Socialiniuose tinkluose plinta informacija, esą didelė dalis prekybos centruose parduodamų žvakių, kurias labai populiaru dovanoti per šventes, yra pagamintos iš nenatūralių medžiagų ir yra pavojingos.
Teigiama, kad dažnai deginamos namuose jos į aplinką išskiria acetaldehidą, formaldehidą ir naftaleną, o šios medžiagos sukelia neurologinius, vėžinius ir alerginius susirgimus.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) specialistai teigia, kad yra ne visai taip.
Pasak šios tarnybos vyr. specialistės Silvijos Čibirienės, degant parafino žvakėms į aplinką iš tiesų išsiskiria potencialiai pavojingų cheminių medžiagų, tokių kaip lakieji organiniai junginiai ir ftalatai.
Tačiau atlikti moksliniai tyrimai ir Pasaulio sveikatos organizacijos oro kokybės duomenys rodo, kad jei žvakės naudojamos tinkamai, pavyzdžiui, gerai vėdinamoje patalpoje, išsiskiriantis cheminių medžiagų kiekis yra nepavojingas žmonių sveikatai.
„Kad žvakė galėtų būti tiekiama rinkai, ji turi atitikti standartus, susijusius su suodžių emisija, priešgaisrine sauga, dagčio kokybe, ženklinimu ir degimu. Visos Lietuvoje parduodamos žvakės turi būti tinkamai paženklintos specialiomis piktogramomis bei neturėti savo sudėtyje draudžiamų ir ribojamų medžiagų“, - teigė VVTAT specialistė S. Čibirienė.
VVTAT tikrina į rinką tiekiamų žvakių ženklinimą pagal nustatytus saugos reikalavimus, kad vartotojams būtų pateikta visa informacija apie saugų jų naudojimą.
Jei į namus nenorite parsinešti ar dovanoti nuodingos žvakės - skaitykite gaminio etiketes, pataria S. Čibirienė. Kiekviena žvakė privalo turėti etiketę, kurioje nurodoma rizika, susijusi su į aplinką patenkančiais degėsiais, pavojaus piktogramos ir atsargumo priemonės naudojant.
Jeigu sudėtyje yra alergenų, pavadinimai turi būti nurodomi ženklinimo etiketėje.
VVTAT yra gavusi skundų tik dėl žvakių saugos, tačiau jų nebuvo daug. Dauguma gautų skundų - dėl žvakių, panašių į maisto produktus. Žvakės negali būti tokios formos ar konstrukcijos, kuri būtų panaši į maisto produktus, nes vartotojai, ypač vaikai, gali supainioti jas su maisto produktais ir įsidėti į burną - dėl to kyla apsinuodijimo, uždusimo pavojus.
Įtarus, kad žvakė galimai yra nuodinga, reikėtų kreiptis į pardavėją, kad jis pateiktų įrodymų, jog žvakę saugu naudoti. Jei su pardavėju susisiekti nepavyksta arba jis nepateikia prašomos informacijos, vartotojas gali kreiptis į VVTAT.
Rašyti komentarą