Nors tokios dekoracijos turi teigiamų efektų, svarbu žinoti, kad jos gali turėti ir neigiamą poveikį mūsų organizmui.
„Žiemą, kai saulės šviesos gauname itin mažai, daugelis žmonių patiria nuotaikos svyravimus. Mažesnis saulės kiekis gali sumažinti serotonino lygį smegenyse, dėl to gali pasireikšti nuovargis ir liūdesys.
Ilgalaikė tamsa ir šviesos trūkumas gali sukelti sezoninį afektinį sutrikimą (SAD), kuris pasireiškia depresijos simptomais, mieguistumu, apatija ir socialiniu atsiribojimu.
Natūralu, kad tokiu metu norisi kuo daugiau šviesos aplinkui, tačiau jos perteklius taip pat gali būti kenksmingas“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Evelina Šeibokaitė.
Per ryški šviesa gali sukelti akių įtampą ir galvos skausmą
Kad šviesa turi teigiamą poveikį, žinoma nuo seno. Ypač tai pajuntame žiemą – šviečiančių dekoracijų sukuriama papildoma šviesa gerina nuotaiką, sukuria jaukią atmosferą ir padeda lengviau įveikti niūrią žiemos tamsą.
Vaistininkės teigimu, šviesos stimuliuoja smegenų veiklą, padidina serotonino lygį ir sukelia džiaugsmą. Tačiau, jeigu šviesų yra per daug arba jos pernelyg ryškios, gali kilti ir neigiamas poveikis.
„Intensyvios ar mirgančios šviesos gali sukelti akių įtampą, nuovargį, galvos skausmus ir dirginimą. Kai kuriems žmonėms tai gali sukelti stresą ar nerimą, turėti neigiamų pasekmių dėmesingumui ir miegui, nes smegenys nuolat susiduria su vizualiniais dirgikliais. Todėl svarbu rasti balansą, kad šventinis apšvietimas būtų malonus, o ne pernelyg įkyrus“, – sako ji.
Po šviesos pertekliaus, svarbu praleisti laiko tamsoje arba natūralioje šviesoje, kad kūnas ir protas galėtų atsipalaiduoti.
Anot vaistininkės, po ilgo buvimo ryškioje šviesoje, pabuvimas tamsesnėje aplinkoje leidžia atsiriboti nuo dirgiklių ir atstatyti pusiausvyrą. Tai gali būti pasivaikščiojimas lauke arba meditacija tamsoje.
Geresnei savijautai svarbi ir mityba
Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad prietaisuose sumažinus šviesos intensyvumą, pasirinkus švelnesnį apšvietimą ir naudojant apsauginius akinius nuo mėlynos šviesos, galite apsaugoti akis nuo per didelės stimuliacijos.
Tačiau svarbu imtis ir kitų priemonių, padedančių atpalaiduoti akis ir sumažinti diskomfortą.
„Subalansuota mityba, A, B grupės vitaminai, omega-3 riebalų rūgštis ir antioksidantai, tokie kaip liuteinas ir zeaksantinas, taip pat prisideda prie akių sveikatos ir padeda kovoti su nuovargiu.
Jei jaučiate sausumą ar įtampą, naudokite drėkinamuosius akių lašus, kurie atpalaiduoja raumenis ir mažina diskomfortą“, – pataria vaistininkė.
Palengvinti akių nuovargį gali padėti ir akių pratimai: žvilgsnio nukreipimas į tolimesnius objektus ar akių sukimas pagal laikrodžio rodyklę. O atsipalaiduoti ir sumažinti bendrą įtampą padės meditacija ir kvėpavimo pratimai.
Kokybiškam miegui – svarbi tamsa
Ruošiantis miegui, kurį laiką svarbu vengti elektroninių prietaisų, nes jų skleidžiama šviesa gali dar labiau stimuliuoti nervų sistemą.
Tačiau svarbu žinoti, kad ne tik prieš miegą, bet ir jo metu, net nedidelė šviesa, pavyzdžiui, šviečiantis telefono ekranas, gali pakenkti miego kokybei.
Pasak vaistininkės, miego hormonų, ypač melatonino, gamyba labai priklauso nuo šviesos ir tamsos.
Tamsa skatina melatonino išsiskyrimą, kuris padeda sureguliuoti mūsų cirkadinį ritmą, o tai reguliuoja mūsų fiziologinius procesus.
„Miegas visiškoje tamsoje ne tik skatina melatonino gamybą, bet ir leidžia pasiekti gilias miego stadijas. Net maža šviesa gali stimuliuoti nervų sistemą.
Tai gali padidinti širdies ritmą, kraujospūdį ir sumažinti bendrą ramybės lygį“, – priduria E. Šeibokaitė.
Turintiems mažų vaikų vaistininkė pataria, kad siekiant apsaugoti mažuosius nuo tamsos baimės taip pat nereikėtų persistengti.
Pasak jos, tamsos baimė yra natūralus vystymosi etapas, tačiau svarbu užtikrinti, kad palikta švieselė nakties metu nebūtų per arti lovos, nebūtų per ryški ir netrikdytų.
„Švelni naktinė lemputė, skleidžianti šiltą šviesą, gali suteikti vaikui saugumo jausmą, bet tuo pačiu netrukdyti jo miego ritmui.
Jei norite dar didesnio pritaikymo, pasirinkite naktinį apšvietimą su reguliuojamu šviesos intensyvumu, kad galėtumėte pritaikyti šviesą pagal vaiko poreikius.
Raminančiai gali veikti ir visokie projektoriai, imituojantys naktinį dangų su žvaigždėmis“, – sako E. Šeibokaitė.
Rašyti komentarą