Glaukoma

Metabolomikos formavimas: mokslininkai pristatė naują požiūrį į glaukomos tyrimą

Klastinga ir slapta liga ilgus metus vengė mokslininkų, tačiau naujas metodas, kuriame naudojamas visiškai kitoks požiūris, gali padaryti proveržį tiriant šią ligą. - rašo focus.ua.

Glaukoma, kuri yra viena pagrindinių regėjimo praradimo ir aklumo priežasčių, ypač paveikia vyresnio amžiaus žmones.

Dažnai progresuojanti ir nepastebima dėl įvairių ankstyvųjų požymių, pavyzdžiui, akispūdžio pokyčių akies viduje ar regos nervo pokyčių, ji gali lemti negrįžtamą regėjimo pablogėjimą.

Labai svarbu suprasti, kaip liga progresuoja, nes anksti ją nustačius galima imtis priemonių, kad regėjimo praradimas sulėtėtų arba jo būtų išvengta, rašo "Newswise".

Nors nustatyta daugiau kaip 120 glaukomos genetinių veiksnių, jie paaiškina tik mažiau nei 10 proc. šios ligos atvejų.

Todėl mokslininkai tiria medžiagų apykaitos profilius kaip galimus ligos prognozavimo veiksnius.

Metabolitai - mažos molekulės, susidarančios skaidant maistines medžiagas ar šalutinius vaistų produktus, - galėtų būti raktas į rizikos grupių žmonių identifikavimą, kol regėjimas dar neprarastas.

Metabolitai jau naudojami kaip biomarkeriai diagnozuojant ligas ir vertinant riziką. Įprastu tyrimu - išsamiu metaboliniu kraujo tyrimu - nustatomas metabolitų kiekis kraujyje.

Luiso Pascualio vadovaujami mokslininkai atliko didelės apimties kraujo metabolitų ir glaukomos ryšio tyrimą.

Jie ištyrė sveikatos priežiūros darbuotojų kraujo mėginius ir palygino dalyvius, kuriems išsivystė glaukoma, su tais, kuriems glaukoma neišsivystė.

Tyrimo metu nustatyta, kad glaukoma ir tam tikri lipidai, pavyzdžiui, trigliceridai ir digliceridai, yra glaudžiai susiję.

Didelis šių lipidų kiekis dažniau buvo būdingas žmonėms, sergantiems pažengusia glaukoma, ypač tuo jos tipu, dėl kurio anksti prarandamas centrinis regėjimas.

Šią išvadą patvirtino ir JK Biobanko duomenys.

Didelis trigliceridų kiekis jau siejamas su tokiomis ligomis kaip širdies ligos ir insultas. Šiam kiekiui kontroliuoti yra gydymo priemonių, pavyzdžiui, statinų.

Nors jų poveikis glaukomai vis dar neaiškus, tolesni tyrimai gali parodyti, kad jais galima gydyti tam tikrus glaukomos potipius.

Pasquale'io tyrimas padeda suprasti sveikatos ir medžiagų apykaitos ryšį.

Panašios sąsajos egzistuoja ir su tokiomis ligomis kaip inkstų vėžys, nėštumo komplikacijos, 2 tipo diabetas ir Alzheimerio liga.

NIH Bendrasis fondas teikia plačią metabolomikos duomenų saugyklą - metabolitų duomenų bazę "Metabolomics Workbench Metabolite Database", kuri padeda šios srities tyrėjams.

Šie duomenys pabrėžia prevencinių priemonių svarbą.

Žmonėms, ypač tiems, kuriems gresia rizika susirgti glaukoma arba kurių šeimoje yra glaukomos atvejų, patariama reguliariai atlikti išsamius akių tyrimus.

Mokslininkai genų terapijos pagalba pirmą kartą nedidelei grupei spalvinio aklumo žmonių suteikė gebėjimą suvokti spalvas, taip šimtams tūkstančių žmonių suteikdami viltį dėl spalvotos ateities.

Svarbu: Šis straipsnis pagrįstas naujausiais moksliniais ir medicininiais tyrimais ir jiems neprieštarauja. Tekstas yra tik informacinio pobūdžio ir jame nėra medicininių patarimų. Dėl diagnozės kreipkitės į gydytoją.

 

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder