Kas gali lemti kraujo pasirodymą išmatose?

Kas gali lemti kraujo atsiradimą išmatose?

 

 

Kaip atrodo kraujas išmatose?

Kraujo išvaizda išmatose gali skirtis, o kraujo spalva dažnai rodo kraujavimo šaltinį.

Ryškiai raudonas kraujas paprastai rodo kraujavimą iš apatinio virškinimo trakto, pvz., tiesiosios žarnos ar išangės, ir gali būti matomas ant tualetinio popieriaus, unitazo arba ant išmatų paviršiaus. Nedidelis kraujo kiekis tualetiniame dubenyje arba ant tualetinio popieriaus dažnai yra susijęs su tokiomis ligomis kaip hemorojus ar išangės įtrūkimai.

Tačiau dėl tam tikrų maisto produktų, tokių kaip burokėliai, pomidorai arba maisto produktai su raudonais maisto dažais, išmatos taip pat gali pasidaryti rausvos. Jei pastebėjote didesnį ryškiai raudono kraujo kiekį, nedelsdami praneškite apie tai savo gydytojui.

Tamsios arba deguto spalvos išmatos gali rodyti kraujavimą iš aukštesnės virškinamojo trakto dalies, pvz., skrandžio ar plonosios žarnos. Kai kraujas juda per virškinimo trakto sistemą, jis gali būti iš dalies virškinamas, todėl jis atrodo juodas, lipnus. 

Tačiau kai kurie maisto produktai, įskaitant kraujines dešras, mėlynes ir juodąjį saldymedį, taip pat gali sukelti tamsias išmatas. Taip pat gali būti geležies papildai, bismuto subsalicilatas (randamas Pepto-Bismol) ir aktyvuota anglis.

Kas gali lemti kraujo atsiradimą išmatose?

Yra daug galimų kraujavimo iš tiesiosios žarnos ar kraujo išmatose priežasčių, pradedant nuo nedidelių problemų, tokių kaip neseniai suvalgytas maistas, hemorojus ar išangės įtrūkimai, iki rimtesnių problemų, tokių kaip kraujavimas iš virškinimo trakto, infekcijos ar uždegiminės žarnyno ligos.

Hemorojus

Hemorojus yra išsiplėtusios kraujagyslės, kurios gali išsivystyti tiek išorėje (aplink išangę), tiek viduje (apatinėje tiesiosios žarnos dalyje). Tai yra dažniausia vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių kraujavimo iš tiesiosios žarnos priežastis. Hemorojų gali sukelti tokie veiksniai kaip lėtinis vidurių užkietėjimas, įtempimas tuštinimosi metu, nėštumas ir ilgalaikis sėdėjimas tualete. Hemorojaus simptomai gali būti tiesiosios žarnos skausmas, niežulys, kraujavimas ir kai kuriais atvejais prolapsas, kai hemorojus išsikiša per išangės kanalą.

Analiniai įtrūkimai

Išangės įtrūkimai yra maži išangės kanalo odos plyšimai, dažnai atsirandantys dėl vidurių užkietėjimo ir įtempimo tuštintis. Įtrūkimai taip pat gali atsirasti dėl viduriavimo, gimdymo per makštį ar infekcijų. Dažni išangės įtrūkimų simptomai yra aštrus skausmas tuštinantis, niežulys aplink išangę, raumenų spazmai išangės srityje, gumbas arba odos žymė prie išangės ir ryškiai raudonas kraujas išmatose, kuris gali būti matomas ant tualetinio popieriaus po žarnyno judėjimas.

Divertikuliozė

Divertikuliozė atsiranda, kai dėl silpnų vidinės gaubtinės žarnos sienelės dėmių susidaro maži maišeliai. Laikui bėgant, kraujagyslės šiuose maišeliuose gali tapti trapios ir linkusios plyšti, o tai gali sukelti kraujavimą. Nors divertikuliozė yra gana dažna, daugelis žmonių nežino, kad ja serga.

Storosios žarnos polipai

Storosios žarnos polipai yra išaugos, atsirandančios storojoje žarnoje (taip pat vadinamoje storąja žarna). Jie yra gana dažni – nuo 15% iki 40% suaugusiųjų gali turėti polipų. Dauguma polipų yra gerybiniai, tačiau kai kurie laikui bėgant gali išsivystyti į vėžį. Polipų pašalinimas yra svarbus žingsnis siekiant užkirsti kelią gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiui.

Dauguma žmonių, sergančių storosios žarnos polipais, nejaučia simptomų. Tačiau, jei atsiranda kraujavimas iš tiesiosios žarnos, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes tai gali būti polipų požymis.

Virškinimo trakto infekcijos

Tam tikros virškinimo trakto infekcijos gali sukelti uždegimą ir dirginimą bet kurioje virškinamojo trakto vietoje. Helicobacter pylori yra bakterijų perteklius skrandyje, dėl kurio gali atsirasti kraujavimo opų ir juodų išmatų. Kitos bakterijos ir parazitai, užkrečiantys žarnyną, gali sukelti ryškiai raudoną kraują išmatose, dažnai siejamą su pilvo spazmais ir viduriavimu.

Uždegiminė žarnyno liga (IBD)

Uždegiminė žarnyno liga (IBD), tokia kaip opinis kolitas arba Krono liga, atsiranda dėl nenormalios organizmo imuninės sistemos reakcijos. Dėl to visa virškinimo trakto sistema gali sukelti uždegimą ir sukelti daugybę virškinimo problemų, įskaitant pilvo skausmą, mėšlungį, viduriavimą, skubesnį tuštinimąsi ir kruvinas išmatas.

Storosios žarnos vėžys

Kolorektalinis vėžys yra vėžio rūšis, kuri prasideda gaubtinės arba tiesiosios žarnos audiniuose. Kai vėžys atsiranda storojoje žarnoje, jis vadinamas gaubtinės žarnos vėžiu. Nors gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys ne visada gali sukelti pastebimų simptomų, dažni požymiai gali būti tuštinimosi pokyčiai, kraujas išmatose (skaisčiai raudonos arba tamsios), dažni dujų skausmai, pilvo pūtimas, pilnumo jausmas, svorio kritimas ir nuovargis.

Atranka dėl gaubtinės žarnos vėžio gelbsti gyvybes. Kolonoskopija laikoma aukso standarto atrankos testu, nes procedūros metu nustatyti polipai gali būti pašalinti prieš jiems tampant vėžiu. Kolonoskopija taip pat gali aptikti ankstyvą vėžį, kurį galima išgydyti chirurginiu būdu. Alternatyvūs tyrimai apima išmatų DNR ir slapto kraujo tyrimus su sigmoidoskopija arba be jos.

 

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/what-can-cause-b…

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder