimai ir naktinis prakaitavimas, gali labai pabloginti moters gyvenimo kokybę, todėl sveikatos priežiūros specialistai turėtų rimtai į juos atsižvelgti."

"Šis tyrimas padeda patvirtinti, kad į moterų menopauzės simptomus reikia žiūrėti rimtai, - sako Shepherd. "Naktinis prakaitavimas daro didelę įtaką gebėjimui ramiai miegoti, o tai savo ruožtu turi įtakos gyvenimo kokybei."

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder