pixabay nuotr.

Joga: lankstus būdas pagerinti širdies sveikatą

Šis pritaikomas sportas vienu metu gali pagerinti psichinę ir fizinę sveikatą.

Esame linkę manyti, kad mankšta yra judėjimas, kuris padidina jūsų širdies ritmą (aerobinis pratimas) arba ugdo raumenis (jėgos treniruotės). Tačiau dar du veiksniai – lankstumas ir pusiausvyra – taip pat svarbūs visapusiškai fitneso programai, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

Jogos praktika gali nukreipti visus keturis veiksnius vienu metu. Be to, neseniai atliktas tyrimas rodo, kad joga turi nedidelį, bet teigiamą poveikį keliems su širdies ir kraujagyslių sistema susijusiems veiksniams.

„Šių privalumų priežastis nėra visiškai aiški, tačiau manome, kad tikriausiai veikia keli vienu metu veikiantys mechanizmai“, – sako dr. Darshanas Mehta, su Harvardu susijusio Bensono-Henry proto kūno medicinos instituto medicinos direktorius. Joga yra daugiau nei tiesiog tempimas ir judėjimas į pozas – ji jungia tris tarpusavyje susijusias gijas: fizines pozas, kontroliuojamą kvėpavimą ir meditaciją. Kartu jie padeda ugdyti atsipalaidavimo reakciją, kuri treniruoja jūsų kūną mažiau reaguoti streso metu.

Kaip joga padeda?

Atsipalaidavimas ne tik sulėtina širdies susitraukimų dažnį ir mažina kraujospūdį, bet ir gali sutramdyti uždegimą bei skatinti palankius kraujagyslių funkcijos pokyčius, kurie apsaugo širdį. Kaip proto ir kūno praktika, joga skatina žmones sulėtinti tempą ir būti labiau atidiems apie sveiką širdžiai elgesį, pavyzdžiui, gerai maitintis ir pakankamai miegoti, sako daktaras Mehta. Šie įpročiai – kartu su teigiamomis emocijomis, kurias siekia įkvėpti kai kurios jogos formos, pavyzdžiui, užuojauta ir dėkingumas – taip pat gali padėti stiprinti širdies ir kraujagyslių sveikatą.

Savo treniruotės atradimas

Manote, kad negalite užsiimti joga, nes nesate lankstus? „Praktikuodami jogą tampate lankstesni – tai dar viena priežastis tai daryti“, – sako klinikinė socialinė darbuotoja ir jogos mokytoja Laura Malloy, Benson-Henry instituto jogos programų direktorė. Jei esate naujokas jogoje, ieškokite pradedančiųjų arba „švelnių“ užsiėmimų, ypač jei esate vyresnis nei 65 metų arba turite kokių nors sveikatos sutrikimų.

Pradedantiesiems puikiai tinka kelios formos, pvz., Hatha joga, kuri pasižymi švelniais, sklandžiais judesiais, integruotais su jūsų kvėpavimu. „Iyengar“ yra panašus, tačiau daugiau dėmesio skiria kūno išlyginimui ir pusiausvyrai bei naudoja rekvizitus, tokius kaip dirželiai, antklodės ir kaladėlės. Yin joga, kuri dažniausiai atliekama sėdint arba gulint, skatina žmones įsigilinti į pozas, jas laikant ilgiau.

Kitas variantas yra kėdžių joga, praktikuojama sėdint ant kėdės arba stovint naudojant kėdę atramai. Tai naudinga vyresnio amžiaus žmonėms arba tiems, kurie jaučiasi mažiau stabilūs arba turi sunkumų pakilti nuo grindų, sako Malloy. Nors ir švelni, kėdžių joga vis tiek duoda rezultatų. „Kai vedu 20 minučių kėdžių jogos pamoką, girdėjau žmones sakant: „Oho, tai labai pakeitė mano savijautą! 

Užsiėmimus galite rasti tam skirtose jogos studijose, sveikatingumo, sporto klubuose, bendruomenės ar senjorų centruose ar net ligoninėse.

Parengta pagal: www.health.harvard.edu

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder