Tai iš dalies gali nulemti genetika. Tačiau dauguma žmonių nėra naktinės būtybės. Tai reiškia, kad įprasta, kad dauguma žmonių dieną veikia pagal biologinį budrumo ritmą, aktyviausiai mąstydami šviesiu paros metu.
Tada naktį mes linkę patirti natūralų smegenų sulėtėjimą ruošdamiesi miegoti. Taigi, kaip naktinis budrumas po vidurnakčio gali neigiamai paveikti mūsų motyvaciją ir psichinę būseną?
Hipotezė „Protas po vidurnakčio".
Naktinis budrumas arba budrumas įprastomis valandomis, kuriomis dauguma žmonių miega, yra tai, ką tyrėjai pateikė savo proto po vidurnakčio hipotezėje (Tubbs, Fabian-Xosé, Grandner, Perlis ir Klerman, 2022).
Tyrėjai hipotezėje teigia, kad pabudimas po vidurnakčio gali sukelti kitokį dėmesį. Tai gali neigiamai paveikti gebėjimą reguliuoti emocijas, tinkamai susidoroti su potraukio atsiradimu ir gali trukdyti naktinės pelėdos gebėjimui priimti racionalius ir sveikus sprendimus.
Įvairiapusiai smegenų veiklos pokyčiai pabudus po vidurnakčio gali sudaryti sąlygas nereguliuojamam elgesiui, prastesniam sprendimų priėmimui ir netgi galbūt padidėjusiai psichikos problemų atsiradimo tikimybei.
4 rizikingas elgesys po vidurnakčio
Svarbu žinoti, koks elgesys gali padidėti budrumo metu maždaug nuo vidurnakčio iki 5 val. Tyrimuose pranešė apie kai kuriuos rizikingo elgesio modelius ir pavojingų sprendimų priėmimą po vidurnakčio.
Keturi konkretūs pranešimai buvo smurtinis elgesys (žudymas ir išžaginimas), neteisėtas arba netinkamas psichoaktyvių medžiagų, įskaitant alkoholį, vartojimas, savižudybės arba mintys apie savęs žalojimą ir padidėjęs maisto vartojimas. Tyrėjai pastebėjo, kad kiekvienos iš ištirtų kategorijų pasireiškimo dažnis didėjo po vidurnakčio.
Kas gali nutikti?
Preliminarūs proto po vidurnakčio tyrimai rodo, kad neigiamos emocijos ir klaidingi sprendimai po vidurnakčio gali sukelti impulsyvius veiksmus, tokius kaip nereguliuojamas ir nesaugus elgesys.
Tai susiję su didesne pavojingų idėjų įtaka ir patrauklumu, kurios gali paskatinti vėl vartoti priklausomybę sukeliančius narkotikus, daug gerti, trokšti ir valgyti daug angliavandenių turinčio ir nesveiko maisto, tapti smurto auka ar vykdyti nusikaltimus.
Proto po vidurnakčio hipotezė taip pat svarbi nekliniškai sutrikusioms populiacijoms, kurios prabunda iki paryčių, nes jos taip pat netenka potencialiai naudingo nervinio ryšio, nes būna pabudę po vidurnakčio.
Pavyzdžiui, klinikinis psichologas Edwardas Bruce'as Bynumas savo 2017 m. knygoje „Šeimos svajonių gyvenimas" rašė, kad idealiu atveju turėtume tikėtis sapnuoti kiekvieną ankstyvą rytą 3 val. Bynum teigė, kad 3 val. ryto yra geriausia valanda sapnuoti, kas gali paskatinti terapinį psichodvasinį ryšį tarp šeimos narių.
Šaltinis: www.psychologytoday.com
Rašyti komentarą